Bezpieczeństwo zakupów w sieci to istotna kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę przed dokonaniem transakcji. W jednym z poprzednich poradników wskazywaliśmy najważniejsze elementy, dzięki którym zakup i sprzedaż towarów online można wykonywać bez obaw o nasze dane osobowe. Pod żadnym pozorem nie można podawać informacji o naszym koncie bezpośrednio na stronie sklepu. Dane te powinny być połączone z integratorami, umożliwiającymi swobodne przejście do wybranego banku elektronicznego, a następnie przelew za pośrednictwem protokołu bezpieczeństwa SSL – ten wyróżnia się adresem https:// zamiast klasycznego http://. Oprócz możliwości przejścia do banku w celu zakończenia transakcji niezwykle popularnym systemem płatności jest również PayPal. Poniżej dokonamy jego charakterystyki oraz odpowiemy na wszelkie wątpliwości związane z tą formą zakupów.
Geneza powstania usługi PayPal
Usługa PayPal została stworzona w 1998 roku. Na początku działalności nie była jednak związana z branżą płatności elektronicznej. Już w pierwszych miesiącach od pojawienia się na rynku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, bo umożliwiała przesyłanie pieniędzy przy użyciu telefonów komórkowych, a nawet takich urządzeń jak PalmPilot czy pager. Szybko jednak stało się jasne, że wraz z rozwojem globalnej sieci trzeba będzie zmienić strategię rozwoju. PayPal umożliwia klientom indywidualnym oraz firmom posiadającym adres e-mail wysyłanie lub odbieranie płatności przez Internet. Pełni funkcję wirtualnego portfela, zaś sposób użytkowania nie nastręcza problemów nawet początkującym użytkownikom. Klienci mają możliwość dokonania transakcji na kilka sposobów: płacąc przy użyciu karty kredytowej, debetowej lub salda konta PayPal – te można zasilić przelewem za pośrednictwem konta bankowego bądź innego konta PayPal.
Rozwiązanie oferowane przez PayPal nie tylko zyskało rzesze sympatyków płatności internetowych. Oprócz tego dużą zasługą popularności są bardzo wysokie standardy ochronne i intuicyjna obsługa. I choć na rynku pojawiła się konkurencja, to nie trzeba było dłużej czekać na to, aby wkrótce odsunęła się na bok. W 2012 roku doszło do głośnego przejęcia firmy PayPal przez Ebay za kwotę 1,5 miliarda dolarów. Wtedy też wprowadzono kolejne udogodnienia dla klientów, zaś takie usługi jak c2it stworzony przez CityBank (zamknięty w 2003 roku) czy PayDirect od Yahoo (wycofany w 2004 r.)
Bezpieczne zakupy z PayPal
Obecnie PayPal umożliwia płatności za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu, a także za pomocą urządzeń mobilnych (smartfony, tablety). W przypadku transakcji odbywających się na terenie Polski kupujący zwolnieni są z dodatkowych opłat. Należy jednak pamiętać, że obowiązują one w przypadku transakcji międzynarodowych. Aby sprawdzić jaka jest opłata za przeliczenie walut, najlepiej udać się pod ten adres, gdzie szczegółowo wyjaśniono wszelkie wątpliwości.
Jak wygląda kwestia ochrony kupujących? PayPal od ponad 10 lat pracuje nad udoskonalaniem swojego systemu, gwarantując pełną kontrolę nad wpłacanymi pieniędzmi.
Platforma płatnicza PayPal zapewnia ochronę danych finansowych klienta (numer rachunku i numer karty), a także stabilne i bezpieczne serwery gromadzące informacje poufne w zaszyfrowanej postaci. Proces transakcji odbywa się zatem bez konieczności podawania danych osobom postronnym (zarówno otrzymującym jak i wysyłającym płatność). Niemały wpływ na regularną ochronę mają również profesjonalna obsługa techniczna oraz zespół specjalistów do spraw bezpieczeństwa, który monitoruje wszystkie transakcje 24 godziny na dobę (również w trakcie okresów świątecznych).
