0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Rozliczenie wyniku finansowego a warianty rachunków zysków i strat

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rozliczenie wyniku finansowego następuje dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. W przypadku zysku netto może być on przeznaczony na cele określone w umowie lub w statucie. Jeżeli jednostka poniosła stratę, to konieczne staje się podjęcie decyzji o sposobie jej pokrycia. Poniżej prezentujemy, w jaki sposób poszczególne operacje rozliczyć w księgach rachunkowych.

Składowe wyniku finansowego 

Zgodnie z art. 42 ustawy o rachunkowości w jednostkach innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji na wynik finansowy netto składają się:

  • wynik działalności operacyjnej, w tym z tytułu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych;
  • wynik operacji finansowych;
  • obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego z tytułu podatku dochodowego, którego podatnikiem jest jednostka, i płatności z nim zrównanych, na podstawie odrębnych przepisów.

Wynik działalności operacyjnej stanowi różnicę między przychodami netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz pozostałymi przychodami operacyjnymi a wartością sprzedanych produktów i towarów wycenionych w kosztach wytworzenia albo cenach nabycia, albo zakupu, powiększoną o całość poniesionych od początku roku obrotowego kosztów ogólnych zarządu, sprzedaży produktów i towarów oraz pozostałych kosztów operacyjnych.

Natomiast wynik operacji finansowych stanowi różnicę między przychodami finansowymi, w szczególności z tytułu dywidend (udziałów w zyskach), odsetek, zysków ze zbycia oraz aktualizacji wartości inwestycji innych niż wymienione w art. 28 ust. 1 pkt 1a, nadwyżki dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi, a kosztami finansowymi, w szczególności z tytułu odsetek, strat ze zbycia oraz aktualizacji wartości inwestycji innych niż wymienione w art. 28 ust. 1 pkt 1a, nadwyżki ujemnych różnic kursowych nad dodatnimi, z wyjątkiem odsetek, prowizji, dodatnich i ujemnych różnic kursowych.

Jak wynika z treści art. 53 ust. 3 ww. ustawy, podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych (zgodnie z art. 64 ust. 1) do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa.

Natomiast podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający (art. 53 ust. 4 ustawy o rachunkowości).

W sytuacji, gdy osiągnięto zysk netto, to księgowania dokonuje się zapisem:

  • Wn konto 86 „Wynik finansowy”,
  • Ma konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Natomiast rozliczenie straty przebiega następująco:

  • Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”,
  • Ma konto 86 „Wynik finansowy”.

Rozliczenie wyniku finansowego następuje poprzez konto 86 „Wynik finansowy”. Saldo po stronie Ma oznacza, że jednostka uzyskała zysk, natomiast saldo po stronie Wn oznacza, że jednostka poniosła stratę. Jeżeli zysk za dany rok obrotowy pozostanie niepodzielony lub strata za ten rok pozostanie do pokrycia w latach następnych, nierozliczony wynik finansowy pozostaje na koncie 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”. 

Rozliczenie wyniku finansowego i jego zysku

Jak wskazaliśmy na wstępie, wypracowany zysk netto można przeznaczyć na cele określone w umowie lub statucie. Przykładowo zysk może być przeznaczony na wypłatę dywidendy, co księgujemy w następujący sposób:

  1. kwota dywidendy
    • Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”,
    • Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki”;
  2. potrącenie zryczałtowanego podatku dochodowego 19% od wypłaconej dywidendy
    • Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki”,
    • Ma konto 22 „Rozrachunki publicznoprawne”;
  3. wypłata dywidendy pomniejszonej o pobrany podatek
    • Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki”,
    • Ma konto 13-0 „Rachunek bieżący”.

Jeżeli natomiast zysk jest przekazywany na kapitał zapasowy lub rezerwowy, to księgowanie przebiega w następujący sposób:

  • Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”,
  • Ma konto 81-1 „Kapitał zapasowy” lub 81-2 „Kapitał rezerwowy”.

Pokrycie poniesionej straty

W sytuacji, gdy saldo wyniku finansowego wykazuje stratę, konieczne jest jej pokrycie. Pokrycie straty może odbyć się poprzez wykorzystanie niepodzielonego zysku z lat poprzednich:

  • Wn konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” (w analityce: Zysk netto za 2023 rok),
  • Ma konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego” (w analityce: Strata netto za 2024 rok).

Możliwe jest również pokrycie straty z kapitału zapasowego lub rezerwowego:

  • Wn konto 81-1 „Kapitał (fundusz) zapasowy” lub konto 81-2 „Kapitał (fundusz) rezerwowy”,
  • Ma konto 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Strata netto za dany rok może też zostać pokryta z zysku lat następnych. Wówczas kwota pozostającej na kolejny rok straty pozostaje na koncie 82 „Rozliczenie wyniku finansowego”. 

Warianty rachunków zysku i strat

Wynik finansowy jednostki jest prezentowany w rachunku zysków i strat. Ustawa o rachunkowości dopuszcza dwa warianty prezentacji rachunków zysków i strat: porównawczy oraz kalkulacyjny. Jeżeli w jednostce do ewidencji kosztów działalności operacyjnej stosowane są jedynie konta zespołu 4 (układ rodzajowy kosztów), rachunek zysków i strat sporządzany jest w wariancie porównawczym.

W wariancie porównawczym od sumy przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów skorygowanych o zmianę stanu produktów i zwiększonych o koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby odejmowana jest suma kosztów działalności operacyjnej według ich rodzaju oraz wartość sprzedanych towarów i materiałów. 

Natomiast jednostki prowadzące ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 5 sporządzają kalkulacyjny rachunek zysków i strat. W wariancie kalkulacyjnym od sumy przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów odejmowane są koszty wytworzenia sprzedanych produktów, wartość sprzedanych towarów i materiałów oraz całość kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu. 

Ustawa o rachunkowości w załączniku nr 1 pozwala jednostkom na sporządzenie rachunku zysków i strat w dwóch wariantach – porównawczym lub kalkulacyjnym. Zastosowanie danego wariantu zależy od przyjętych w jednostce zasad ewidencji kosztów działalności operacyjnej. 

Podsumowując, jednostka może przyjąć różne warianty potraktowania osiągniętego wyniku finansowego – czy to w postaci wypracowanego zysku, czy też w postaci poniesionej straty. Konieczne jest jednak zaprezentowanie wyniku finansowego w rachunku zysków i strat, który może być sporządzony w jednym z dwóch dopuszczalnych wariantów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów