0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Brak opodatkowania umorzonych subwencji PFR – nowe rozporządzenie MF!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od dochodów z umorzonych subwencji PFR. Ma to stanowić kolejną pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa. Sprawdźmy, co brak opodatkowania umorzonych subwencji PFR oznacza dla firm!

Kogo dotyczy brak opodatkowania umorzonych subwencji PFR?

Umorzenie podatku od tarczy PFR dotyczy przedsiębiorców korzystających ze wsparcia w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Z zasady subwencja powinna dla nich stanowić przychód podatkowy, jednak zaprzecza temu ogłoszone rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju. Brak opodatkowania umorzonych subwencji PFR ma dotyczyć dochodów uzyskanych przez beneficjentów począwszy od 1 czerwca 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku. Rozporządzenie nie zmienia możliwości ujęcia wydatków pokrytych z tarczy w kosztach uzyskania przychodów.

Minister Tadeusz Kościński wskazuje: „Rezygnacja z poboru podatku zapewni podmiotom gospodarczym zwiększone możliwości finansowania działalności, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój i poziom zatrudnienia, a w konsekwencji powinno przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju”.

Przedsiębiorcy otrzymujący subwencję PFR w terminie od 1 czerwca 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku nie muszą opodatkowywać jej jako przychód.

Rozporządzenie wchodzi w życie 20 lipca 2021 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów