Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek od tarczy PFR?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ogłoszona Tarcza Finansowa PFR skierowana jest dla mikrofirm i MŚP, gdzie subwencje można uzyskać za pośrednictwem banków. Duże firmy mogą natomiast skorzystać z kilku rodzajów finansowania w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Oferowane rozwiązania mają na celu przede wszystkim poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw, w tym także wsparcie w związku ze szkodami poniesionymi wskutek pandemii. Czy w wyniku wydanej przez skarbówkę interpretacji przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek od tarczy PFR?

Czym jest tarcza finansowa PFR?

W odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną i pogarszającą się kondycję finansową wielu przedsiębiorstw poprzez Polski Fundusz Rozwoju została uruchomiona Tarcza Finansowa PFR dla Firm i Pracowników. Nowy program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej skierowany jest do ponad 670 tysięcy polskich przedsiębiorstw, o czym więcej w artykule: Tarcza finansowa, czyli wsparcie finansowe dla mikro-, małych, średnich i dużych firm.

Czy przedsiębiorcy muszą zapłacić podatek od tarczy PFR?

Według pierwotnych założeń umorzona część subwencji miała być zwolniona z podatku. Skarbówka wydała jednak interpretację, w której domaga się zapłaty PIT – przywołana umorzona część subwencji nie będzie zatem zwolniona i należy zapłacić podatek od tarczy PFR.

Kwota, której przedsiębiorca nie musi zwracać, jest dla niego przychodem i podlega opodatkowaniu.
Jest to sprzeczne i wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu finansów.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali subwencję z rządowej tarczy antykryzysowej, muszą zwrócić 25% otrzymanej kwoty, zaś pozostałe 75% może zostać umorzone, jeżeli zostaną spełnione określone warunki. Samo wsparcie nie jest zatem dla przedsiębiorcy przychodem, ale umorzenie zwrotu już tak.

Kwota zwolniona ze spłaty jest dla przedsiębiorcy przychodem.
Jak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, pomoc z tarczy finansowej, dla celów podatku dochodowego, traktowana jest tak jak pożyczka.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów