0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Obowiązek kasy fiskalnej online a lekarze na umowach cywilnoprawnych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W związku z podpisaną przez prezydenta ustawą o kasach fiskalnych online podmioty świadczące usługi opieki medycznej – lekarze oraz lekarze dentyści – zobligowani będą od 1 lipca 2021 roku wdrożyć kasy fiskalne online. Czy obowiązek kasy fiskalnej online będzie także dotyczyć lekarzy zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych w placówkach świadczących usługi opieki medycznej? W artykule przedstawiamy interpretację indywidualną Dyrektora KIS w tej sprawie.

Obowiązek kasy fiskalnej online – zmiany od 2021 roku

Kasy fiskalne online pełnią funkcję ciągłego, zautomatyzowanego i bezpośredniego przekazywania danych rejestrowanych przez ewidencję sprzedaży online do systemu teleinformatycznego Centralnego Repozytorium Kas. Od stycznia 2021 roku obowiązek kasy fiskalnej online został określony dla danych podmiotów w harmonogramie przedstawionym przez ustawodawcę. Lekarze i lekarze dentyści zobligowani są wdrożyć kasy online od 1 lipca 2021 roku.

Obowiązek ten nie będzie jednak dotyczyć podmiotów, które zatrudniają lekarzy do świadczenia usług opieki medycznej.

Obowiązek kasy fiskalnej online dla lekarzy na umowach cywilnoprawnych

W związku z tym, że lekarze oraz lekarze dentyści nabywają z dniem 1 lipca br. obowiązek posiadania kasy fiskalnej online, do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej trafił wniosek o interpretację indywidualną, czy będzie on dotyczyć również placówek leczniczych zatrudniających lekarzy w ramach umów cywilnoprawnych.

Dyrektor KIS przedstawił swoje stanowisko w interpretacji ogólnej nr 0114-KDIP1-3.4012.123.2021.1.KP z 7 kwietnia 2021 roku, informując, że podmiot świadczący usługi opieki medycznej zatrudniający lekarzy bądź lekarzy dentystów bez względu na formę zatrudnienia nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej online, zatem będzie to wyłącznie dobrowolna decyzja placówki, czy skorzystają z prawa do wprowadzenia kasy online, czy też nie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów