Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia, który zakłada, że podatek od tarczy PFR ma zostać umorzony. Czy przedsiębiorcy, którzy otrzymali pieniądze przyznane w ramach Tarczy Finansowej, będą musieli płacić od nich podatek dochodowy?
Podatek od tarczy PFR
Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem, na podstawie którego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej nie będzie pobierany podatek od tarczy PFR.
Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów: „Po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorców rząd podjął decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej z Tarczy PFR. Dzięki temu w kieszeniach przedsiębiorców zostanie dodatkowo nawet 10 mld złotych” – poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Finansów jeszcze w lipcu ma dokonać stosownych zmian legislacyjnych i wyda rozporządzenie umożliwiające zwolnienie umorzonej subwencji z podatku dochodowego.
Podatek od tarczy PFR a kwalifikacja kosztów
Niepobieranie podatku od tarczy PFR będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 czerwca 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku.
Umorzony podatek od tarczy PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją, bowiem nadal będą one mogły być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów. Wydatki opłacone z tychże środków mogą więc nadal stanowić koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki do uznania ich za koszty firmowe.