0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odliczenie nadpłaconych składek przy zmianie formy opodatkowania

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wejście w życie kolejnych zmian przepisów w ramach Polskiego Ładu 2.0 rodzi kolejne wątpliwości wśród przedsiębiorców m.in. w zakresie wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Eksperci wFirma zwrócili się do Ministerstwa Finansów z zapytaniem, czy możliwe jest odliczenie nadpłaconych składek zdrowotnych na ryczałcie, jeśli przedsiębiorca planuje zmianę formy opodatkowania na zasady ogólne w trakcie roku. Poznaj stanowisko resortu w tej sprawie.

Polski Ład 2.0 wprowadza zmiany w ryczałcie

Zgodnie z założeniami nowelizacji reformy podatnik opodatkowany ryczałtem począwszy od rozliczenia za czerwiec lub II kwartał będzie mógł odliczyć 50% zapłaconej składki zdrowotnej od początku roku.

To jednak nie koniec preferencji dla podatników rozliczających się ryczałtem. Wraz z wejściem przepisów w życie od 1 lipca podatnicy będą mieli możliwość zmiany formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólnie zarówno w trakcie 2022 roku, jak i z mocą wsteczną, czyli od 1 stycznia 2022 roku.

Odliczenie nadpłaconych składek zdrowotnych

W związku ze zmianami, jakie wprowadza nowelizacja reformy, u przedsiębiorców pojawiają się wątpliwości, czy możliwe jest odliczenie nadpłaconych składek zdrowotnych na ryczałcie, jeśli planuje się zmianę formy opodatkowania na zasady ogólne.

Eksperci wFirma z niniejszym zapytaniem zwrócili się do Ministerstwa Finansów jako dostawca oprogramowania biorący udział w konsultacjach społecznych w zakresie zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu.

Przez pół roku podatnik decyduje się na rozliczenie ryczałtem. A drugie pół roku za pomocą skali podatkowej. W związku ze znajomością kwoty ZUS DRA za lipiec podatnik postanawia zapłacić szybciej ZUS DRA za kolejne miesiące, w okresie kiedy był ryczałtowcem. Czy w związku z tym nadpłacone składki zdrowotne mogą podlegać odliczeniu w 50% w zaliczce na podatek dochodowy ryczałtowej zgodnie w okresie, w którym zostały one zapłacone (mimo iż wyliczone są zgodnie ze zmienioną formą opodatkowania – skala podatkowa)?

Przykładowo:

a) Podatnik od stycznia do czerwca 2022 roku zdecydował się na opodatkowanie ryczałtem. W zaliczce za czerwiec obowiązuje zasada odliczenia 50% składki zdrowotnej. Jeśli podatnik w czerwcu zapłaci składki zdrowotne za ZUS DRA np. za lipiec i sierpień, czyli de facto zrobi nadpłatę, będzie mógł dokonać ich odliczenia, mimo iż od lipca 2022 roku opodatkowany będzie skalą podatkową?

b) Podatnik od stycznia do czerwca 2022 roku zdecydował się na opodatkowanie ryczałtem. W zaliczce za czerwiec obowiązuje zasada odliczenia 50% składki zdrowotnej. Jeśli podatnik zapłacił składki ZUS za czerwiec w lipcu, czy te 50% składki zdrowotnej za ZUS DRA za czerwiec może odliczyć w rocznym PIT-28?

W odpowiedzi na pytania ekspertów Ministerstwo przedstawiło następujące stanowisko:

Ad. a) W opisanym powyżej stanie faktycznym podatnik może pomniejszyć przychód o 50% zapłaconych w 2022 roku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Składki podlegające odliczeniu to składki zapłacone w związku z pozarolniczą działalnością gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W związku z tym nadpłacone w czerwcu składki na ubezpieczenie zdrowotne nie mogą zostać odliczone od przychodu w czerwcu 2022 roku, ponieważ zostaną one zapłacone niejako na poczet kolejnych miesięcy, w których zgodnie z treścią przedstawionego stanu faktycznego podatnik będzie korzystał z opodatkowania na zasadach ogólnych.

Ad. b) Tak, w opisanym powyżej stanie faktycznym podatnik będzie mógł odliczyć 50% zapłaconej za czerwiec w lipcu składki zdrowotnej, ponieważ będzie ona zapłacona w roku 2022 roku w związku z pozarolniczą działalnością gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów