0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Własna firma - co musisz wiedzieć przed jej założeniem?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wiele osób marzy o porzuceniu pracy na etacie i założeniu własnej firmy. Tym, co odstrasza potencjalnych przedsiębiorców od uruchomienia własnego biznesu, są obawy przed ogromną liczbą formalności do spełnienia. Okazuje się jednak, że obecnie założenie własnego przedsiębiorstwa wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W poniższym artykule wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć na temat zakładania własnej firmy. Zapraszamy do lektury.

Od czego zacząć? Liczy się pomysł! 

Aby własna firma miała rację bytu, musi być oparta na dobrym, sprawdzonym pomyśle. Każdy potencjalny przedsiębiorca powinien bardzo dokładnie zastanowić się nad koncepcją swojego biznesu. Być może uda mu się wymyślić jakąś innowację, dzięki czemu już na starcie pozyska spore grono klientów? 

Tworząc pomysł na własną firmę, najlepiej jest uwzględniać własne kompetencje oraz doświadczenie. Dobrze, gdy dana osoba doskonale orientuje się w meandrach danej branży, ponieważ wówczas łatwiej jej będzie odnaleźć się w codziennych obowiązkach, co zwłaszcza na początku biznesowej drogi ma szczególnie istotne znaczenie. 

Wielu właścicieli firm decyduje się na przykład na założenie działalności gospodarczej o podobnym profilu co wcześniejsze przedsiębiorstwo, w którym dotychczas byli zatrudnieni w ramach etatu. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ w takim przypadku doskonale znamy uwarunkowania danej branży, zatem dotarcie do klientów i kontrahentów stanie się o wiele łatwiejsze. 

Własna firma a nisza rynkowa 

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest zidentyfikowanie niszy rynkowej. Jeżeli odnajdziemy pewien trend, który dopiero się rodzi i przeczuwamy, że już wkrótce zainteresowanie na określone produkty bądź usługi będzie o wiele wyższe, nie czekajmy ani chwili i zakładajmy własną firmę. 

Niszowy biznes to ogromna szansa, ponieważ nie ma jeszcze firm oferujących podobne usługi na rynku. Tym samym zdobycie klientów będzie o wiele łatwiejsze. Prowadzenie takiej firmy daje także więcej możliwości pod względem polityki cenowej. 

Oczywiście, ma to również swoje minusy. Mianowicie: może okazać się, że popyt na daną usługę był tylko chwilowy, przez co pomysł wcale nie będzie tak korzystny, jak wydawał się na początku. Z tego względu stworzeniu koncepcji biznesu należy poświęcić jak najwięcej czasu. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że własna firma przyniesie nam sukces finansowy. 

Forma prawna działalności 

Bardzo istotną decyzją związaną z uruchamianiem działalności gospodarczej jest także wybór jej formy prawnej. Jest to nieco prostsze aniżeli szukanie pomysłu, jednakże tej kwestii też trzeba poświęcić sporo czasu. 

Podejmując tę decyzję należy przede wszystkim uwzględnić, czy uruchamiamy firmę sami czy też we współpracy z innymi osobami. Do wyboru mamy jednoosobową działalność gospodarczą, rozmaite spółki (cywilną, spółki osobowe, spółki kapitałowe). Każda z istniejących form działalności posiada zarówno wady jak i zalety. Warto wiedzieć, że początkujący przedsiębiorcy najczęściej zakładają własne firmy w postaci jednoosobowych działalności gospodarczej. Jest to związane z zerowym kosztem założenia oraz niewielką liczbą procedur. 

Ile kosztuje założenie własnej firmy? 

Czy założenie własnej firmy jest kosztowne? Wszystko zależy od tego, o jakim rodzaju działalności gospodarczej mówimy. Wśród początkujących przedsiębiorców największą popularnością cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza. W tym przypadku koszt rejestracji firmy wynosi 0 złotych. 

Atutem jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, iż jej prowadzenie jest bardzo proste, zaś proces jej założenia jest niezwykle krótki. Wniosek o uruchomienie działalności gospodarczej składa się na formularzu o symbolu CEIDG-1. Co ważne, procedurę wnioskowania o uruchomienie działalności gospodarczej można przejść zarówno w urzędzie jak i przez internet. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze. 

Założenie spółki jest zdecydowanie droższe 

Założenie innych form działalności gospodarczej jest już zdecydowanie droższe. Gdy chodzi o spółkę, wiąże się to z koniecznością wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to koszt 500 złotych. Do tego dochodzi opłata sądowa w wysokości 100 złotych. 

Proces założenia spółki polega na podpisaniu umowy cywilnoprawnej bądź sporządzeniu aktu notarialnego. To także wiąże się z kosztami, a mianowicie z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tej daniny to 0,5% wartości wkładów, które wniesiono do spółki. Podczas sporządzania aktu notarialnego należy też przekazać wynagrodzenie notariuszowi. 

Podstawowe koszty 

Własna firma wiąże się także z koniecznością uiszczania określonych danin na rzecz państwa. Mowa tutaj przede wszystkim o podatku dochodowym oraz składkach ZUS. Warto mieć to na uwadze podejmując decyzję o uruchomieniu działalności. Od pewnego czasu istnieją w Polsce rozwiązania prawne dedykowane początkującym przedsiębiorcom, dzięki którym składki na ZUS zostały znacznie obniżone. 

Podatek dochodowy 

Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania: podatek PIT, podatek CIT, podatek ryczałtowy oraz kartę podatkową. Ten pierwszy podatek jest przeznaczony dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek cywilnych oraz spółek osobowych. Podatek CIT dotyczy spółek prawnych - spółek z o.o. i spółek akcyjnych.

Z kolei podatek ryczałtowy, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to forma opodatkowania, z której mogą korzystać osoby fizyczne oraz wybrane spółki osobowe. Karta podatkowa jest możliwa do zastosowania przez jednoosobowe działalności gospodarcze i wspólników spółki cywilnej. 

Składki ZUS 

Najpoważniejszym kosztem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej są składki ZUS. Każda osoba, która prowadzi legalną działalność gospodarczą, musi je uiszczać. Co miesiąc należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe i wypadkowe. 

Na szczęście, początkujący przedsiębiorcy mają prawo do skorzystania ze specjalnej ulgi ZUS. Przez pierwsze 6 miesięcy mogą być całkowicie zwolnieni z tych składek (prócz składki zdrowotnej). Z kolei przez następne 24 miesiące mogą zyskać możliwość opłacania tzw. preferencyjnego ZUS-u, czyli składek w znacznie obniżonej wysokości. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów