0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podwójnie odliczenie składki zdrowotnej - liniowcy dużo zyskają

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zmian Polskiego Ładu ciąg dalszy. Przedsiębiorcy muszą się mierzyć z wciąż nowymi “usprawnieniami” systemu podatkowego - kolejne nowości w tym zakresie czekają nas 1 lipca 2022 roku. Ilość i tempo zmian spowodowało, że podatek liniowy zyskał duże udogodnienie na gruncie składek zdrowotnych! Czy podwójnie odliczenie składki zdrowotnej możliwe  w przypadku podatku liniowego?

Podwójnie odliczenie składki zdrowotnej? - korzystna zmiana dla liniowców  

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, od początku roku nie było możliwości odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej. Była to duża zmiana dla podatników, i do tego niekorzystna.

Ministerstwo Finansów planując zmiany zawarło w ustawie wprowadzającej Polski Ład 2.0. możliwość od 1 lipca 2022 na:

  • odliczenia od dochodu zapłaconej składki zdrowotnej dla podatników rozliczających się liniowo do kwoty 8 700 zł, lub
  • ujęcia w kosztach zapłaconej składki zdrowotnej dla podatników rozliczających się liniowo do kwoty 8 700 zł. 

Obecnie wciąż trwają prace nad korektą Polskiego Ładu. 

Należy mieć na uwadze, że decydując się na ujęcie zapłaconych składek zdrowotnych jako koszt w KPiR, przedsiębiorca pomniejsza podstawę wyliczenia składki zdrowotnej. Podstawą składki zdrowotnej jest bowiem dochód, czyli przychody pomniejszone o koszty. Więc dochodzi niejako do podwójnego odliczenia składki zdrowotnej.

Przykład 1.

Pani Halina co miesiąc osiąga dochód w kwocie 20.000 zł. Więc w uproszczeniu co miesiąc płaciłaby ona składkę zdrowotną w wysokości 980 zł. Natomiast w związku z tym, że zapłaconą składkę zdrowotną może ująć w koszty kolejna składka zdrowotna będzie liczona od kwoty 20.000 - 980 zł. Czyli będzie płacić 931,81 zł składki zamiast 980 zł (co by miało miejsce gdyby składka zdrowotna odliczana była tylko w zaliczce).

Podwójnie odliczenie składki zdrowotnej - co na to MF

Nowelizacja z dnia 29 października 2021 pozbawiła podatników możliwości odliczania składki zdrowotnej - wcześniej możliwe było odjęcie 7,75 proc. podstawy wymiaru składki. Było to duże obciążenie dla podatników, co w końcu zauważył również ł rząd. Stąd wprowadzono zmiany dla podatników, i przywrócono częściowo możliwość odliczenia składki zdrowotnej. Na konsultacjach z Ministerstwem trwała dyskusja czy ujęcie składek zdrowotnych w kosztach jest na pewno tym co Ministerstwo domyślnie chciało wprowadzić ze względu na to, że dodatkowo zmniejszą one podstawę wyliczenia składki zdrowotnej. W odpowiedzi na tą wątpliwość wskazane zostało iż jest to zamierzony efekt. Gdy ustawa zostanie podpisana przez prezydenta będzie wiadomo czy zmiany w ustawie zostaną wprowadzone zgodnie z powyższym stanowiskiem Ministerstwa Finansów prezentowanym na konsultacjach społecznych. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów