0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Co może stanowić przedmiot leasingu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Leasing jest współcześnie bardzo popularną i efektywną pod względem ekonomicznym metodą finansowania inwestycji. Jest to szansa na zdobycie nie tylko podstawowych sprzętów niezbędnych w prowadzonej działalności, ale również nowych technologii, których zdobywanie drogą tradycyjną, a więc za pomocą kredytu lub środków własnych często okazywało się niemożliwe. W świetle rosnącej popularności tej formy finansowania warto zastanowić się, co można wziąć w leasing?

Co można wziąć w leasing?

Brać w leasing można praktycznie wszystko, co może okazać się niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą być to rzeczy zarówno nowe, jak i używane. Leasingowi podlegają rzeczy ruchome, jak i nieruchome, maszyny, samochody - osobowe oraz ciężarowe, linie produkcyjne i technologiczne, urządzenia biurowe, sprzęt komputerowy i wiele innych.

Przepisowa definicja przedmiotu leasingu mówi, iż stanowić go może “rzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca celom zarobkowym użytkownika, dobro o charakterze inwestycyjnym, w rachunkowości przedsiębiorstw zwane środkiem trwałym."

W związku z powyższym wyobraźnię przedsiębiorców w temacie przedmiotu leasingu ograniczają tylko oferty dostępnych na rynku firm leasingowych. Warto pamiętać, iż te mogą się znacząco różnić.

Specjalizacja firm leasingowych

Do wyboru przedsiębiorca ma albo firmę specjalizującą się w jednym rodzaju sprzętu, albo firmy bardziej ogólne, oferujące szeroki zakres dostępnego u nich sprzętu. Bowiem nie wszystkie firmy leasingowe leasingują wszystko. Część z nich wybiera specjalizację w jednym z segmentów rynku, inne dostosowują swoją ofertę do popytu i trendu istniejącego na rynku.

W związku z tym, o ile z popularnym leasingiem samochodu osobowego nie powinno być problemu, to już bardziej specjalistyczny sprzęt może rodzić spore trudności z finansowaniem po stronie firmy leasingującej.

Różne filozofie firm

Firmy leasingowe różnią się podejściem do udzielanych leasingów. Są takie, które kierują się sprzętem - a dokładniej tym, żeby był on dla nich bezpieczny. Oznacza to, iż powinien cechować się dużym płynnym rynkiem oraz niską utratą wartości w trakcie trwania umowy.

Inne podchodzą bardziej indywidualnie, podobnie jak banki i dokonują oceny kondycji finansowej kontrahenta. Oznacza to, iż jeżeli dany klient wypadnie dobrze w ich ocenie, są one w stanie wyleasingować mu praktycznie każdy sprzęt.

Warto o tym pamiętać, szukając możliwości wzięcia w leasing niecodziennych sprzętów. Odmowa w jednej firmie wcale nie musi oznaczać, iż jest to niemożliwe - warto rozejrzeć się i przeanalizować oferty innych firm.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów