0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

35 wyników dla tematu: prawa-autorskie

Artykuły:

Przeniesienie praw autorskich w ramach działalności nierejestrowanej

Przeniesienie praw autorskich w ramach działalności nierejestrowanej może stanowić przychód z innych źródeł. Jak poprawnie rozliczyć te przychody i uniknąć błędów podatkowych? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegółowe odpowiedzi na pytania!

8 sierpnia 2024

50% koszty uzyskania przychodów - ryzykowne praktyki pracodawców

Co do zasady 50% koszty uzyskania przychodów powinien rozliczyć pracodawca. Jednak coraz popularniejsza wśród pracodawców staje się praktyka przerzucania obowiązków z rozliczeniem 50% kosztów uzyskania przychodów na pracowników. Sprawdź więcej!

19 lipca 2024

Wynagrodzenie prawnoautorskie - zasady i reguły wynagradzania twórców

Twórcy przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z jego utworów przez osoby trzecie. Według jakich zasad działa wynagrodzenie prawnoautorskie i w jakich sytuacjach twórca ma prawo do dodatkowych opłat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

17 czerwca 2024

Przeniesienie autorskich praw majątkowych - dobre praktyki w umowach

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych to umowa, na mocy której twórca przenosi autorskie prawa majątkowe na inny podmiot, zwany nabywcą. Jak sporządzić taką umowę? Jak wyglądają dobre praktyki w umowach obejmujących prawa autorskie?

23 lutego 2024

Jak rozliczyć prawa autorskie w umowach zawartych za granicą?

Prawa autorskie w umowach zawartych za granicą podlegają ochronie zarówno w prawie polskim, jak i w prawie międzynarodowym. Przed zawarciem umowy dotyczącej praw autorskich należy zwrócić uwagę na kwestie formalne, językowe, prawne i podatkowe.

3 stycznia 2024

Powielenie utworu bez zgody autora - konsekwencje prawne

Wiadome jest, że twórcy starają się przeciwdziałać wszelkim oznakom ,,piractwa" wobec ich dzieł. Są jednak sytuacje, kiedy użyczenie, udostępnienie czy powielenie utworu bez zgody autora jest legalne. Kiedy jest to możliwe? Sprawdź!

14 września 2023

Baza utworów osieroconych - czym jest i jak z niej korzystać?

Dzieła osierocone to utwory, do których autorzy nie są znani lub nie są w stanie dochodzić swoich praw autorskich. Czym jest baza utworów osieroconych oraz czy umożliwia ich identyfikację i udostępnianie? Omawiamy w naszym artykule!

11 września 2023

Umowa z influencerem - wszystko co musisz wiedzieć

Umowa z influencerem, której przedmiotem jest świadczenie usług reklamy konkretnych produktów bądź usług, zawierana jest najczęściej w formie umowy o dzieło oraz umowy zlecenia. Zdarzają się również sytuacje, w których zawierana jest umowa barterowa.

31 maja 2023

Ochrona autorskich praw osobistych – jak twórca może chronić swoje dobra osobiste?

Osobiste prawa autorskie są to prawa nierozerwalnie związane z autorem, co znaczy, że nie można się ich zbyć. Ochrona autorskich praw osobistych ma chronić więź twórcy z utworem, a wszelkie próby naruszenia tych praw są nieważne oraz bezskuteczne.

27 grudnia 2022

Umowa o pracę a przeniesienie praw autorskich

Jak wygląda przeniesienie praw autorskich w ramach stosunku pracy? Kiedy umowa o pracę nie przenosi autorskich praw majątkowych? Czy przeniesienie tych praw wiążę się z dodatkowymi kosztami? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule!

30 maja 2022

Nadruk na koszulce a naruszenie praw autorskich innych twórców

Utwór w rozumieniu prawa autorskiego to przejaw działalności twórczej o indywidulanym charakterze. Nadruk na koszulce to bez wątpienia przejaw kreatywności który ma charakter indywidulany. Czy takie nadruki podlegają ochronie prawnoautorskiej? Sprawdź!

24 maja 2022

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych

Prawa twórcy do danego utworu to tzw. prawa autorskie. Prawa te dzieli się na dwie kategorie: majątkowe oraz osobiste. Prawa te można przenieść. Wyjaśniamy czym jest umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz jaką treść powinna zawierać.

9 maja 2022

Jak bezpiecznie stosować koszty autorskie? – praktyczne wskazówki

W wielu przypadkach podatnicy mogą korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów, którymi są tzw. koszty autorskie. Jak je ustalić i bezpiecznie stosować? Odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj i poznaj praktyczne wskazówki! Dowiedz się więcej!

17 grudnia 2021

Postępowanie w sprawach własności intelektualnej - co musisz wiedzieć

Czym różni się postępowanie w sprawach własności intelektualnej od postępowania cywilnego? Jakie sprawy mają charakter spraw własności intelektualnej? Jakie sądy je rozpoznają? O tym i o zmianach w Kodeksie postępowania cywilnego przeczytasz w artykule!

8 września 2021

Znak towarowy – czy jego przeróbka jest dozwolona?

Znak towarowy pozwala na rozróżnienie podobnych usług bądź towarów jednej firmy od innej firmy. Jest on znakiem rozpoznawczym danego przedsiębiorstwa. Następuje więc pytanie czy firma posiadająca już swój znak towarowy może go zmienić?

4 maja 2021

50% koszty uzyskania przychodów – nowa interpretacja Ministerstwa Finansów

Ustawodawca pozwolił niektórym zawodom na stosowanie kosztów ryczałtowych w wysokości 50%! Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym są koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o PIT i kto może skorzystać z możliwości stosowania stawki 50 procent!

19 kwietnia 2021

Jak rozumieć i chronić prawa autorskie w Internecie

W sieci niekiedy ciężko określić , które działania należy interpretować jako łamanie praw autorskich. W jaki sposób kształtują się prawa autorskie w Internecie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak można legalnie przyzwolić na korzystanie z utworu.

31 marca 2021

Stawka VAT za wykonanie autorskiego projektu

Korzystając z usług gdzie podmiotem transakcji są przedmioty o właściwości praw autorskich, musimy posiadać wiedzę dotyczące praw. Autorzy tych utworów muszą wiedzieć, jaka jest prawidłowa stawka VAT za wykonanie autorskiego projektu.

22 grudnia 2020

Autorskie prawa majątkowe - jak nimi dysponować?

Autorskie prawa majątkowe objęte są dwoma rodzajami klauzul umownych: przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub udzieleniem licencji na korzystanie z określonych praw majątkowych. Dowiedz się, w jaki sposób można dysponować prawami autorskimi.

9 czerwca 2020

Prawa autorskie doktorantów i studentów do prac tworzonych w czasie studiów

Jakie wyróżniamy rodzaje praw autorskich w Polsce? Czy uczelnia ma jakieś prawa do prac utworzonych przez studentów i doktorantów w czasie trwania studiów? Przeczytaj i sprawdź jakie prawa autorskie przysługują studentom i doktorantom!

6 marca 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów