0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek cyfrowy – czy podatek przychodowy to tylko jego zapowiedź?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Resort finansów zapowiada powstanie podatku przychodowego. Miałaby to być kolejna rewolucyjna zmiana wprowadzona w ramach Polskiego Ładu. Ustanowienie nowej daniny może jednak skutkować nie tylko tym, że firmy będą płacić podatki nawet przy niskich przychodach lub wręcz gdy poniosą straty. Zapowiada się, że podatek przychodowy to nowy krok do ustanowienia kolejnego, jakim ma być podatek cyfrowy.

Jaki związek ma podatek cyfrowy z podatkiem przychodowym?

Powstający w ramach Polskiego Ładu minimalny podatek przychodowy ma służyć nałożeniu pewnego minimalnego poziomu opodatkowania, niezależnie od osiąganych przez podatnika dochodów. Czyli nawet wtedy, gdy firma osiągnie niskie przychody lub wręcz nie będzie mieć zysku. Więcej na temat podatku przychodowego piszemy w artykule: Podatek przychodowy od strat i niskich dochodów w ramach Polskiego Ładu – czy przedsiębiorcy go zapłacą?

W ramach Polskiego Ładu minimalny podatek przychodowy miałby wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Będzie obliczany w skali roku, a do zapłaty zostaną zobowiązane polskie spółki i zakłady podmiotów zagranicznych, które poniosą straty ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub wykazują niski (do 1%) wskaźnik dochodowości.

Ministerstwo Finansów dąży do uszczelniania systemu podatkowego w Polsce i do przeciwdziałania luce budżetowej. Zapowiada się, że kolejnym krokiem jest podatek cyfrowy, który miałyby zapłacić firmy technologiczne. Zdaniem MF ważne jest, aby Unia Europejska była solidarna podatkowo, gdyż ogromna większość zysków korporacji jest transferowana do krajów członkowskich. Potwierdza to podpisanie wraz ze 130 krajami oświadczenia o chęci wypracowania nowych zasad opodatkowania dużych międzynarodowych przedsiębiorstw. Państwa G7 dążą do tego, aby podatek cyfrowy był odprowadzany w wysokości co najmniej 15% dla największych firm technologicznych.

Podatek cyfrowy może zatem objąć także tzw. cyfrowych gigantów, czyli m.in. firmy takie jak Apple, Google, Microsoft, Amazon, Facebook czy Netflix. Często księgują one zyski w krajach, w których płacą niewielkie podatki lub nie płacą ich wcale.

Kiedy podatek cyfrowy wejdzie w życie?

Zakłada się, że podatek cyfrowy pojawi się w Polsce w 2023 roku. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, że nowa danina może mieć negatywny wpływ na pobudzanie i rozwój innowacyjności i zniechęcać do inwestowania w kraju.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów