0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-book: Jak napisać biznesplan?

Wielkość tekstu:

Dobry biznesplan jest niezbędny zarówno przy tworzeniu przedsiębiorstwa, jak i w przypadku, gdy firma już funkcjonuje na rynku. Dlatego warto nauczyć się choćby podstaw tworzenia takiego dokumentu. Na końcu artykułu znajduje się darmowy e-book ze wskazówkami jak napisać dobry biznesplan!

Pobierz darmowy E - book jak napisać profesjonalny biznesplan w dwóch formatach: PDF i DOCX

Do pobrania:

E-book jak napisać profesjonalny biznesplan.pdf
E-book jak napisać profesjonalny biznesplan.docx

Czym jest biznesplan?

Jak sama nazwa wskazuje, biznesplan to plan, który tworzy się, by w odpowiedni sposób zarządzać zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa. Może też służyć jako dokument dla inwestorów lub banków. Dzięki niemu można przewidzieć co będzie opłacalne a co nie.

Zazwyczaj biznesplan jest tworzony w kilku celach. Mogą nimi być wskazanie działalności przedsiębiorstwa, zwrócenie uwagi na umiejętności, doświadczenia i kompetencji przedsiębiorcy lub pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania.

Struktura biznesplanu

Forma biznesplanu zależy od kilku czynników: wielkości przedsiębiorstwa, branży, w której ono działa, a także celu, jaki stawia przed sobą przedsiębiorca. Istnieją jednak elementy, które sprawdza się w każdym rodzaju planu i sprawią, że będzie poprawny i czytelny.  

Biznesplan powinien rozpoczynać się spisem treści i streszczeniem, najłatwiej jednak będzie  stworzyć je na końcu, kiedy zbierzemy i uporządkujemy wszystkie treści, jakie mamy zamiar zamieścić w rozpisce. Dalej przedsiębiorca powinien umieścić charakterystykę przedsiębiorstwa - historię powstania, osiągnięcia, sukcesy i ewentualne nagrody - i opis oferty, czyli przedstawienie produktów i usług. Kolejnym punktem może być analiza otoczenia przedsiębiorstwa i opis metod marketingowych i sprzedażowych. Na końcu można dodać jeszcze harmonogram działań i analizę finansową firmy. 

Kontrola biznesplanu

Kontrolowanie i porównywanie założeń biznesplanu z rzeczywistym działaniem firmy daje nam możliwość oceny funkcjonowania przedsiębiorstwa w określonym miejscu i czasie. Jeśli dzieje się coś złego, można ustalić tego przyczynę, wyciągnąć wnioski i wyeliminować błędy.

Więcej informacji na temat tworzenia skutecznego biznesplanu w naszym e-booku!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów