Poradnik Przedsiębiorcy

Czy można konsolidować zobowiązania kredytowe firmy?

Firma może być podmiotem zaciągającym kredyty bankowe i pożyczki. Często kredyty są jedynym sposobem na to, aby pozyskać zewnętrzne finansowanie dla przedsiębiorstwa i móc pokryć koszty inwestycji lub bieżącej działalności gospodarczej. Czy firmy mogą, podobnie jak klienci prywatni, zaciągać kredyty konsolidacyjne?

Na czym to polega?

Konsolidacja jest połączeniem kilku zobowiązań finansowych w jedno, z niższą ratą. Zamiast spłacać kilka kredytów – gotówkowych, samochodowych czy hipotecznych, klient ma możliwość połączenia ich w jedno zobowiązanie kredytowe, które będzie spłacał w jednym banku. Można dokonać konsolidacji nie tylko kredytów indywidualnych, ale i firmowych, np. kredytu obrotowego i inwestycyjnego oraz limitu odnawialnego w rachunku firmowym. Główną korzyścią wynikającą z konsolidacji jest to, że zamiast spłacać kilka rat kredytowych, w różnych terminach, są one zespolone w jedną, często dużo niszą niż suma dotychczas spłacanych. Taki efekt uzyskuje się dzięki temu, że kredyt konsolidacyjny może być udzielony na lepszych warunkach niż wcześniejsze zobowiązania, a ponadto może mieć dłuższy okres spłaty.

Kto może otrzymać taki kredyt?

W zależności od banku, inne mogą być wytyczne, jakie musi spełnić klient, aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Na przykład w Euro Banku są one dostępne dla osób, które posiadają stałe źródło dochodu. Konsolidacja może dotyczyć wyłącznie zobowiązań spłacanych regularnie, bez opóźnień. Nie można bowiem utożsamiać kredytów konsolidacyjnych ze sposobem na pozbycie się długów. Nie są one też kredytami oddłużeniowymi, ale pozwalają na uporządkowanie dotychczas posiadanych, różnych zobowiązań kredytowych. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego nie wymaga dopełnienia wielu formalności. Najważniejsze jest, aby taka osoba była w stanie przedstawić zaświadczenie o dochodach oraz dokumenty dotyczące wysokości posiadanych kredytów i pożyczek. To bank zajmie się ich spłatą, a klient będzie miał dzięki temu już tylko jeden, duży kredyt do spłaty, zamiast kilku małych.

Kredyt konsolidacyjny jest atrakcyjnym produktem finansowym dla osób lub firm spłacających kilka zobowiązań w jednym czasie, w postaci rat kredytowych odprowadzanych do różnych instytucji. Niestety, zaciągniecie takiego zobowiązania wiąże się również z pewnymi kosztami, związanymi z koniecznością opłacenia czasem prowizji za wcześniejszą, przedterminową spłatę.