0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek od korporacji w ramach Polskiego Ładu obejmie wszystkie firmy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W Sejmie rozpoczęto prace nad nowym podatkiem, jakim ma być tzw. podatek od korporacji. Warte uwagi jest to, że propozycji jego wprowadzenia nie poddano badaniom opinii społecznej. Z założenia danina ma obejmować osoby prawne oraz podatkowe grupy kapitałowe. Czy na pewno? Sprawdźmy, kogo rzeczywiście będzie dotyczyć podatek od korporacji.

Kto zapłaci podatek od korporacji?

Podatek od korporacji będzie obowiązywał duże korporacje tylko z nazwy. W rzeczywistości obejmie prawie wszystkie firmy. W projekcie Polskiego Ładu nie podano wprost wyłączeń dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nie wyznaczono też limitów, powyżej których miałby być stosowany podatek minimalny. Przychody o jakiej wysokości będą opodatkowane nowym podatkiem? Jaki będzie limit obrotów, sumy bilansowej i poziomu zatrudnienia? To tylko kilka pytań, które zadają sobie przedsiębiorcy.

Podatek od korporacji z założenia ma dotyczyć spółek i podatkowych grup kapitałowych:

  • które poniosą w danym roku stratę ze źródła innego niż zyski kapitałowe

  • lub których rentowność z działalności operacyjnej (źródła innego niż zyski kapitałowe) nie przekroczy 1%.

Natomiast bez wyznaczenia wyżej wymienionych limitów podatek od korporacji może obowiązywać więcej firm, nie tylko duże korporacje.

Podatek od korporacji – podstawa opodatkowania minimalnym podatkiem

Zgodnie z założeniami nowy podatek przychodowy będzie wynosić 10% podstawy opodatkowania, na którą składa się suma:

  • 4% wartości przychodów ze źródła przychodów innych aniżeli z zysków kapitałowych;

  • kosztów finansowania dłużnego, które przekraczają 30% EBITDA i mają związek z podmiotami powiązanymi;

  • odroczonego podatku dochodowego;

  • poniesionych na rzecz podatników powiązanych wydatków w zakresie nabycia danych usług lub praw niematerialnych, które nie przekraczają 3 mln zł + 5% EBITDA.

Podatek od korporacji a opinie

Podatek od korporacji, który w ramach Polskiego Ładu wprowadza resort finansów, jest tworzony na wzór rozwiązań w USA i w Kanadzie. Rząd powołuje się również na solidarność podatkową w obrębie Unii Europejskiej.

Projekt wprowadzenia nowej daniny nie został poddany opinii publicznej, co jest głośno krytykowane. Mówi się, że podatek od korporacji świadczy o tym, że system podatkowy staje się nieprzewidywalny i nieprzejrzysty, a rząd nie dba o zasady poprawnej legislacji. Z zasady nowych podatków nie powinno się ustanawiać w pośpiechu, a takie działania mogą pogłębić nieufność obywateli do państwa i panującego w nim prawa.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów