Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna powoduje wprowadzenie kolejnych obostrzeń uderzających w firmy. Chcąc ratować przedsiębiorców z zamkniętych branż, rząd planuje kolejną tarczę – tzw. tarczę branżową 6.0, a ponadto współpracuje z Komisją Europejską, przygotowując preferencje podatkowe. Na jakie ułatwienia podatkowe w czasie epidemii mogą liczyć przedsiębiorcy?
Ułatwienia podatkowe w czasie epidemii
Uchwalona przez Sejm 28 października 2020 roku nowelizacja ustaw o PIT, CIT i zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne powoduje spore ułatwienia podatkowe w czasie epidemii w zakresie:
PIT i CIT
Dzięki wprowadzonej nowelizacji można będzie:
-
zaliczkowo rozliczać korzystanie z ulg B+R oraz IP Box. Dzięki temu odliczenie kosztów kwalifikowanych jest możliwe już w momencie wyliczania zaliczki, a nie dopiero w zeznaniu rocznym;
-
korzystać z ulgi na złe długi już po 30 dniach braku zapłaty, a nie 90, jak ma to miejsce teraz;
-
korzystać z jednorazowej amortyzacji niektórych środków trwałych – w przypadku tych o wartości powyżej 10 000 zł możliwe jest zastosowanie jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis;
-
odliczać od dochodu niektóre darowizny, w tym gotówkowe lub rzeczowe, przeznaczone np. na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19.
VAT
W związku z panującą pandemią w planach pojawia się propozycja powrotu do zerowej stawki VAT od darowizn laptopów i tabletów. Co ważne, warunkiem jej zastosowania będzie przeznaczenie darowizny na rzecz:
-
placówek oświatowych (czyli szkół oraz przedszkoli publicznych i niepublicznych, szkół wyższych i placówek opiekuńczo-wychowawczych);
-
organów prowadzących szkołę lub placówkę, o których mowa w art. 4 pkt 16 Prawa oświatowego w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym;
-
organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych oraz operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w celu dalszego nieodpłatnego przekazania placówkom oświatowym.
Ułatwienia podatkowe w czasie epidemii są spowodowane m.in. powrotem wielu szkół do nauki w trybie zdalnym.
Warto dodać, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 roku importerzy maseczek ochronnych i respiratorów nie będą musieli płacić ani cła, ani podatku VAT.