0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Incentives w motywacji pracowników - czym są i jak działają?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Powszechnie wiadomo, jak ważną rolę w prawidłowym działaniu firmy pełni motywacja pracowników. Przez długi czas uważano, że najważniejszym czynnikiem, który motywuje ich do pracy, jest wynagrodzenie oraz premia. Dzisiaj jasne jest, że aby pracownicy naprawdę zaangażowali się w działania firmy, pieniądze nie wystarczą. Coraz bardziej cenimy sobie czynniki pozapłacowe, takie jak atmosfera, integracja itp. Jednym z nich są również incentives - wyjazdy motywacyjne. Na czym polegają i dlaczego warto je rozważyć, myśląc o systemie motywacyjnym?

Czym są incentives?

Incentives to wyjazdy motywacyjne, czyli podróże pracowników, które są nagrodą za pracę. Często są wprowadzane w miejscach, gdzie ważna jest sprzedaż - jeżeli handlowcy dobrze sobie poradzą, zostają wysłani na incentive travel. Jednak ten benefit oferowany jest obecnie coraz częściej, bez względu na profil przedsiębiorstwa.

Warto podkreślić, że incentives powinny być takimi wyjazdami, które zapadną w pamięć uczestników i sprawią, że będą je oni długo wspominać. Zwykły wyjazd i zwiedzanie miasta to za mało. Należy zapewnić pracownikom niezapomniane przeżycia - może skok ze spadochronem albo ciekawe, integrujące zabawy drużynowe? Propozycji jest wiele.

Incentives odbywają się w różnych miejscach - pracodawca może zapewnić pracownikom zwiedzanie części Australii, ale równie dobrze wspólne ognisko z ciekawymi atrakcjami. Wszystko zależy od tego, jakie finanse może przeznaczyć na ten cel firma, ważne są również preferencje pracowników.

Cele incentives

W jakim celu proponuje się pracownikom podróż służbową? Oczywiście głównym czynnikiem jest motywacja do pracy, o czym już wspomniano. Pracownicy wiedzą, że jeśli uda im się osiągnąć dany cel, zostaną nagrodzeni. Jednak to nie wszystko.

Pracownicy czują, że ich praca i trud w nią włożony są doceniane i zauważane. To zwiększa zaangażowanie w powierzane zadania i identyfikację z firmą. Poza tym dzięki takim wyjazdom pracownicy się integrują, polepszają kontakt ze sobą, co przekłada się na współpracę.

Na incentives często zapraszane są również rodziny pracowników. Dzięki temu ktoś, kto dużo czasu spędza w pracy, może nadrobić czas z najbliższymi. Takie połączenie również działa motywująco na pracowników. Wiedzą, że pracodawca dba nie tylko o ich pracę, lecz także życie rodzinne.

To wszystko wpływa na efektywniejsze wykonywanie swoich obowiązków, co powinno być jednoznaczne z zyskami dla firmy. Nie jest to tylko wycieczka i wydawanie pieniędzy - to inwestycja.

Czy incentives działają?

Czy incentives są dobrą metodą motywacji? Oczywiście jak w każdym przypadku, zdania są podzielone. Niektórzy uważają bowiem, że taka podróż nie daje nic i nie wpływa na wydajność pracownika. Jednak badania wskazują, że jest to doskonały czynnik motywujący.

Pracownicy, którzy mają świadomość, że intensywna praca, dobrze wykonana, przybliża ich do ciekawej, ekscytującej podróży, naprawdę czują się zmotywowani i pracują wytrwalej. Firma może znacznie zwiększyć zyski, a dodatkowo pozyskać także lojalnych, dobrych pracowników.

Jak zorganizować incentives?

Incentives muszą być bardzo dobrze zaplanowanymi wyjazdami. Powinno się wyznaczyć osobę, która zajmie się tą kwestią - ustali, jak powinna wyglądać praca, aby została wynagrodzona, na jakie podróże może sobie pozwolić firma, czy jest to opłacalne dla przedsiębiorstwa pod względem finansowym. Warto również dokładnie ustalić, która grupa pracowników jest objęta programem. Co prawda można pokusić się o nagrodę niespodziankę i dopiero po zakończonym etapie prac powiadomić pracownika o podróży, jednak jeśli chcemy, aby incentives były czynnikiem motywującym do wykonywania zadań, powinien on być powiadomiony o tym wcześniej.

Jeśli pod uwagę brana jest daleka wycieczka z wieloma atrakcjami, zazwyczaj wysyłana jest na nią grupa pracowników, wysłanie na nią całej firmy jest bowiem kosztowne. Jednak warto mieć na uwadze, że incentives to nie tylko dalekie, zagraniczne podróże. Zaproszenie całej firmy na spotkanie również jest jednym z rodzajów wyjazdów motywacyjnych. Można więc na przykład po skończonej intensywnej pracy w ramach nagrody pójść wspólnie na kręgle, paintball czy gokarty. Możliwości, aby atrakcyjnie i ciekawie spędzić czas, jest naprawdę wiele.

Incentives są coraz popularniejsze, więc firmy zajmujące się organizacją imprez oraz biura podróży nierzadko mają w swojej ofercie wyjazdy motywacyjne. Może to zainspirować pracodawców, a skorzystanie z pomocy specjalistów bywa zbawienne. Takie firmy oferują nie tylko wyjazdy, lecz także sposoby na ciekawe spędzanie czasu w mieście. Odnaleźć można na przykład ciekawe sposoby na spędzenie dnia w Krakowie czy wycieczki motolotnią.

Incentives - tak czy nie?

Kluczową kwestią jest poznanie potrzeb swoich pracowników. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy incentives to dla nich ważny czynnik motywujący do pracy. Można oczywiście próbować - organizować wycieczki po okolicy, powiązane z różnymi atrakcjami, które nie będą generowały wysokich kosztów, a pozwolą sprawdzić, czy pracownicy się w tym odnajdują.

Jeżeli wiemy, że podróże będą doskonałym czynnikiem motywacyjnym dla naszych pracowników, warto spróbować. Incentives mogą przynieść firmie duże korzyści i zwiększyć zaangażowanie pracowników w powierzane zadania.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów