Szukanie pracy jest dla kandydatów stresujące, szczególnie gdy nie mają bogatego doświadczenia zawodowego, a ich dokumenty aplikacyjne świecą pustkami. Dlatego też zdarza się, że wpisują oni do nich nieprawdziwe informacje, by wypaść nieco lepiej przed rekruterem. Kłamstwa w CV jednak nie są najlepszym pomysłem. Dlaczego ludzie kłamią podczas rekrutacji? Jakie kłamstwa powtarzają się najczęściej? Jakie mogą być ich konsekwencje? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Dlaczego ludzie kłamią w CV?
Dlaczego kandydaci do pracy decydują się na kłamstwa w CV? Powodów może być wiele, jednak głównie robią to po to, by dostać pracę, na której im zależy (choć jest to tak naprawdę droga do nieotrzymania zatrudnienia).
Kiedy w doświadczeniu zawodowym pojawia się wielka dziura, podczas której ktoś po prostu nie pracował, zdaje sobie on sprawę, że nie wygląda to zbyt dobrze i raczej nie zadziała na jego korzyść. W związku z tym woli przedłużyć okres wykonywania pracy przed przerwą, by nie pokazywać, że wypadł z rynku.
Zdarza się, że ludzie kłamią w CV, bo ich dokumenty nie są zgodne z tym, czego wymaga pracodawca w ogłoszeniu o pracę – wpisują pożądane umiejętności, byle tylko rekruter zainteresował się ich kandydaturą.
Kłamiemy, bo wydaje nam się, że CV tylko z prawdziwymi informacjami jest zbyt ubogie i nie ma w nim żadnych ciekawych i przyciągających potencjalnego pracodawcę informacji.
Zdarza się również, że chcemy coś ukryć, nie tylko dziurę w zatrudnieniu, ale na przykład pracę bez umowy, nieukończone studia, na które jednak chodziliśmy przez kilka lat – wydaje nam się, że bez rozmowy z nami rekruter po prostu odrzuci nasze CV i nawet nie będziemy mieli możliwości wyjaśnić, dlaczego nasze doświadczenie wygląda tak, a nie inaczej.
Robimy to również często z przekonaniem, że nikt tego nie sprawdzi, a kłamstwo nie wyjdzie na jaw, co oczywiście nie jest prawdą, bo nieprawdziwe informacje bardzo łatwo zweryfikować, a jeśli tak się stanie, z pewnością poniesiemy konsekwencje swojego czynu.
Najczęstsze kłamstwa w CV
Jakie nieprawdziwe informacje najczęściej pojawiają się w dokumentach aplikacyjnych? Poznaj kłamstwa w CV.
Daty zatrudnienia
Datami zatrudnienia można sprawnie manipulować. Wyobraźmy sobie, że pracownik rozpoczął pracę w firmie 20 listopada, a już 3 grudnia został zwolniony, ponieważ nie radził sobie z obowiązkami. Niepełne dwa tygodnie zatrudnienia z pewnością nie będą wyglądały dobrze w CV i zrodzą pytania rekrutera. Dlatego też wpisuje on zakres od listopada do grudnia, bez dat dziennych, dzięki czemu okres jego pracy od razu się wydłuża.
Teoretycznie można uznać, że to nie jest kłamstwo, w końcu pracownik rzeczywiście zaczął pracę w listopadzie i skończył w grudniu, jednak taki zapis jest często zaplanowaną próbą sprawienia, by nasze doświadczenie wyglądało na bogatsze.
Zdarza się też, że w CV kandydata do pracy pojawiają się dziury, o których nie chce on mówić, więc przedłuża on okres zatrudnienia u poprzedniego lub następnego pracodawcy, by nie musieć poruszać tego tematu.
Takie kłamstwa rekruter może łatwo sprawdzić – przyglądając się dokumentom potwierdzajacym nasze wcześniejsze zatrudnienie, dopytując kandydata o konkretne daty, a nawet kontaktując się z poprzednim pracodawcą.
Doświadczenie zawodowe
Kłamstwa w CV pojawiają się również w części doświadczenia zawodowego w innych miejscach niż daty obejmowania stanowiska. Nieprawdziwe informacje pojawiają się przy opisywaniu obowiązków – kandydaci mogą starać się dopasować je do wymagań pracodawcy i wpisać rzeczy, którymi nigdy się tak naprawdę nie zajmowali, byle tylko wyglądało to imponująco.
Zainteresowania
Kandydaci kłamią również odnośnie do swoich zainteresowań – wymieniają takie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością albo wyglądają atrakcyjnie i mogą spodobać się rekruterom.
Jeśli kandydat wpisze coś, co miało po prostu ciekawie wyglądać, wystarczy, że przypadkowo rekruter także się tym interesuje lub będzie chciał dopytać o nietypowe hobby, a kłamstwo szybko może wyjść na jaw.
Znajomość języków
Poziom znajomości języka obcego również jest tą częścią CV, w której często pojawiają się kłamstwa. Może się zdarzyć, że są one nieświadome – ludzie nie wiedzą, jak określić poziom znajomości – jednak zdarzają się także w pełni świadome przekłamania. Znajomość języków obcych jest niezwykle ważna w tych czasach, kandydaci chcą więc w ten sposób wzbogacić swoje CV.
Jeśli język wskazany jako biegły jest też językiem, którym dobrze posługuje się rekruter, może okazać się, że w trakcie rozmowy przejdzie na niego bez ostrzeżenia i nieznajomość od razu zostanie ujawniona.
Umiejętności
Przede wszystkim kandydaci wpisują utarte frazesy z przykładowych CV, które najczęściej dotyczą umiejętności miękkich. Być może brzmią one ciekawie, jednak jeśli tak naprawdę ich nie posiadamy, szybko można to zweryfikować. Dodatkowo dopisywane są umiejętności wymagane przez pracodawcę, których nigdy nie posiadaliśmy.
Konsekwencje kłamstw w CV
Oczywiście kłamstwa w CV niosą za sobą wiele konsekwencji.
Jeśli kandydat zostanie przyłapany na kłamstwie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, od razu jego szanse na zatrudnienie znikają. Poza tym jeżeli posunął się na przykład do fałszowania dokumentów, może mieć to nawet konsekwencje prawne, bo w takim przypadku popełnia przestępstwo.
Nawet kiedy uda mu się ukryć nieprawdziwe informacje i zostanie zatrudniony, wszystko szybko się zweryfikuje (brak umiejętności twardych i miękkich, doświadczenia itd.), a pracownik straci swoją posadę.
Dodatkowo kłamstwa w CV mogą też zepsuć pracownikowi opinię, a branże wcale nie są tak duże jak może się wydawać i tego rodzaju wieści szybko się rozchodzą.
Nawet jeśli kłamstwa w CV wydają się kuszące, nie warto próbować. Jak wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi i ich weryfikacja często jest bardzo szybka – konsekwencje natomiast mogą ciągnąć się latami.