0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy przedsiębiorcy zapłacą podatek od tarczy PFR?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia, który zakłada, że podatek od tarczy PFR ma zostać umorzony. Czy przedsiębiorcy, którzy otrzymali pieniądze przyznane w ramach Tarczy Finansowej, będą musieli płacić od nich podatek dochodowy?

Podatek od tarczy PFR

Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem, na podstawie którego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej nie będzie pobierany podatek od tarczy PFR.

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów: „Po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorców rząd podjął decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej z Tarczy PFR. Dzięki temu w kieszeniach przedsiębiorców zostanie dodatkowo nawet 10 mld złotych” – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Finansów jeszcze w lipcu ma dokonać stosownych zmian legislacyjnych i wyda rozporządzenie umożliwiające zwolnienie umorzonej subwencji z podatku dochodowego.

Rozporządzenie, które ma umorzyć podatek od tarczy PFR, wejdzie w życie przed 20 lipca 2021 roku, czyli przed terminem wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy za czerwiec.

Podatek od tarczy PFR a kwalifikacja kosztów

Niepobieranie podatku od tarczy PFR będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 czerwca 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku.

Umorzony podatek od tarczy PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją, bowiem nadal będą one mogły być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów. Wydatki opłacone z tychże środków mogą więc nadal stanowić koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki do uznania ich za koszty firmowe.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów