Ogłoszona Tarcza Finansowa PFR skierowana jest dla mikrofirm i MŚP, gdzie subwencje można uzyskać za pośrednictwem banków. Duże firmy mogą natomiast skorzystać z kilku rodzajów finansowania w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Oferowane rozwiązania mają na celu przede wszystkim poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw, w tym także wsparcie w związku ze szkodami poniesionymi wskutek pandemii. Czy w wyniku wydanej przez skarbówkę interpretacji przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek od tarczy PFR?
Czym jest tarcza finansowa PFR?
W odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną i pogarszającą się kondycję finansową wielu przedsiębiorstw poprzez Polski Fundusz Rozwoju została uruchomiona Tarcza Finansowa PFR dla Firm i Pracowników. Nowy program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej skierowany jest do ponad 670 tysięcy polskich przedsiębiorstw, o czym więcej w artykule: Tarcza finansowa, czyli wsparcie finansowe dla mikro-, małych, średnich i dużych firm.
Czy przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek od tarczy PFR?
Według pierwotnych założeń umorzona część subwencji miała być zwolniona z podatku. Skarbówka wydała jednak interpretację, w której domaga się zapłaty PIT – przywołana umorzona część subwencji nie będzie zatem zwolniona i należy zapłacić podatek od tarczy PFR.
Przedsiębiorcy, którzy otrzymali subwencję z rządowej tarczy antykryzysowej, muszą zwrócić 25% otrzymanej kwoty, zaś pozostałe 75% może zostać umorzone, jeżeli zostaną spełnione określone warunki. Samo wsparcie nie jest zatem dla przedsiębiorcy przychodem, ale umorzenie zwrotu już tak.