Bezpieczna sprzedaż z PayPal
Program ochrony kupujących działa również w drugą stronę. Sprzedawcy mają pełną gwarancję zwrotu poniesionych kosztów. W przypadku pewności, że kupujący przelał pieniądze, wystarczy podesłać do pomocy technicznej PayPal dowód nadania ze statusem 'Dostarczona' wraz z datą, a także adres odbiorcy z widoczną nazwą miasta i państwa oraz kodem pocztowym lub jego międzynarodowym odpowiednikiem.
Jeśli z przyczyn niezależnych sprzedawca okazuje się stratny, to PayPal gwarantuje całkowity zwrot poniesionych kosztów. Warto pamiętać, że ochrona dotyczy przede wszystkim przedmiotów fizycznych, które można wysłać do odbiorcy w tradycyjny sposób - pocztą. W każdej chwili po zalogowaniu się do serwisu PayPal można sprawdzić listę towarów objętych gwarancją. Ponadto handlując za pośrednictwem portalu aukcyjnego ebay, wszystkie towary automatycznie zaliczane są do chronionych.
Już ponad 20% sklepów internetowych na świecie korzysta z PayPal właśnie z uwagi na rozbudowany program ochrony zarówno kupujących, jak i sprzedających. Jeśli zatem widzimy wśród metod płatności logo firmy, to mamy pewność bezpieczeństwa zakupów w sieci – nasze dane nie będą przekazywane osobom postronnym, a proces transakcyjny przebiegnie błyskawicznie.
Bezpieczne przekazywanie pieniędzy z PayPal
Kolejną interesującą usługą jest możliwość bezpiecznego przekazywania pieniędzy rodzinie lub znajomym za pośrednictwem PayPal. Wystarczy, że obie strony będą miały zarejestrowane konto w usłudze. Konieczne są tylko znajomość adresu e-mail adresata oraz wybór waluty - i gotowe. W przypadku, gdy odbiorca nie posiada założonego konta, zostanie mu przysłane powiadomienie z instrukcją – może zrobić to w kilku prostych krokach, po czym cieszyć się otrzymaną gotówką.
W przypadku standardowych przelewów pieniądze pobierane są od nadawcy poprzez wykorzystanie środków z salda PayPal lub rachunku bankowego wskazanego w trakcie rejestracji. Wszystkie przelewy dokonywane na terytorium Polski są darmowe. Transakcje międzynarodowe to - w zależności od kraju, do którego chcemy przelać pieniądze - opłata w wysokości 0,9% - 2% (saldo PayPal lub rachunek bankowy) lub 3,8% - 4,9% (karta kredytowa lub karta debetowa). Szczegółowe informacje o opłatach znaleźć można pod tym adresem.
Czy warto korzystać z PayPal?
Renoma wyrabiana od ponad 10 lat, nacisk na ochrona danych osobowych, sztab zatrudnionych ekspertów do spraw bezpieczeństwa oraz profesjonalna obsługa techniczna połączona z programem ochrony kupujących i sprzedających – to główne zalety korzystania z systemu PayPal. Obecnie każdy szanujący się sklep internetowy - oprócz możliwości wyboru internetowej placówki bankowej - oferuje klientom możliwość kupna i sprzedaży za pośrednictwem PayPal. Niewielkie opłaty (w przypadku sprzedawców), darmowe przekazywanie pieniędzy na terytorium Polski oraz prostota obsługi – wystarczy szybka rejestracja oraz znajomość adresu e-mail odbiorcy i można zapomnieć o próbach włamania ze strony osób niepowołanych. PayPal można polecić każdemu miłośnikowi wirtualnych zakupów, ale także osobom ceniącym sobie szybkie przelewy internetowe do najbliższych.