0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Omnichannel wśród marek odzieżowych - trend, a może już rutyna?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Online czy offline - jak kupują Polacy? Jeśli chcesz osiągnąć sukces w sprzedaży, musisz już nie tylko zacząć o tym myśleć, lecz także wdrażać omnichannel, czyli integrację wielu kanałów sprzedażowych. Dzisiaj świadomy konsument oczekuje takich samych funkcji w każdym kanale oraz na każdym urządzeniu, na którym dokonuje zakupów. Jakie wyzwania ma przed sobą marka odzieżowa? Poniżej przedstawiamy wyniki raportu Omnichannel marek odzieżowych przygotowanego przez IRCenter wraz firmą LeadR.

W raporcie przedstawione zostały główne wyzwania w sprzedaży wielokanałowej na przykładzie największych brandów, które znane są przede wszystkim ze sklepów stacjonarnych. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1792 użytkowników marek.

Omnichannel a marki odzieżowe - korzyści

Najważniejsze elementy w myśleniu o omnichannel

Kiedy konsumenci wybierają zakupy online, a kiedy offline? W różnych kategoriach wskazali oni inne przesłanki, które mają wpływ na wybór kanału. W przypadku e-commerce decydującym czynnikiem była niższa cena.

Wybieramy internet jako kanał sprzedaży nie tylko ze względu na niższą cenę, ale również z oszczędności czasu, co jest kluczowe dla marek odzieżowych. Internauta dobrze wie, co nabywa, ponieważ zna to z fizycznego punktu sprzedaży, jednak woli dokonać zakupu przez internet, ponieważ tak jest szybciej i taniej.  

Ważne!

Jak wynika z raportu, aż 96% kupujących na oficjalnych stronach WWW korzysta z mailingów od marek modowych. Mailingi informują nie tylko o nowościach w asortymencie w sklepie fizycznym, lecz także przyczyniają się do wzrostu odwiedzin strony internetowej.

Ścieżki zakupowe

Dla marek odzieżowych zakupy offline są najlepsze do spontanicznych zakupów.  Przy czym na decyzję odwiedzenia “stacjonarki” mogła wpłynąć wcześniejsza wizyta w sklepie lub otrzymany newsletter. Zakupy online są bardziej przemyślane, poprzedzone poszukiwaniem produktów w różnych miejscach sieci. Według ekspertów w omnichannel niezbędne jest mapowanie ścieżek zachowań klientów i rozpoznawanie tych, które przynoszą największe zyski oraz tych z największym potencjałem.

Touchpointy mają znaczenie w omnichannel

Reklamy w różnych miejscach mają wpływ na wybór różnych ścieżek. W kategorii odzieżowej to wystawa sklepowa jest wskazywana jako najbardziej zapamiętywany rodzaj reklamy. Wpływa ona zarówno na zakupy online, jak i offline, przy czym aż 50% ankietowanych wskazało ten rodzaj reklamy jako kluczowy w przypadku robienia zakupów w sklepie stacjonarnym. Dla zakupów online najważniejszą reklamą są informacje o produkcie na stronie internetowej firmy. Na drugim miejscu znalazł się newsletter wysyłany przez marki.

CRM i lista e-mailingowa

Jednymi z ważniejszych elementów w tworzeniu systemu omnichannelCRM i lista e-mailingowa. Warto budować internetową bazę danych klientów - nawet jeśli marka nie sprzedaje bezpośrednio klientom końcowym. Mailingi marek odzieżowych wpływają na powrót klienta na stronę WWW sklepu oraz ponowne odwiedzenie stacjonarnego punktu sprzedaży.

Omnichannel a zadowolenie klienta

Ważna jest również ocena jakości procesu zakupowego przez klienta. Na zadowolenie klientów marek odzieżowych wpływają głównie:

  • zgodność zamówionych produktów z opisem na stronie oraz opakowanie przesyłki -  zakupy online

  • czystość i porządek w sklepie - zakupy offline

Chcesz osiągnąć sukces w handlu? Zacznij wdrażać omnichannel!

Integracja wielu kanałów sprzedaży pozwoli na wejście z konsumentem w interakcję oraz sprawi, że nasza marka będzie dla niego bardziej dostępna. Ruch z zakupów stacjonarnych w kierunku online  w ostatnich latach wyhamował, dlatego omnichannel ma szansę ożywić zarówno tradycyjne (sklepy stacjonarne), jak i internetowe kanały sprzedaży.

Cały raport z badania można pobrać na stronie:

https://ircenter.com/wp-content/uploads/2016/04/IRCenter-Omnichannel-Moda-20160405.pdf

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów