Poradnik Przedsiębiorcy

Faktury zaliczkowe VAT marża na 100% zamówienia

Świadczę usługi turystyczne rozliczane w procedurze VAT marża. Na otrzymane zaliczki wystawiam faktury zaliczkowe VAT marża. Przed faktyczną realizacją usługi wystawiłam dwie faktury zaliczkowe, które opiewają na 100% wartości wycieczki. Czy w takiej sytuacji powinnam wystawić fakturę końcową rozliczeniową?

Roksana, Wadowice

 

W sytuacji, gdy obie faktury zaliczkowe VAT marża opiewają na 100% wartości wycieczki, wówczas nie wystawia Pani faktury końcowej rozliczeniowej.

Zgodnie ze stanowiskiem reprezentowanym przez organy podatkowe wystawienie faktury końcowej z zerowymi wartościami nie jest prawidłowe. Jedną z nich jest interpretacja z 28 czerwca 2010 roku wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, który stwierdza: Biorąc pod uwagę powyżej opisane zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że cytowany wcześniej przepis § 10 ust. 6 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. wyraźnie sprzeciwia się wystawianiu faktur końcowych, jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1-3 tego przepisu (tj. faktury zaliczkowe), obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi (sygn. IBPP1/443-575/10/AW).

Zatem jeżeli zostały wystawione faktury zaliczkowe VAT marża na 100% (w przypadku wpłaty przez klienta 100% wartości zamówienia przed wydaniem towaru), wówczas nie powinna Pani w momencie wydania towaru wystawiać faktury końcowej. W powyższej sytuacji wartość faktury końcowej byłaby bowiem zerowa, mimo wskazania usługi będącej przedmiotem sprzedaży.

Niemniej jednak, mimo braku faktury końcowej VAT marża, w dacie wykonania usługi będzie Pani zobligowana do rozliczenia przychodu oraz ewentualnych różnic w wykazanym podatku VAT (gdy przy rozliczeniu VAT-u od zaliczek stosowała Pani prognozowaną marżę).