0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odliczenie VAT od samochodu osobowego – zmiany od 2014

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ustawodawcy na rok 2014 szykują kolejne zmiany w VAT. Tym razem obejmą one m.in. kwestie związane z zakupem samochodów osobowych. Zakup droższych aut będzie dla podatników bardziej opłacalny.

Zakup auta w 2014 roku

Polskie przepisy narzucają bariery w odliczeniu podatku VAT od samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Ograniczenie dotyczy zarówno transakcji zakupu pojazdu, jak również wynajmu czy też leasingu. Na dzień dzisiejszy bowiem możliwe jest odliczenie tylko 60% wartości podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.

W zamian za narzucone ograniczenia ustawodawcy przewidują ulgę przy sprzedaży samochodu osobowego, pod warunkiem, że będzie on używany przez przedsiębiorcę przez co najmniej 6 miesięcy. Transakcja sprzedaży korzysta wtedy ze zwolnienia w podatku VAT.

Od 2014 roku odliczenie VAT przy zakupie lub leasingu auta będzie wynosić jedynie 50% podatku i nie więcej niż 8.000 zł. Zmiana ta nie ucieszy przedsiębiorców kupujących tańsze auta. Mogą bowiem stracić nawet 1000 zł! Przy zakupie samochodu o wartości 49.200 zł podatek VAT wynosi 9.200 zł. Rozliczenie w poszczególnych latach będzie wyglądać następująco:

  • 2013 r.

9.200 * 60% = 5.520 zł

  • 2014 r.

9.200 * 50% = 4.600 zł

W tym przypadku przedsiębiorca w roku 2014 odliczy mniej podatku aż o 920 zł w stosunku do roku poprzedniego.

VAT od paliwa i wydatków eksploatacyjnych

Planowane zmiany dotyczą nie tylko zakupu samochodu, ale również paliwa oraz innych artykułów i usług, związanych z jego eksploatacją.

Przypomnijmy, że na dzień dzisiejszy nie jest możliwe odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodów uznanych za osobowe. Wartość wydatku w kwocie brutto można ująć w kosztach. Unormowanie to jest bardzo niekorzystne, gdyż w przypadku użytkowania samochodu w firmie to właśnie zakup paliwa stanowi najczęstszy wydatek. Natomiast zakup artykułów i usług eksploatacyjnych (jak naprawy, części, oleje) nie jest obostrzone zakazem odliczenia VAT.

W roku 2014 podatników czekają zmiany, bowiem przy zakupie paliwa jak i innych wydatkach eksploatacyjnych, odliczenie VAT wyniesie 50% jego wartości. Właściciele starszych aut, które wymagają stałych napraw, mogą zatem stracić.

Dla kogo korzystniej ?

Nowe przepisy mają wyjść naprzeciw przedsiębiorcom i faktycznie będą tacy, którzy na zmianach skorzystają. Z pewnością bardziej opłacalny będzie zakup droższego pojazdu, powyżej kwoty 86.000 zł, bowiem większy limit kwotowy odliczenia VAT (z 6.000 do 8.000 zł) pozwoli odzyskać więcej o 2.000 zł.

Zmiany będą również korzystne dla firm taksówkarskich oraz innych posiadających floty samochodów osobowych, które kupują duże ilości paliwa. Przy miesięcznych wydatkach na paliwo w kwocie 10.000 zł możliwa do odliczenia wartość VAT wynosić będzie ok. 935 zł

Dlaczego ograniczenia w odliczeniu VAT ?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się po co w ogóle ograniczenia w VAT? Czy jest to sprawiedliwe dla uczciwych przedsiębiorców, którzy z samochodów korzystają wyłącznie w celach firmowych? Ograniczenie zastosowane przez ustawodawców ma swoje przesłanki. Należy bowiem mieć na względzie sytuację gospodarczą kraju. Dodatkowo ciężko jest udowodnić, że osobowy pojazd firmowy nie jest wykorzystywany również w celach prywatnych, np. do wyjazdów na wakacje, bądź do co dziennej odwózki dziecka do szkoły.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów