Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Pakiet VAT e-commerce – Senat zaproponował zmianę daty wdrożenia przepisów!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zapowiedziany od 1 lipca br. pakiet VAT e-commerce zawarty w nowelizacji ustawy o VAT został uchwalony z poprawkami Senatu i ponownie przekazany do Sejmu. Senat zaproponował przesunięcie terminu wdrożenia przepisów. Sprawdziliśmy, od kiedy będą obowiązywać regulacje związane z nowelizacją ustawy o VAT!

Pakiet VAT e-commerce a zmiany w opodatkowaniu

Rząd od miesięcy pracował nad uszczelnieniem systemu podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług polegającym na opodatkowaniu platform sprzedażowych importujących towary spoza Unii Europejskiej o wartości nieprzekraczającej 150 EUR, a także na zmianie regulacji dotyczących sprzedaży towarów na odległość na terenie Unii Europejskiej.

Przepisy w tym zakresie będzie regulować nowelizacja ustawy o VAT – a konkretniej pakiet VAT e-commerce. Sejm uchwalił nowelizację, która zapowiedziała wejście w życie przepisów od 1 lipca br.

Zmiana wejścia w życie pakietu VAT e-commerce

Nowelizacja uchwalona przez Sejm została przekazana do Senatu, który w piątek 18 czerwca br. wprowadził poprawki, uchwalając nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług.

Jedną z propozycji Senatu w zakresie nowego pakietu VAT e-commerce jest zmiana daty wdrożenia przepisów – w terminie późniejszym od 1 września br. Zapowiada się jednak, że Sejm odrzuci proponowany przez Senat termin, od którego miałyby obowiązywać zmiany, bowiem trwające prace nad nowelizacją ustawy o VAT mają dostosować się do pakietu e-commerce obowiązującego na terenie Unii Europejskiej, w ramach którego państwa członkowskie mają obowiązek wdrożyć nowe regulacje w terminie nieprzekraczającym 1 lipca br.

W przypadku zaniechania przez kraje unijne w postaci nieterminowego wdrożenia zmian, kraje te będą musiały być przygotowane na konsekwencje związane z postępowaniem naruszeniowym, którego skutkiem mogłaby być skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów