0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia - kilka ważnych zasad

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Każdy z nas kiedyś zaczynał – starał się o pierwszą pracę lub po latach zmieniał branżę i wkraczał w zupełnie nowy etap swojej kariery zawodowej. Te pierwsze poszukiwania mogą być naprawdę trudne. Wymagamy bowiem często od potencjalnego pracownika doświadczenia zawodowego. Skąd ma je wziąć, skoro dopiero wchodzi na rynek pracy? Jak zdobyć pracę bez doświadczenia? Co można zrobić, by proces ten nie przedłużał się i nie powodował frustracji? Przeczytaj niniejszy artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Nie tylko młode osoby

O pracę bez doświadczenia starać się mogą nie tylko młode osoby. Tak jak już wspominaliśmy, także osoby z doświadczeniem zawodowym mogą zaczynać od zera. Głównie dzieje się tak wówczas, kiedy zmieniają branżę. Zdarzyć się bowiem może, że po latach pracy czujemy, że chcemy spróbować czegoś nowego, że do obecnego obowiązku nie mamy już serca. 

Takie osoby są w o tyle komfortowej sytuacji, że zdarza się, iż do poszukiwań nowej pracy mogą przygotowywać się, jednocześnie pracując w poprzedniej branży. Dzięki temu zachowują płynność finansową

Niezależnie jednak od powodów, znalezienie pracy bez doświadczenia bywa trudne, dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, by je ułatwić.

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia?

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia? Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Pierwsze wrażenie

Nasz pierwszy kontakt z rekruterem to najczęściej e-mail z dokumentami aplikacyjnymi. Dobrze przygotowane mogą być drogą do sukcesu. Dlatego pierwszym etapem poszukiwań powinno być stworzenie dobrego CV i listu motywacyjnego. 

Warto dokładnie przeczytać ogłoszenie o pracę i to na jego podstawie dopasować CV i list motywacyjny do odbiorcy – dzięki temu będziemy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, co podkreślić, czego musimy się jeszcze nauczyć, a co już wiemy itd. Dopasowanie jest ważne, ponieważ pokazuje zaangażowanie.

Poza tym należy mieć na uwadze czytelność tych dokumentów – unikajmy nadmiernego podkreślania, używania wielu fontów i kolorów. Postawmy na minimalizm. Pamiętajmy również o marginesach i odpowiedniej długości – CV powinno zajmować maksymalnie dwie, a list motywacyjny jedną stronę A4. 

Z kolei jeśli chodzi o mail, pamiętajmy, by wysłać go z oficjalnego adresu. Powinien on brzmieć profesjonalnie i "piotrus1535@buziaczek.pl" nie jest zbyt dobrym pomysłem. W treści zaznaczmy, na jakie stanowisko aplikujemy. 

Dokumenty aplikacyjne

Tak jak już wspominaliśmy, mail i dokumenty aplikacyjne to nasz pierwszy kontakt z rekruterem. Jak zdobyć pracę bez doświadczenia w CV? W końcu często jest to jego główna część?

W takim przypadku musimy nieco inaczej zbudować nasz życiorys. Jeśli nasze wykształcenie jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujemy, podkreślmy je. Na początku warto również zapisać cel zawodowy – w kilku zdaniach określić, co chcemy osiągnąć i co robimy, by tak się stało.

Opiszmy również nasze umiejętności, sukcesy i zainteresowania – to wszystko może być pomocne, by dostać się do dalszych etapów rekrutacji.

W CV warto również zawrzeć informacje o wszystkich praktykach czy wolontariatach, które odbyliśmy. Choć są to zajęcia bezpłatne, także są częścią doświadczenia.

Nie zapominajmy również o liście motywacyjnym, który w przypadku braku doświadczenia może być doskonałym uzupełnieniem. To tam możemy napisać, dlaczego uważamy, że jesteśmy dobrymi kandydatami na dane stanowisko, gdzie zdobyliśmy umiejętności itd.

Kształcenie się

Żeby dostać pracę, trzeba posiadać choćby minimalne umiejętności potrzebne na danym stanowisku. Dlatego też warto zdobywać je na własną rękę. Nie zawsze się da, jednak dzisiaj wielu rzeczy można się nauczyć na przykład przez internet i to kompletnie za darmo.

Przydatne będą również wszelkie szkolenia czy kursy, nie tylko dotyczące umiejętności twardych, lecz także miękkich, które również mają duży wpływ na wykonywaną pracę.

Przygotowanie do rozmowy

Aby pokazać nasze zaangażowanie i profesjonalizm, powinniśmy dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przede wszystkim warto zapoznać się jeszcze raz dokładnie z ogłoszeniem, następnie ze stroną internetową firmy – poznać nie tylko jej historię, lecz także dowiedzieć się, jak pracuje i nad czym, jaką ma misję i wizję biznesu.

Choć najpewniej nie ma dwóch takich samych rozmów kwalifikacyjnych, często jednak powtarzają się na nich te same pytania. Warto więc przygotować sobie na nie odpowiedzi, by nie milczeć i zrobić dobre wrażenie. 

Przygotujmy również krótką, maksymalnie 3-minutową prezentację na swój temat. Skupmy się na tym, co nas wyróżnia, co robimy najlepiej i co to potwierdza.

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia? Przede wszystkim odpowiednio się do tego przygotować. Tworzyć dopasowane dokumenty i pokazać swój profesjonalizm już od pierwszych chwil!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów