Przeprowadziłeś rekrutację? Wybrałeś najlepszego kandydata oraz wdrożyłeś go w pracę firmy? Poświęciłeś czas i pieniądze na wyszkolenie pracownika? Jak zatrzymać go w swojej firmie? Na polskim rynku działa coraz więcej zagranicznych korporacji, które przenoszą na nasz rynek kultury swoich organizacji. Bardzo często proponują pracownikom rozbudowany pakiet socjalny. Co może zawierać socjal i czemu służy? Dowiesz się z naszego poradnika.
Laptop, samochód, komórka to już norma
Laptop, samochód, telefon nikogo już nie dziwią. Traktowane są jako narzędzia niezbędne do wykonywania pracy, podobnie jak biurko czy krzesło. Jeśli praca wymaga używania komputera poza biurem, pracodawca powinien zapewnić pracownikowi narzędzia, a nie liczyć na to, że będzie on pracować na swoim sprzęcie. W końcu nikt nie ma obowiązku posiadania samochodu, komputera lub telefonu. Poza tym wpłynęłoby to niekorzystnie na wizerunek firmy, przedstawiając ją jako nieprzygotowaną do stawianych przez siebie wymagań. A w dobie walki o pracownika żadna firma na podobną nieprofesjonalność nie może sobie pozwolić. Co więcej, coraz więcej przedsiębiorców dostrzega, że istnieje wiele pozafinasowych form motywowania pracowników i wprowadza je w swoich firmach.
Warto podkreślić jednak, że aby rozbudowany socjal był rzeczywiście atrakcyjny dla pracownika, najpierw trzeba zadbać o jego podstawowe wynagrodzenie. Jeśli pracownik będzie słabo opłacany, to darmowy karnet na siłownię, czy bilet do teatru będą dla niego dodatkowym źródłem frustracji. Zamiast korzystać z możliwości rozwoju będzie przeliczał ich wartość i żałował, że nie dostał pieniędzy na konto.
Kiedy socjal zadziała motywująco na pracownika?
Należy zadbać o to, aby pensja była dla pracownika satysfakcjonująca, odpowiadająca jego kwalifikacjom i wykonywanym obowiązkom. Następnie trzeba mieć na względzie prawo do odpoczynku. Jeżeli pracownik znajdzie się w sytuacji, w której będzie wymagana od niego praca po godzinach, nie będzie mieć czasu na korzystanie z oferowanych przez firmę benefitów. Podobnie stanie się w sytuacji, w której pracodawca będzie stawiał przed pracownikiem nierealne wymagania. Nadmiar obowiązków i przemęczenie spowodują demotywację oraz reakcję obronną, jaką będzie niechęć do korzystania z pakietu socjalnego. Trzeba także pamiętać o prawie do indywidualności. Nie wszyscy pracownicy muszą być entuzjastami proponowanych przez pracodawcę rozwiązań. Korzystanie z pakietu socjalnego powinno mieć dobrowolny charakter. Jeżeli jakiś pracownik nie chce z niego korzystać, należy uszanować jego decyzję. Można również zapytać o powód niechęci - być może zaproponuje inne, ciekawe świadczenie, które można dodać do benefitów.
Pakiet socjalny w pracy czy poza pracą?
Jeżeli zdecydujesz się na wprowadzenie w swojej firmie pakietu socjalnego dla pracowników, zadbaj by był on konkurencyjny. Warto też łączyć przyjemne z pożytecznym i dobierać świadczenia tak, by były przydatne dla rozwoju firmy. Jeśli twoi pracownicy siedzą cały dzień przed monitorami komputerów, kiepskim pomysłem będzie kupienie konsoli do gier albo telewizora. Pomyśl lepiej o pakiecie sportowym. Według badania Eurobarometr jedynie 5% Polaków ćwiczy regularnie. Ruch będzie inwestycją w zdrowy kręgosłup, zwiększenie koncentracji i zadowolenia z siebie.
Częstym pomysłem jest również oferowanie prywatnej opieki medycznej. Firma pokazuje, że zależy jej na zdrowiu pracowników, a oni dzięki szybkiemu dostępowi do specjalistów mogą czuć się bezpieczniej.
Kwestią, którą warto rozważyć jest to, w jaki sposób i gdzie pracownicy będą korzystać z pakietu socjalnego. Może on przybierać różne formy, co dodaje pracodawcy pole do zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku pracy. Socjal może realizować się poprzez dofinansowanie obiadów, uruchomienie jadalni lub stołówki. Może to być również pizza day, organizowanie urodzin pracowników, paczki na święta, dofinansowanie urlopów.
Pracodawca może zorganizować w firmie salę gimnastyczną lub basen. Pracownicy będą korzystać z nich przed lub po pracy, przez co dodatkowo mogą się zintegrować. Często zdarza się, że zmotywowani pracownicy zaczną oddolnie organizować wspólne zawody sportowe - ma to wiele korzyści, jak np. możliwość zdrowej rywalizacji.
Jeżeli pracodawca nie ma możliwości zorganizowania miejsca do realizacji pakietu socjalnego w siedzibie firmy, pracownicy będą mogli realizować go poza pracą. Tu warto zadbać o lokalizację punktów świadczących usługi.
Socjal tylko dla pracowników?
Wiele firm rozciąga socjal nie tylko na pracowników, ale także na ich bliskich. Oferują dokupienie - w atrakcyjnych cenach (lub całkowicie finansują) - takie same profity dla rodzin pracowników. Dzięki temu cała rodzina objęta jest pakietem zdrowotnym lub sportowym. Pracodawca pokazuje w ten sposób, że zależy mu na pracowniku oraz ceni jego życie prywatne.
Dodatkowo otwierane są również przy firmowe przedszkola. Rodzic w każdej chwili może zajrzeć, czy z jego pociechą wszystko w porządku. Ponadto nie traci czasu na poranne stanie w korku, by dowieźć malucha do przedszkola - skraca się czas dotarcia do pracy. Wyspany pracownik jest bardziej wydajny! Za granicą wprowadzane są nawet “przedszkola” dla zwierząt pracowników.
Kapitał ludzki to najcenniejsza część każdego przedsiębiorstwa. Pracodawcy zaczęli dostrzegać tę zależność. Obecnie starają się znaleźć coraz to nowe sposoby, aby być bardziej atrakcyjnym i przyjaznym dla pracowników. Prowadzone są badania mierzące poziom zadowolenia pracowników, na ich podstawie publikuje się rankingi najlepszych pracodawców. Koszty zatrudnienia ustępują miejsca jakości pracy, pracodawcy starają się zmniejszyć rotację kadr.