Online czy offline - jak kupują Polacy? Jeśli chcesz osiągnąć sukces w sprzedaży, musisz już nie tylko zacząć o tym myśleć, lecz także wdrażać omnichannel, czyli integrację wielu kanałów sprzedażowych. Dzisiaj świadomy konsument oczekuje takich samych funkcji w każdym kanale oraz na każdym urządzeniu, na którym dokonuje zakupów. Jakie wyzwania ma przed sobą marka odzieżowa? Poniżej przedstawiamy wyniki raportu Omnichannel marek odzieżowych przygotowanego przez IRCenter wraz firmą LeadR.
W raporcie przedstawione zostały główne wyzwania w sprzedaży wielokanałowej na przykładzie największych brandów, które znane są przede wszystkim ze sklepów stacjonarnych. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1792 użytkowników marek.
Najważniejsze elementy w myśleniu o omnichannel
Kiedy konsumenci wybierają zakupy online, a kiedy offline? W różnych kategoriach wskazali oni inne przesłanki, które mają wpływ na wybór kanału. W przypadku e-commerce decydującym czynnikiem była niższa cena.
Wybieramy internet jako kanał sprzedaży nie tylko ze względu na niższą cenę, ale również z oszczędności czasu, co jest kluczowe dla marek odzieżowych. Internauta dobrze wie, co nabywa, ponieważ zna to z fizycznego punktu sprzedaży, jednak woli dokonać zakupu przez internet, ponieważ tak jest szybciej i taniej.
Ważne! Jak wynika z raportu, aż 96% kupujących na oficjalnych stronach WWW korzysta z mailingów od marek modowych. Mailingi informują nie tylko o nowościach w asortymencie w sklepie fizycznym, lecz także przyczyniają się do wzrostu odwiedzin strony internetowej. |
Ścieżki zakupowe
Dla marek odzieżowych zakupy offline są najlepsze do spontanicznych zakupów. Przy czym na decyzję odwiedzenia “stacjonarki” mogła wpłynąć wcześniejsza wizyta w sklepie lub otrzymany newsletter. Zakupy online są bardziej przemyślane, poprzedzone poszukiwaniem produktów w różnych miejscach sieci. Według ekspertów w omnichannel niezbędne jest mapowanie ścieżek zachowań klientów i rozpoznawanie tych, które przynoszą największe zyski oraz tych z największym potencjałem.
Touchpointy mają znaczenie w omnichannel
Reklamy w różnych miejscach mają wpływ na wybór różnych ścieżek. W kategorii odzieżowej to wystawa sklepowa jest wskazywana jako najbardziej zapamiętywany rodzaj reklamy. Wpływa ona zarówno na zakupy online, jak i offline, przy czym aż 50% ankietowanych wskazało ten rodzaj reklamy jako kluczowy w przypadku robienia zakupów w sklepie stacjonarnym. Dla zakupów online najważniejszą reklamą są informacje o produkcie na stronie internetowej firmy. Na drugim miejscu znalazł się newsletter wysyłany przez marki.
CRM i lista e-mailingowa
Jednymi z ważniejszych elementów w tworzeniu systemu omnichannel są CRM i lista e-mailingowa. Warto budować internetową bazę danych klientów - nawet jeśli marka nie sprzedaje bezpośrednio klientom końcowym. Mailingi marek odzieżowych wpływają na powrót klienta na stronę WWW sklepu oraz ponowne odwiedzenie stacjonarnego punktu sprzedaży.
Omnichannel a zadowolenie klienta
Ważna jest również ocena jakości procesu zakupowego przez klienta. Na zadowolenie klientów marek odzieżowych wpływają głównie:
zgodność zamówionych produktów z opisem na stronie oraz opakowanie przesyłki - zakupy online
czystość i porządek w sklepie - zakupy offline
Chcesz osiągnąć sukces w handlu? Zacznij wdrażać omnichannel!
Integracja wielu kanałów sprzedaży pozwoli na wejście z konsumentem w interakcję oraz sprawi, że nasza marka będzie dla niego bardziej dostępna. Ruch z zakupów stacjonarnych w kierunku online w ostatnich latach wyhamował, dlatego omnichannel ma szansę ożywić zarówno tradycyjne (sklepy stacjonarne), jak i internetowe kanały sprzedaży.
Cały raport z badania można pobrać na stronie:
https://ircenter.com/wp-content/uploads/2016/04/IRCenter-Omnichannel-Moda-20160405.pdf