0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

28 wyników dla tematu: prawa-autorskie

Artykuły:

Ochrona autorskich praw osobistych – jak twórca może chronić swoje dobra osobiste?

Osobiste prawa autorskie są to prawa nierozerwalnie związane z autorem, co znaczy, że nie można się ich zbyć. Ochrona autorskich praw osobistych ma chronić więź twórcy z utworem, a wszelkie próby naruszenia tych praw są nieważne oraz bezskuteczne.

27 grudnia 2022

Prawa autorskie w sieci, czyli o czym pamiętać, prowadząc biznes online?

Obojętnie w jakim miejscu się znajdujemy, konieczne jest stosowanie się do przepisów prawa, nie inaczej jest w internecie. Prowadząc biznes w sieci szczególną uwagę należy zwrócić na prawa autorskie, ich naruszenie będzie skutkować konsekwencjami.

30 czerwca 2022

Umowa o pracę a przeniesienie praw autorskich

Jak wygląda przeniesienie praw autorskich w ramach stosunku pracy? Kiedy umowa o pracę nie przenosi autorskich praw majątkowych? Czy przeniesienie tych praw wiążę się z dodatkowymi kosztami? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule!

30 maja 2022

Nadruk na koszulce a naruszenie praw autorskich innych twórców

Utwór w rozumieniu prawa autorskiego to przejaw działalności twórczej o indywidulanym charakterze. Nadruk na koszulce to bez wątpienia przejaw kreatywności który ma charakter indywidulany. Czy takie nadruki podlegają ochronie prawnoautorskiej? Sprawdź!

24 maja 2022

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych

Prawa twórcy do danego utworu to tzw. prawa autorskie. Prawa te dzieli się na dwie kategorie: majątkowe oraz osobiste. Prawa te można przenieść. Wyjaśniamy czym jest umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz jaką treść powinna zawierać.

9 maja 2022

Jak bezpiecznie stosować koszty autorskie? – praktyczne wskazówki

W wielu przypadkach podatnicy mogą korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów, którymi są tzw. koszty autorskie. Jak je ustalić i bezpiecznie stosować? Odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj i poznaj praktyczne wskazówki! Dowiedz się więcej!

17 grudnia 2021

Postępowanie w sprawach własności intelektualnej - co musisz wiedzieć

Czym różni się postępowanie w sprawach własności intelektualnej od postępowania cywilnego? Jakie sprawy mają charakter spraw własności intelektualnej? Jakie sądy je rozpoznają? O tym i o zmianach w Kodeksie postępowania cywilnego przeczytasz w artykule!

8 września 2021

Znak towarowy – czy jego przeróbka jest dozwolona?

Znak towarowy pozwala na rozróżnienie podobnych usług bądź towarów jednej firmy od innej firmy. Jest on znakiem rozpoznawczym danego przedsiębiorstwa. Następuje więc pytanie czy firma posiadająca już swój znak towarowy może go zmienić?

4 maja 2021

50% koszty uzyskania przychodów – nowa interpretacja Ministerstwa Finansów

Ustawodawca pozwolił niektórym zawodom na stosowanie kosztów ryczałtowych w wysokości 50%! Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym są koszty uzyskania przychodów zgodnie z ustawą o PIT i kto może skorzystać z możliwości stosowania stawki 50 procent!

19 kwietnia 2021

Jak rozumieć i chronić prawa autorskie w Internecie

W sieci niekiedy ciężko określić , które działania należy interpretować jako łamanie praw autorskich. W jaki sposób kształtują się prawa autorskie w Internecie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak można legalnie przyzwolić na korzystanie z utworu.

31 marca 2021

Stawka VAT za wykonanie autorskiego projektu

Korzystając z usług gdzie podmiotem transakcji są przedmioty o właściwości praw autorskich, musimy posiadać wiedzę dotyczące praw. Autorzy tych utworów muszą wiedzieć, jaka jest prawidłowa stawka VAT za wykonanie autorskiego projektu.

22 grudnia 2020

Autorskie prawa majątkowe - jak nimi dysponować?

Autorskie prawa majątkowe objęte są dwoma rodzajami klauzul umownych: przeniesieniem autorskich praw majątkowych lub udzieleniem licencji na korzystanie z określonych praw majątkowych. Dowiedz się, w jaki sposób można dysponować prawami autorskimi.

9 czerwca 2020

Prawa autorskie doktorantów i studentów do prac tworzonych w czasie studiów

Jakie wyróżniamy rodzaje praw autorskich w Polsce? Czy uczelnia ma jakieś prawa do prac utworzonych przez studentów i doktorantów w czasie trwania studiów? Przeczytaj i sprawdź jakie prawa autorskie przysługują studentom i doktorantom!

6 marca 2020

Unijne znaki towarowe – gdzie, za ile i po co je rejestrować?

Masz oryginalny znak identyfikujący Twoje towary i usługi? Ochroń go, rejestrując jako własność intelektualną. Jakie masz możliwości i gdzie się zgłosić? Czym są Unijne znaki towarowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

24 lutego 2020

Prawa autorskie do programów komputerowych

Prawa autorskie zapewniają ochronę twórczości oraz gwarantują autorowi możliwość decydowania o sposobie korzystania z utworu. Jakie prawa autorskie do programów komputerowych przysługują ich właścicielom? Jakie są zasady ochrony praw twórcy?

20 stycznia 2020

Ochrona zdjęć i opisów produktów przed bezprawnym kopiowaniem

Właściciele sklepów internetowych chcąc się wyróżnić na tle konkurencji przykładają dużą uwagę do zdjęć i opisów oferowanych towarów. Jak wygląda ochrona zdjęć i opisów produktów przed bezprawnym kopiowaniem? Co gdy prawa autorskie zostają naruszone?

29 kwietnia 2019

Prawo autorskie - komu przysługuje ochrona na jego gruncie?

Kogo można nazwać twórcą a kogo współautorem? Podmiot ochrony prawnoautorskiej czyli komu przysługuje ochrona na gruncie prawa autorskiego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym dokładnie jest prawo autorskie!

20 lutego 2018

Naruszenie praw autorskich do zdjęć produktu

Korzystanie ze zdjęć zamieszczonych na portalach e-sklepów stanowi naruszenie praw autorskich sprzedawcy. Osoba pobierająca i publikująca takie fotografie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Dowiedz się, jak wygląda to od strony prawnej.

13 lutego 2018

Uważaj na prawa autorskie na portalach społecznościowych

Prowadzisz firmowy fanpage na Facebooku? Co do zasady, regulaminy portali społecznościowych zakładają, że ich użytkownicy legalnie udostępniają treści, to znaczy - że posiadają do nich prawa autorskie. Sprawdź, czy nie naruszasz czyichś praw!

2 lutego 2018

Prawa autorskie zależne - z czym się wiążą?

Komu przysługują prawa autorskie do utworu? Oczywiście jego twórcy. Co jednak w sytuacji, gdy inna osoba będzie chciała dokonać modyfikacji utworu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym są prawa autorskie zależne!

16 stycznia 2018

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów