Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowe możliwości dla podatników po kontroli skarbowej - nowelizacja ustawy o KAS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która otworzy podatnikom furtkę do skorygowania rozliczeń nawet po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. To odpowiedź na potrzebę bardziej elastycznego i przyjaznego systemu podatkowego, który z jednej strony usprawni pobór należności publicznoprawnych, a z drugiej pozwoli podatnikom szybciej rozwiązywać sporne kwestie. Przeczytaj i dowiedz się kiedy nowelizacja ustawy o KAS ma wejść w życie?

Korekty nawet po zakończeniu kontroli

Dotychczas zakończenie kontroli oznaczało zamknięcie drogi do samodzielnej korekty deklaracji. Planowane przepisy mają to zmienić, podatnik, który zgadza się z częścią ustaleń organu, będzie mógł złożyć korektę deklaracji i uregulować zobowiązanie bez konieczności czekania na wymiar i egzekucję.

Zaproponowane rozwiązania zakładają także, że odsetki za zwłokę nie będą naliczane w przypadku dobrowolnej zapłaty po korekcie, jest to element zachęty do szybszego uregulowania należności.

Deklaracja po kontroli – nie tylko dla spóźnialskich

Projekt przewiduje też nowe podejście do deklaracji, które nie zostały złożone przed kontrolą. Podatnik będzie miał możliwość:

  • złożenia deklaracji w terminie 14 dni od dnia wszczęcia kontroli celno-skarbowej, jeśli nie zrobił tego wcześniej,
  • złożenia deklaracji już po zakończeniu kontroli, nawet jeśli nie uczynił tego na żadnym wcześniejszym etapie.

To oznacza, że fiskus rezygnuje z dotychczasowej sztywności na rzecz elastyczności, liczy się efekt, czyli jak najszybsze uregulowanie podatku.

Czy niższe sankcje to większa motywacja?

Kolejnym elementem projektu jest możliwość obniżenia tzw. dodatkowego zobowiązania podatkowego (sankcji VAT). Niższe kary mają zwiększyć motywację do samodzielnych korekt i skrócić proces postępowania. Organy skarbowe zyskają narzędzie skuteczniejsze niż presja, czyli możliwość ugodowego zakończenia sprawy.

Kiedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o KAS?

Projekt nowelizacji został wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych i zaplanowany do przyjęcia przez Radę Ministrów w II kwartale 2025 roku. Zmiany są elementem szerszego planu gospodarczego pod hasłem „Polska. Rok przełomu”, w którym jednym z filarów jest uproszczenie procedur administracyjnych i odciążenie firm.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów