0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

61 wyników dla tematu: podatek-vat

Artykuły:

Stawki podatkowe VAT jakie obowiązują w 2023 roku

Czy wiesz, jakie występują w Polsce stawki podatkowe VAT? Poznaj podstawą wysokość stawki VAT oraz dowiedz się, kiedy możliwe jest stosowanie stawek obniżonych czy nawet 0% i jaki wpływ na stawki podatkowe VAT ma tarcza antyinflacyjna w 2023 roku!

13 września 2023

Co to jest podatek VAT - zasady jego działania!

Podatek VAT jest podatkiem, który obciąża ostatecznego odbiorcę towaru lub usługi. Oznacza to, że powinien być on neutralny dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem. Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczyć się z urzędem z tytułu VAT!

4 sierpnia 2023

Eksport usług a obowiązek rejestracji na potrzeby VAT-UE

Czy eksport usług remontowo-budowlanych na rzecz klienta zagranicznego z UE stanowi świadczenie wewnątrzwspólnotowe i wywołuje konieczność rejestracji do VAT i VAT UE? Dowiedz się, czy w związku z tym trzeba składać informacje podsumowującą VAT-UE!

27 lipca 2023

Czy numer VAT UE jest niezbędny przy WNT?

Aby dana transakcja stanowiła wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy spełnić określone warunki. Jednym z nich jest numer VAT UE posiadany przez obie strony transakcji. Czy brak rejestracji do VAT UE wyklucza możliwość rozliczenia WNT? Sprawdź!

11 lipca 2023

Sprzedaż poza terytorium kraju a eksport – gdzie rozliczyć VAT?

Sprzedaż poza terytorium kraju a eksport - czym się różnią? Podatek od towarów i usług przewiduje szeroki katalog czynności, których wykonanie podlega opodatkowaniu VAT. Do eksportu towarów nie można zaliczyć każdej sprzedaży dokonanej do kraju spoza UE.

7 kwietnia 2023

Sprzedaż aplikacji mobilnych - rozliczenie na gruncie VAT

Aplikacje mobilne są częstym przedmiotem sprzedaży przez przedsiębiorców prowadzących działalność w branży IT. Sprzedaż aplikacji mobilnych musi zostać w odpowiedni sposób opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jak to rozliczyć? Przeczytaj

22 lipca 2022

Obniżka stawki podatku VAT do 15% - jest projekt ustawy!

Na stronie sejmu ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Jego celem jest stopniowa obniżka stawki podatku VAT. Ile wyniesie nowa stawka i kiedy zostanie wprowadzona? Odpowiadamy! Przeczytaj i dowiedz się więcej!

9 lutego 2022

Pakiet Slim VAT 2 już od 1 października! Jest podpis prezydenta

Pakiet Slim VAT 2 jest już podpisany przez prezydenta! Oznacza to kilkanaście zmian dla podatników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co się zmieni i które ze zmian wchodzą w życie już 1 października 2021 roku! Dowiedz się więcej na ten temat!

26 sierpnia 2021

Korekta pustej faktury w trakcie kontroli – wyrok TSUE

Czym jest pusta faktura? Kiedy mamy z nią do czynienia? Czy pustą fakturę można skorygować? Dowiedz się, jakie stanowisko reprezentowały dotychczas organy skarbowe. Korekta pustej faktury, a najnowszy wyrok TSUE - Korzystne informacje dla podatników.

28 lipca 2021

Zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca – jakich formalności należy dokonać?

Przekroczyłeś limit zwolnienia z VAT i nie wiesz, jakie obowiązki spowoduje zmiana statusu podatnika z nievatowca na vatowca? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie zmiany spowoduje zmiana statusu podatnika VAT i na co zwrócić szczególną uwagę!

17 czerwca 2021

Split payment - od kiedy wejdzie w życie nowy sposób zapłaty?

W związku z próbą uszczelnienia systemu podatkowego, został wprowadzony mechanizm podzielonej płatności. Przedsiębiorcy zadają sobie pytanie czym jest split payment i od kiedy będzie obowiązał nowy sposób zapłaty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

14 czerwca 2021

Obniżenie podatków w czasie pandemii - analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował 22 października 2020 analizę podatków w państwach członkowskich OECD. Co wynika z dokonanej analizy? Czy nastąpiło obniżenie podatków w czasie pandemii? Jaki jest cel obniżenia podatków? Sprawdź!

26 października 2020

Jak należy zaksięgować zwrot VAT-REF w PKPiR?

VAT-REF to zwrot zagranicznego podatku VAT. Kto może o niego wystąpić? Jak przebiega procedura i jakie są terminy jej załatwienia? Jakie wydatki obejmuje ten podatek? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, na temat księgowania VAT-REF w PKPiR!

13 czerwca 2019

System VAT marża - sprzedaż towarów używanych

System VAT marża - czym jest i na czym polega? Jakie możliwości daje system VAT marża? Jakie są ograniczenia systemu VAT marża? Czy system VAT marża dotyczy wszelkiego używanego asortymentu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej!

30 kwietnia 2019

Split payment - czy z dobrowolnego stanie się obowiązkowy?

Split payment, czyli metoda podzielonej płatności zaczął obowiązywać w lipcu 2018 roku. Na czym polega ten mechanizm? Jakie problemy stwarza dla przedsiębiorców? Czy w przyszłości będzie on obowiązkowy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

27 marca 2019

Sprzedaż towarów na statkach - zasady identyfikacji i opodatkowania

Sprzedaż towarów na statkach jest stosunkowo częstym zjawiskiem. Czy w przypadku takiej sprzedaży należy zapłacić podatek VAT? Czy sprzedaż towarów na statkach na morzu lub w porcie zagranicznym można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT)?

20 marca 2019

Zwrot podatku VAT - jak odzyskać podatek VAT zapłacony za granicą?

Każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje zakupu towarów i usług w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej może ubiegać się o zwrot podatku VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak odzyskać podatek pobrany za granicą!

4 marca 2019

Jak rozliczyć zwrot podatku VAT w państwie Unii Europejskiej?

Zwrot podatku VAT w państwie Unii Europejskiej, następuje na podstawie złożonego wniosku przez system e-Deklaracje, dostępny na stronie Ministerstwa Finansów. Kto może się ubiegać o zwrot podatku VAT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

18 czerwca 2018

Split payment – mechanizm podzielonej płatności a konto bankowe

Split payment jest modelem podzielonej płatności i wejdzie w życie od 1 lipca 2018 roku. Wnosi duże zmiany w prowadzeniu przez przedsiębiorców kont firmowych, np. posiadanie osobnego rachunku VAT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

1 czerwca 2018

Instytucja nadużycia prawa w podatku VAT - czym jest?

Instytucja nadużycia prawa w podatku VAT jest jednym z mechanizmów, które mają uszczelniać system podatkowy VAT i zwiększyć wpływy z podatku od towarów i usług. Czym się charakteryzuje Instytucja nadużycia i jakie są zasady jej działania? Sprawdź!

23 kwietnia 2018

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów