Przedsiębiorca co do zasady ma obowiązek zarejestrowania się do VAT. Do rejestracji służy formularz VAT-R. Musi go złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Kto jest podatnikiem VAT, w jaki sposób się zarejestrować, jak przygotować oświadczenie o braku czynności opodatkowanych VAT? Odpowiedź poniżej.
Podatnik VAT
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT.
Grupę VAT mogą utworzyć podatnicy:
- posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
- nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Zgłoszenie rejestracyjne podatnika
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT podmioty, takie jak:
- osoby prawne;
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej;
- osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą;
- grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT,
są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności polegającej na:
- odpłatnej dostawie towarów i odpłatnym świadczeniu usług na terytorium kraju;
- eksporcie towarów;
- imporcie towarów na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów
– złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.
Oświadczenie o braku czynności opodatkowanych VAT - podsumowanie
Rejestracja do celów podatku od towarów i usług jest procesem sformalizowanym, a organ podatkowy w jej toku uprawniony jest do sprawdzenia, czy zgłoszenie rejestracyjne VAT-R spełnia wymogi ustalone dla tego zgłoszenia i czy jest prawidłowe. Jeżeli zgłoszenie rejestracyjne VAT-R nie budzi wątpliwości organu podatkowego, obowiązany jest on do zarejestrowania podmiotu, który je złożył. Samo zarejestrowanie podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług, jak również potwierdzenie zarejestrowania następuje poprzez dokonanie, w przeznaczonym do tego celu systemie informatycznym, stosownych operacji, które mają charakter czynności materialno-technicznych. Z takimi czynnościami mamy bowiem do czynienia, gdy akty i czynności podejmowane są na podstawie przepisów prawa, które nie wymagają autorytatywnej konkretyzacji, a jedynie potwierdzenia uprawnienia lub obowiązku wynikającego z przepisów prawa.