0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy jesteś gotowy by zostać swoim własnym szefem?

Wielkość tekstu:

Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Dzisiejszy świat charakteryzuje przedsiębiorczość i gospodarka wolnorynkowa. Podstawę stanowią współcześnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jeśli myślisz o tym, aby stać się właścicielem jednej z takich firm, powinieneś najpierw zadać sobie kilka pytań i sprawdzić, czy posiadasz odpowiednie zaplecze finansowe oraz wiedzę. Podpowiedzi udzieli ci ekspert portalu monsterpolska.pl.

Czy jesteś zaangażowany? 

Pamiętaj, że droga do sukcesu w biznesie może być długa. Statystycznie ponad połowa małych firm upada w ciągu pięciu lat, z różnych powodów – zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Najważniejsze jest to, by być konsekwentnym i nie poddawać się łatwo przeciwnościom. Problemy i potknięcia są zwykle nieuniknione, ale jeśli zdecydujesz się pozostać na obranej ścieżce, twoje szanse automatycznie wzrosną. 

Czy jesteś odważny?

Kiedy pracujesz na własny rachunek, musisz przede wszystkim umieć się sprzedać. W przypadku prowadzenia własnej firmy nie ma miejsca na nieśmiałość czy łagodność. Jeśli jesteś przekonany, że nie posiadasz odpowiednich kompetencji komunikacyjnych i przebojowości, możesz porzucić myśl o zakładaniu własnej firmy.monsterpolska.pl

Czy jesteś zdyscyplinowany?

Osiągnięcia w poprzedniej pracy nie zawsze są współmierne do działalności na własny rachunek. Pamiętaj, że wcześniej pewnie miałeś nad sobą kilku przełożonych i klarownie zarysowane obowiązki. Zapytaj sam siebie, czy jesteś w stanie osiągnąć takie same efekty, działając na własny rachunek.

Oceń swoją samodyscyplinę i umiejętności organizacyjne, zanim podejmiesz ryzyko. Jeśli nie jesteś pewien, znajdź odpowiednie szkolenia i kursy, które pomogą Ci podszkolić Twoje umiejętności – zaznacza Małgorzata Majewska.

Czy jesteś finansowo zabezpieczony? 

Nie wszystkie firmy przynoszą zysk od razu. Jeśli nie posiadasz funduszy, wsparcia od rodziny czy małżonka lub innego sposobu generowania zysku, wstrzymaj się z decyzją o zakładaniu firmy. Pamiętaj, że poszukiwanie inwestorów czy pożyczki pełnią jedynie funkcje pomocnicze. Oszczędzaj, albo znajdź pracę w niepełnym wymiarze godzin, aby uzupełnić swoje dochody – radzi Małgorzata Majewska. Jeśli nie spojrzysz realnie na finanse, twoja firma nie ma szans utrzymać się na rynku.

Czy masz doświadczenie? 

Brak niezbędnej wiedzy na temat wybranej dziedziny i prowadzenia biznesu jest jednym z powodów dla których nowe przedsiębiorstwa upadają. Upewnij się, że masz podstawy do tego, by założyć własny biznes i z powodzeniem go poprowadzić. Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem małego sklepu, dobrze abyś znał podstawy zarządzania i miał doświadczenia z tym związane. Sama pasja nie wystarczy - przed otwarciem musisz wziąć pod uwagę każdy aspekt działalności  - listę płac, podatki, marketing, dystrybucję, ubezpieczenia, czy potencjalnych klientów – podkreśla Małgorzata Majewska.

Bądź także gotowy na nieustanną naukę, od momentu rozpoczęcia działalności. Stała czujność i obserwacją stanowią ochronę przed kryzysem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów