Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Oprogramowanie sklepu internetowego – co wybrać?

Przed otwarciem sklepu internetowego należy zadbać o szereg szczegółów, bez których jego poprawne działanie jest właściwie niemożliwe. Poza stworzeniem biznesplanu, określeniem targetu i asortymentu oraz wyborem dostawców trzeba zająć się e-sklepem od jego strony technicznej czyli zakupić, m.in. domenę, hosting i oprogramowanie ułatwiające administrowanie sklepem.

W tej chwili na rynku istnieje wiele firm proponujących oprogramowania sklepów internetowych. Wybór takiego oprogramowania oczywiście nie może być decyzją pochopną i podjętą pod wpływem chwili. Należy dokładnie sprawdzić, co dane oferty zawierają i co ewentualnie trzeba byłoby dokupić.

Wiele rodzajów oprogramowań i ich rozbieżność cenowa utrudniają ten wybór, dlatego też czasem warto skorzystać z wersji demo oprogramowania, bo większość firm oferuje taką możliwość. Zatem na początek dokonujemy wstępnej selekcji, a następnie wybieramy kilka oprogramować, które testujemy, by finalnie wybrać ten jeden najlepszy.

Rodzaje Oprogramowań

W zasadzie można wyróżnić dwa bazowe rodzaje oprogramowań:

  1. Gotowe oprogramowania – te z kolei dzielą się na:
    • Darmowe – najpopularniejszym darmowym oprogramowaniem jest osCommerce (do pobrania na: http://www.osc.mysklep.pl/?page_id=2). Mimo atrakcyjnej ceny nie stanowi najlepszego rozwiązania. Po pierwsze nie jest dostosowany bezpośrednio do polskiego rynku, po drugie nie obejmuje hostingu, domeny oraz całego procesu wdrażania i instalacji – co wiąże się z dodatkowymi kosztami i po trzecie, żeby korzystać z osCommerce zalecana jest znajomość systemów Linux/Unix oraz języka HTML, PHP, SQL – w związku z czym, dla zwykłego laika jego obsługa nie będzie łatwa. Co więcej, z tym oprogramowaniem związany jest jeszcze jeden problem – polskie prawo nie przewiduje darmowych oprogramowań dla firm, zatem, aby korzystać z osCommerce zgodnie z prawem, trzeba kupić go jako tzw. „gratis do gazety”.
    • Płatne oprogramowanie nieuwzględniające utrzymania sklepu – w zasadzie jest to wyżej wymieniony osCommerce przystosowany do polskich realiów z wbudowanymi, nowymi funkcjami. Jednak takie oprogramowanie wciąż nie uwzględnia hostingu oraz instalacji i utrzymania. Zatem do kosztów samego oprogramowania w tym przypadku będziemy musieli doliczyć także koszty hostingu i pomocy fachowców.
    • Pełen pakiet – to już kompleksowa obsługa. Do samego oprogramowania dołączona zostaje domena, hosting i pomoc techniczna czyli wdrożenie, instalacja i utrzymanie sklepu.
  2. Indywidualne oprogramowania, których stworzenie od podstaw zleca się firmie informatycznej. Najbardziej kosztowne i czasochłonne z rozwiązań (im więcej funkcji będzie zawierać, tym będzie droższe), uzależnione od naszej wizji.