0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego - koniec z podatkiem!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego kupujący ma obowiązek zapłacić PCC od zakupu tego mieszkania. Nadchodzą jednak zmiany w zakresie podatku PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Podatnik będzie mógł być zwolniony z obowiązku zapłaty lub zapłaci wyższa stawkę podatku. Sprawdź, kiedy będzie obowiązywać zwolnienie a kiedy wyższa stawka podatku PCC!

Zmiany w PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Obecnie PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych mają obowiązek zapłacić wyłącznie ci, którzy nabywają mieszkanie z rynku wtórnego. Oznacza, to że transakcje dotyczące mieszkań z rynku pierwotnego nie są objęte PCC.

W życie wejdą jednak zmiany w zakresie PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.

Nabywając pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego przysługiwać będzie zwolnienie z obowiązku zapłaty PCC w wysokości 2%.

Zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego jest korzystną zmianą dla kupujących, bowiem będą oni mogli zaoszczędzić sporą sumę.

Przykład 1.

Podatnik kupił pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego w cenie 600 000 zł. Jaką kwotę zaoszczędzi podatnik, dzięki zwolnieniu z PCC po wejściu zmian?

Podatnik zaoszczędzi 12 000 zł (600 000 zł * 2%). PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego wynosi 2%, czyli podatnik musiałby zapłacić podatek w wysokości 12 000 zł.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nowe przepisy zakładają, że zniesienie PCC odnosi się do sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego, pod warunkiem, że nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli jednak nabywca miał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje sytuacji, w których jego udział przekracza 50% lub został nabyty drogą dziedziczenia.

Zmiany w zakresie PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego obejmują również kupujących, którzy nabywają 6 lub kolejny lokal mieszkalny, przy czym nie będą one jednak korzystne.

Dla kogo wyższa stawka PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

W zakresie nowych regulacji zostanie także wprowadzona wyższa stawka podatku dla kupujących 6. i kolejny lokal mieszkalny.

Nabywając 6. lub kolejny lokal mieszkalny PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego zostanie podwyższony z 2% do 6%.

Od kiedy zwolnienie z PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Zmiany w zakresie PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego będą obowiązywać już od 31 sierpnia 2023 roku. Regulacje te zawarte są w Ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów