0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Inwestowanie w kryptowaluty. Od czego zacząć i jaką strategię wybrać? 

Wielkość tekstu:

Coraz więcej inwestorów z całego świata decyduje się na handel kryptowalutami. Ludzie powoli przekonują się nie tylko do największych monet, pokroju Bitcoina. Popularnością cieszyć się zaczynają również tańsze warianty, w których barierą nie jest astronomiczna cena. 

Od czego jednak zacząć inwestowanie w kryptowaluty i jaką strategię obrać? Nie ma jednej, dobrej szkoły, która przemieni handlowca w milionera. Warto jednak poznać zasady działania rynku i teoretyczne podstawy, które mogą pomóc w handlu. Pamiętać należy też, że każde kupno oraz sprzedaż wirtualnych pieniędzy wiąże się z ryzykiem utraty całego kapitału. 

Od czego zacząć inwestowanie w kryptowaluty? 

Wbrew pozorom, najważniejszą kwestią w kupowaniu i sprzedaży kryptowalut nie jest sam ruch ich kursów, lecz czynniki, które na niego wpływają. Najlepsi handlowcy są w stanie – w pewnym stopniu – przewidzieć nadchodzące zmiany i odpowiednio na nie zareagować. Skąd jednak czerpać wiarygodne i aktualne informacje? Oferuje je wiele stron internetowych, np. CoinJournal

Wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele czynników wpływa na kurs kryptowalut. Są to zarówno ruchy największych firm na rynku, jak i ich sukcesy, porażki, komentarze wpływowych osób czy wydarzenia na świecie. Nie bez znaczenia są też publiczne opinie ekspertów, wypowiedzi znanych postaci na temat inwestowania czy wirtualnych pieniędzy. Każda taka „drobnostka” może mieć znaczenie, a największą sztuką jest ich śledzenie, świadomość ich wpływu na notowania monet oraz umiejętność odpowiedniego zareagowania na zmiany. 

Oczywiście każdy ruch obarczony jest ryzykiem inwestycyjnym i handlowiec musi zdawać sobie sprawę z tego, że jego kapitał może przepaść. Jego zadaniem jest jednak zminimalizowanie tego zagrożenia. Z pomocą przychodzą portale i serwisy pokroju CoinJournal, które oferują inwestorom kompleksową paletę usług, gwarantującą komplet informacji niezbędnych do kupowania i sprzedawania wirtualnych pieniędzy. Na intuicyjnej stronie dostaniemy m.in. aktualne i tygodniowe notowania kryptowalut, branżowe newsy, szczegółowe wyjaśnienia podstawowych pojęć używanych na tym rynku czy przekierowania do serwisów, gdzie można rozpocząć handel. 

Po opanowaniu teorii, wystarczy założyć konto, potwierdzić swoją tożsamość i zakupić swoją pierwszą, wirtualną monetę. Wcześniej jednak trzeba podjąć bardzo ważną decyzję: broker czy giełda? 

Kupować czy handlować kryptowalutami?

Są dwie metody inwestowania w kryptowaluty:

  • Za pośrednictwem brokerów;

  • Na giełdzie kryptowalut. 

Szczegółowe rankingi polecanych pośredników znaleźć można m.in. na CoinJournal. W zrozumiały sposób wyjaśniono tam plusy i minusy każdego z nich. Zawarto też informacje, dla kogo ich usługi mogą okazać się najkorzystniejsze. Po podjęci decyzji wystarczy kliknąć w link i zostanie się przekierowanym bezpośrednio do wiarygodnego serwisu. 

Korzystanie z usług brokera opiera się na spekulacjach dotyczących kursów wirtualnych monet. Handlowiec wystawia kontrakty terminowe, opcje lub CFD (kontrakty na różnice cenowe). W czasie swojej gry jednak nie kupuje kryptowalut, tzn. nie staje się ich właścicielem. 

Transakcje nie są w tym przypadku również realizowane między sprzedawcą a kupującym wirtualne pieniądze. Inwestor handluje z brokerem, który jest pośrednikiem między nim a rynkiem. Warto również wiedzieć, że ceny tam podawane nie są oparte na wartości rynkowej – jest do nich doliczona prowizja. 

Z drugiej strony brokerzy umożliwiają grę za wyższą stawkę, bez inwestowania swoich pieniędzy. Wykorzystana może tam zostać zasada dźwigni finansowej, która może zapewnić handlowcowi wyższą ekspozycję przy niskim kapitale. Z drugiej strony jednak wiąże się to z jeszcze większym zagrożeniem, niż zwykłe ryzyko inwestycyjne: użytkownik może stracić więcej pieniędzy, niż wynosił jego wkład początkowy. 

W przypadku giełdy, inwestorzy handlują między sobą, a ceny wystawianych kryptowalut nie zawierają żadnych prowizji. Zamiast tego pośrednik pobiera dodatkowe opłaty za inne transakcje swoich użytkowników. 

W tym przypadku inwestor handluje prawdziwymi kryptowalutami, czyli rzeczywiście staje się ich właścicielem. Rodzi to problem przechowywania ich, na co giełdy odpowiadają internetowymi portfelami. Przez wielu są one jednak wciąż – mimo licznych zabezpieczeń – uważane za dość ryzykowne rozwiązanie i łakomy kąsek dla hakerów. Nie ma tu też możliwości wykorzystania dźwigni finansowej, rozporządzać da się więc wyłącznie swoim kapitałem. 

Giełdy pozwalają zwykle na handel większą liczbą kryptowalut. W przypadku brokera można zwykle spekulować cenami najdroższych, najpopularniejszych wirtualnych monet. Druga opcja zwykle ma kilkanaście (a czasem nawet kilkadziesiąt) różnych opcji: od najsłynniejszego Bitcoina, aż po niezbyt znane kryptowaluty, które kupić można za niewielkie sumy. 

Strategie inwestowania w kryptowaluty

Już na początku warto zaznaczyć, że nie ma jednej, złotej taktyki, która gwarantuje sukces. Każda inwestycja jest narażona na straty i handlowcy muszą sobie z tego zdawać sprawę. Warto jednak zrozumieć podstawy teoretyczne, tłumaczące strategie kupowania i sprzedawania akcji w sposób, który mógłby przynieść ewentualny zysk. 

W Internecie dostępnych jest wiele opracowań oraz stron internetowych, których zadaniem jest wyjaśnienie dostępnych strategii i dostosowanie ich do potrzeb użytkownika. Warto zajrzeć na te, które przystępnie tłumaczą wszystko początkującym graczom. 

Inwestowanie w kryptowaluty dzieli się na podejście krótkoterminowe oraz długoterminowe. Pierwsze rozwiązanie polega na kupnie wirtualnych pieniędzy i uważnym śledzeniu codziennych ruchów rynku oraz kursów. Opiera się na powszechnie znanej zasadzie „taniej kupić, drożej sprzedać”. Gdy cena zakupionej monety urosła w stosunku do stawki, za którą została nabyta, zostaje sprzedana po wyższej cenie. Różnica jest potencjalnym zyskiem handlowca. 

Osoby, które mają więcej cierpliwości, mogą przyjrzeć się inwestycjom długoterminowym. Trwać mogą one ponad pół roku, a często nawet kilka lat. W tym przypadku handlowiec nie przejmuje się krótkotrwałymi skokami notowań, które następują przed czasem zakończenia jego inwestycji. Wierzy w jej ostateczny wzrost w dłuższej perspektywie. 

Początkujący inwestorzy mają również możliwość przeprowadzania inwestycji w strategii copy trading. Opiera się ona na monitorowaniu oraz naśladowaniu ruchów doświadczonych handlowców. Taka metoda to ćwiczenie oraz proces nabywania rynkowych nawyków, pozwalający także poznać i zrozumieć różne podejścia inwestycyjne.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów