Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku – co daje to pytanie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przed przeprowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej do naszej firmy, szczególnie, kiedy nie jesteśmy rekruterem na co dzień, musimy dobrze przygotować zestaw pytań dla potencjalnego kandydata, które powiedzą nam o nim nieco więcej i pozwolą wyciągnąć wnioski. Nie zawsze są one proste i jednoznaczne. Jakie pytanie może paść? Jednym z nich jest na przykład: Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku? To pytanie, często pojawia się podczas rekrutacji i może być przydatne. Dlaczego? Podpowiadamy w naszym artykule!

Ogień pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Dla osoby, która na co dzień nie zajmuje się rekrutacją zawodowo, rozmowa kwalifikacyjna może być równie stresująca, jak dla kandydata. Jednak mimo wszystko powinniśmy się do niej jak najlepiej przygotować. Nie chodzi o to, żeby zerknąć na CV, zadać 3 pytania i jak najszybciej to wszystko skończyć. 

Rekrutacja jest długotrwałym procesem, który generuje także koszty, więc to oczywiste, że nie chcemy, by źle dobrany nowy pracownik szybko zrezygnował lub się nie sprawdził – przez takie sytuacje musimy ją powtarzać, czego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego też warto przygotować pytania, które pozwolą nam jak najlepiej dobrać pracownika do zespołu. 

W związku z tym często decydujemy się także na pytania, które mogą być uznane za trudne, podchwytliwe czy nawet dziwne. Pracownicy łapią się czasami za głowę, jednak jeśli pytanie jest naprawdę dobrze przemyślane, zawsze pozwala nam na wyciągnięcie ciekawych informacji.

Łatwe i przyjemne pytania nie zawsze są tym, co powie nam o kandydacie coś więcej – szczególnie jeśli często powtarzają się one w różnych poradnikach i po prostu doskonale się on do nich przygotuje. Oczywiście przygotowanie także jest ważne i nie chodzi o to, żeby kogoś „zagiąć”, zadając trudne czy nietypowe pytania, ale żeby sprawdzić, czy jest kreatywny, dobrze sobie radzi w stresujących sytuacjach, co tak naprawdę myśli. 

Jednym z pytań, które pracownicy nierzadko uznają za trudniejsze, jest: Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku? Nie zawsze wiedzą, co mogliby odpowiedzieć. Co jeśli po prostu chcą zarobić i na niczym więcej im nie zależy? Raczej nie wypadną dobrze w oczach rekrutera. 

Choć odpowiedź może być kłopotliwa dla potencjalnego pracownika, warto je zadać mimo wszystko. Dlaczego? Co nam może dać odpowiedzieć pracownika na to pytanie? Czego możemy się dowiedzieć? 

Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku – co może nam dać to pytanie? 

Tak jak już wspominaliśmy, do rozmowy kwalifikacyjnej musi przygotować się nie tylko potencjalny pracownik, lecz także rekruter. Warto zastanowić się, co może nam dać odpowiedź na konkretne pytanie, co możemy z niej wyciągnąć. 

Co może zasugerować nam pytanie: Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku? 

Kandydaci zazwyczaj starają się odpowiadać na każde pytania, wiedzą, że jest to istotne. Jednak zdarzyć się może, że zapytamy daną osobę: Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku?, a w odpowiedzi usłyszymy ciszę lub krótkie: Nie wiem. 

Oczywiście, rozmowa kwalifikacyjna wiąże się z dużym stresem, nic więc dziwnego, że ktoś może nagle się zaciąć i nie wiedzieć, co powiedzieć, jeśli jednak taka osoba daje nam do zrozumienia, że zupełnie nie wie, co dalej i nawet nie stara się tego zmienić, powinien być to dla nas sygnał. Nie jest ona prawdopodobnie zaangażowana w rekrutację na to stanowisko, możliwe, że w nawale wysyłanych CV nawet nie wie dokładnie, o które z nich chodzi. Nieprzygotowanie nie świadczy dobrze o takiej osobie – wygląda bowiem na to, że wcale jej tak do końca nie zależy na pracy w naszej firmie, a nam z kolei powinno zależeć na wybraniu takiego kandydata, który zostanie z nami jak najdłużej. 

Jeśli więc pracownik odnosi się do wartości naszej firmy, spójnej wizji i misji, zapoznał się dokładnie z ogłoszeniem o pracę, wie o czym mówi, zna naszą historię i dokładnie wie, czym się zajmujemy, dodatkowo przesłał nam spersonalizowane dokumenty aplikacyjne, możemy przypuszczać, że naprawdę się do tego procesu przygotował i chce pracować w tym miejscu. 

Zaangażowany pracownik jest bardziej zmotywowany i produktywny. Oczywiście, że chcemy, aby każdy z naszego zespołu taki właśnie był. Dzięki pytaniu na rozmowie kwalifikacyjnej o to, dlaczego chce pracować na tym stanowisku, możemy zorientować się, czy tym właśnie cechuje się kandydat i czy naprawdę zależy mu na tym, by zostać częścią zespołu. 

Tak jak już mówiliśmy, nikt nie chce powtarzać rekrutacji do skutku. Nietrafionych kandydatów chcemy poznać już na starcie, by uniknąć niepowodzenia. Im szybciej więc zauważymy w nich zaangażowanie, tym lepiej – zarówno dla tej osoby, jak i całej firmy. 

Czy to pytanie jest kluczowe?

Niektóre stanowiska nie wymagają wielkiego doświadczenia, nie niosą za sobą dużej odpowiedzialności i zdajemy sobie sprawę jako rekruterzy, że motywacja do objęcia stanowiska nie będzie wychodziła daleko ponad chęć zarobku. 

Warto mieć tego świadomość, w takich przypadkach pytanie: Dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku? nie zawsze jest kluczowe, a brak odpowiedzi nie przekreśla szansy kandydata na zatrudnienie. Jednak to my musimy wyczuć, jak jest naprawdę i które pytania powinniśmy zadać. 

Oczywiście, nie ze wszystkich z nich wyciągniemy wnioski, nie każde powie nam dużo o kandydacie, nawet jeśli to zakładamy i trzeba być na to gotowym. Mimo wszystko przygotowanie w takiej sytuacji jest kluczowe i nie powinniśmy o tym zapominać, nawet jeśli rekrutacja jest dla nas zajęciem chwilowym.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów