0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

ABC kredytów gotówkowych

Wielkość tekstu:

Kredyty gotówkowe to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych usług bankowych w zakresie kredytów oraz pożyczek. Wielu Polaków każdego roku decyduje się właśnie na zwrócenie się do wybranej instytucji z prośbą o przyznaniu takiej pomocy finansowej. Na czym polega kredyt gotówkowy? Czy warto zdecydować się na takie wsparcie? Co zrobić, żeby znaleźć jak najlepszą ofertę kredytową? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 

Czym są kredyty gotówkowe?

Jak sama nazwa na to wskazuje, kredyty gotówkowe to produkty, w ramach których kredytobiorca otrzymuje przyznane mu przez bank środki pieniężne w formie gotówki – zarówno fizycznej, jak i w postaci przelewu bankowego. Co ważne, poza standardowym kredytem gotówkowym, istnieje jeszcze usługa, którą są gotówkowe kredyty konsolidacyjne, a więc takie, za sprawą których można łatwiej i wygodniej spłacić wcześniejsze zadłużenia.

To, co przede wszystkim wyróżnia kredyty gotówkowe, to fakt, że pieniądze otrzymane w ramach umowy z bankiem można przeznaczyć na dowolny cel. Jest to wyraźna różnica w stosunku do np. kredytu hipotecznego, gdzie głównym przedmiotem zainteresowania jest nieruchomość i to na nią mają zostać przeznaczone pieniądze.

Jak działają kredyty gotówkowe?

Obiektywnie rzecz biorąc, zasady działania kredytu gotówkowego są dość proste – to ich zrealizowanie może sprawić trudności. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie interesującej nas oferty. Później bank będzie wymagał od nas przedłożenia określonych dokumentów, nie tylko tych podstawowych, jak chociażby dowód osobisty. Oprócz tego konieczne będą m.in. zaświadczenia o zarobkach, które są jedną z części weryfikacji naszej zdolności kredytowej.

Dokumenty wraz z wypełnionym wnioskiem składa się w oddziale banku, który później wyznacza okres, przez jaki oczekujemy na decyzję. W tym czasie bank ocenia naszą wiarygodność jako kredytobiorcy, sprawdzając m.in. to, czy figurujemy na liście dłużników w bazie Biura Informacji Kredytowej. O tym, co to jest BIK, można więcej poczytać tutaj: akredo.pl/zadluzenia/bazy-dluznikow/bik.

Jeżeli decyzja jest pozytywna, pieniądze trafią w nasze ręce lub na wskazane przez nas konto.

Jakie są korzyści z wzięcia kredytu gotówkowego?

O jednej z najważniejszych zalet już wspomnieliśmy, czyli możliwość przeznaczenia pieniędzy na wybrany cel. Nie musimy wskazywać we wniosku kredytowym, w jaki sposób zamierzamy spożytkować otrzymane środki. W związku z tym poniekąd nie obejmuje nas zasada, jaka dotyczy wspomnianych kredytów hipotecznych, gdzie bank weryfikuje, czy rzeczywiście za użyczone pieniądze np. zakupiliśmy wskazaną nieruchomość.

Główna korzyść to natomiast fakt, że kredyt gotówkowy pozwoli nam uzyskać dużą sumę pieniędzy, na którą samodzielnie prawdopodobnie nie bylibyśmy w stanie zrobić (lub trwałoby to bardzo długo). A tak spora liczba może się okazać bardzo przydatna, jeśli np. planujemy generalny remont domu lub inne poważne inwestycje.

Jakie są zagrożenia związane z zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu czy pożyczki: zawsze istnieje ryzyko, że nie będziemy w stanie wywiązać się z takiego zobowiązania. Właśnie dlatego zaleca się, aby wszelkie decyzje kredytowe podejmować z dużą rozwagą, zwłaszcza że w grę wchodzą nierzadko bardzo duże pieniądze.

Jakie są najlepsze sposoby na znalezienie kredytu gotówkowego?

Najlepszym sposobem będzie oczywiście zachowanie obiektywizmu oraz duża ostrożność. Warto jest przejrzeć co najmniej kilka różnych ofert kredytowych, tak by mieć w czym wybierać. Wcześniej dobrze jest także przemyśleć i ewentualnie spisać nasze oczekiwania wobec kredytodawcy. Łatwiej będzie nam zatem zweryfikować, który bank rzeczywiście proponuje korzystne warunki.

Oprócz tego pomocna może się okazać porównywarka kredytów gotówkowych, którą znajdziemy online. To proste narzędzie, które w przejrzysty sposób zestawia ze sobą różne oferty i tym samym pomaga nam podjąć decyzję.

Jakie są najgorsze sposoby na znalezienie kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim najgorszą postawą będzie tutaj nieprzemyślane i zbyt szybkie działanie. Może się zdarzyć, że okoliczności i sytuacja życiowa wymagają od nas, byśmy jak najszybciej zdobyli dodatkowe środki finansowe. Niemniej nie należy automatycznie podchodzić do tego nonszalancko – jeżeli wybierzemy pierwszą lepszą ofertę, wkrótce może się okazać, że oprocentowanie jest dla nas zdecydowanie za wysokie lub też kredytodawca nie oferuje dodatków, na których nam zależało. Nie warto się zatem nadmiernie spieszyć. Kredyt gotówkowy to z reguły zobowiązanie na wiele długich lat, dlatego trzeba podejść do tego odpowiedzialnie.

Jakie są najlepsze sposoby na spłatę kredytu gotówkowego?

Ponownie: należy po prostu z należytą ostrożnością ocenić swoje możliwości finansowe. Skuteczną praktyką jest posiadanie tzw. poduszki finansowej, czyli, krótko mówiąc, oszczędności. Powinniśmy być zabezpieczeni na wypadek ewentualnych problemów, które w razie kryzysu mogłyby utrudnić regularną spłatę kredytu.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów