0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

61 wyników dla tematu: podatek-vat

Artykuły:

Co to jest podatek VAT - zasady jego działania

Podatek VAT jest podatkiem, który obciąża ostatecznego odbiorcę towaru lub usługi. Oznacza to, że powinien być on neutralny dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem. Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczyć się z US z tytułu podatku VAT!

20 stycznia 2023

Czy numer VAT UE jest niezbędny przy WNT?

Aby dana transakcja stanowiła wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy spełnić określone warunki. Jednym z nich jest numer VAT UE posiadany przez obie strony transakcji. Czy brak rejestracji do VAT UE wyklucza możliwość rozliczenia WNT? Sprawdź!

26 lipca 2022

Sprzedaż aplikacji mobilnych - rozliczenie na gruncie VAT

Aplikacje mobilne są częstym przedmiotem sprzedaży przez przedsiębiorców prowadzących działalność w branży IT. Sprzedaż aplikacji mobilnych musi zostać w odpowiedni sposób opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jak to rozliczyć? Przeczytaj

22 lipca 2022

Sprzedaż poza terytorium kraju a eksport – gdzie rozliczyć VAT?

Sprzedaż poza terytorium kraju a eksport - czym się różnią? Podatek od towarów i usług przewiduje szeroki katalog czynności, których wykonanie podlega opodatkowaniu VAT. Do eksportu towarów nie można zaliczyć każdej sprzedaży dokonanej do kraju spoza UE.

20 lipca 2022

Stawki podatkowe VAT jakie obowiązują w 2022 roku

Czy wiesz, jakie występują w Polsce stawki podatkowe VAT? Poznaj podstawą wysokość stawki VAT oraz dowiedz się, kiedy możliwe jest stosowanie stawek obniżonych czy nawet 0% i jaki wpływ na stawki podatkowe VAT ma tarcza antyinflacyjna w 2022 roku!

13 czerwca 2022

Obniżka stawki podatku VAT do 15% - jest projekt ustawy!

Na stronie sejmu ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Jego celem jest stopniowa obniżka stawki podatku VAT. Ile wyniesie nowa stawka i kiedy zostanie wprowadzona? Odpowiadamy! Przeczytaj i dowiedz się więcej!

9 lutego 2022

Pakiet Slim VAT 2 już od 1 października! Jest podpis prezydenta

Pakiet Slim VAT 2 jest już podpisany przez prezydenta! Oznacza to kilkanaście zmian dla podatników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co się zmieni i które ze zmian wchodzą w życie już 1 października 2021 roku! Dowiedz się więcej na ten temat!

26 sierpnia 2021

Korekta pustej faktury w trakcie kontroli – wyrok TSUE

Czym jest pusta faktura? Kiedy mamy z nią do czynienia? Czy pustą fakturę można skorygować? Dowiedz się, jakie stanowisko reprezentowały dotychczas organy skarbowe. Korekta pustej faktury, a najnowszy wyrok TSUE - Korzystne informacje dla podatników.

28 lipca 2021

Zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca – jakich formalności należy dokonać?

Przekroczyłeś limit zwolnienia z VAT i nie wiesz, jakie obowiązki spowoduje zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie zmiany spowoduje zmiana statusu podatnika VAT i na co zwrócić szczególną uwagę!

17 czerwca 2021

Split payment - od kiedy wejdzie w życie nowy sposób zapłaty?

W związku z próbą uszczelnienia systemu podatkowego, został wprowadzony mechanizm podzielonej płatności. Przedsiębiorcy zadają sobie pytanie czym jest split payment i od kiedy będzie obowiązał nowy sposób zapłaty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

14 czerwca 2021

Obniżenie podatków w czasie pandemii - analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował 22 października 2020 analizę podatków w państwach członkowskich OECD. Co wynika z dokonanej analizy? Czy nastąpiło obniżenie podatków w czasie pandemii? Jaki jest cel obniżenia podatków? Sprawdź!

26 października 2020

Jak należy zaksięgować zwrot VAT-REF w PKPiR?

VAT-REF to zwrot zagranicznego podatku VAT. Kto może o niego wystąpić? Jak przebiega procedura i jakie są terminy jej załatwienia? Jakie wydatki obejmuje ten podatek? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, na temat księgowania VAT-REF w PKPiR!

13 czerwca 2019

System VAT marża - sprzedaż towarów używanych

System VAT marża - czym jest i na czym polega? Jakie możliwości daje system VAT marża? Jakie są ograniczenia systemu VAT marża? Czy system VAT marża dotyczy wszelkiego używanego asortymentu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

30 kwietnia 2019

Split payment - czy z dobrowolnego stanie się obowiązkowy?

Split payment, czyli metoda podzielonej płatności zaczął obowiązywać w lipcu 2018 roku. Na czym polega ten mechanizm? Jakie problemy stwarza dla przedsiębiorców? Czy w przyszłości będzie on obowiązkowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

27 marca 2019

Sprzedaż towarów na statkach - zasady identyfikacji i opodatkowania

Sprzedaż towarów na statkach jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Czy w przypadku takiej sprzedaży należy zapłacić podatek VAT? Czy sprzedaż towarów na statkach na morzu lub w porcie zagranicznym można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT)?

20 marca 2019

Zwrot podatku VAT - jak odzyskać podatek VAT zapłacony za granicą?

Każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje zakupu towarów i usług w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej może ubiegać się o zwrot podatku VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak odzyskać podatek pobrany za granicą!

4 marca 2019

Eksport usług a obowiązek rejestracji na potrzeby VAT-UE

Czy eksport usług remontowo - budowlanych na rzecz klienta z UE, należy rejestrować się do VAT? Ekspert wyjaśnia!

19 listopada 2018

Jak rozliczyć zwrot podatku VAT w państwie Unii Europejskiej?

Zwrot podatku VAT w państwie Unii Europejskiej, następuje na podstawie złożonego wniosku przez system e-Deklaracje, dostępny na stronie Ministerstwa Finansów. Kto może się ubiegać o zwrot podatku VAT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

18 czerwca 2018

Split payment – mechanizm podzielonej płatności a konto bankowe

Split payment jest modelem podzielonej płatności i wejdzie w życie od 1 lipca 2018 roku. Wnosi duże zmiany w prowadzeniu przez przedsiębiorców kont firmowych, np. posiadanie osobnego rachunku VAT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

1 czerwca 2018

Instytucja nadużycia prawa w podatku VAT - czym jest?

Instytucja nadużycia prawa w podatku VAT jest jednym z mechanizmów, które mają uszczelniać system podatkowy VAT i zwiększyć wpływy z podatku od towarów i usług. Czym się charakteryzuje Instytucja nadużycia i jakie są zasady jej działania? Sprawdź!

23 kwietnia 2018

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów