Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

E-book: Jak napisać biznesplan?

Dobry biznesplan jest niezbędny zarówno przy tworzeniu przedsiębiorstwa, jak i w przypadku, gdy firma już funkcjonuje na rynku. Dlatego warto nauczyć się choćby podstaw tworzenia takiego dokumentu.

Czym jest biznesplan?

Jak sama nazwa wskazuje, biznesplan to plan, który tworzy się, by w odpowiedni sposób  zarządzać zakładaniem i prowadzeniem przedsiębiorstwa. Może też służyć jako dokument dla inwestorów lub banków. Dzięki niemu można przewidzieć co będzie opłacalne a co nie.

Zazwyczaj biznesplan jest tworzony w kilku celach. Mogą nimi być wskazanie działalności przedsiębiorstwa, zwrócenie uwagi na umiejętności, doświadczenia i kompetencji przedsiębiorcy lub pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania.

Struktura biznesplanu

Forma biznesplanu zależy od kilku czynników: wielkości przedsiębiorstwa, branży, w której ono działa, a także celu, jaki stawia przed sobą przedsiębiorca. Istnieją jednak elementy, które sprawdza się w każdym rodzaju planu i sprawią, że będzie poprawny i czytelny.  

Biznesplan powinien rozpoczynać się spisem treści i streszczeniem, najłatwiej jednak będzie  stworzyć je na końcu, kiedy zbierzemy i uporządkujemy wszystkie treści, jakie mamy zamiar zamieścić w rozpisce. Dalej przedsiębiorca powinien umieścić charakterystykę przedsiębiorstwa - historię powstania, osiągnięcia, sukcesy i ewentualne nagrody - i opis oferty, czyli przedstawienie produktów i usług. Kolejnym punktem może być analiza otoczenia przedsiębiorstwa i opis metod marketingowych i sprzedażowych. Na końcu można dodać jeszcze harmonogram działań i analizę finansową firmy. 

Kontrola biznesplanu

Kontrolowanie i porównywanie założeń biznesplanu z rzeczywistym działaniem firmy daje nam możliwość oceny funkcjonowania przedsiębiorstwa w określonym miejscu i czasie. Jeśli dzieje się coś złego, można ustalić tego przyczynę, wyciągnąć wnioski i wyeliminować błędy.

Więcej informacji na temat tworzenia skutecznego biznesplanu w naszym e-booku!

Do pobrania:

pdf
e-book-jak-napisac-profesjonalny-biznesplan-1.pdf druk do ręcznego wypełnienia
docx
e-book-jak-napisac-profesjonalny-biznesplan.docx edytowanie, wydrukowanie, zapisywanie