Przez ostatnie miesiące Polski Ład wywołał wiele emocji wśród przedsiębiorców, to jednak nie koniec założeń, jakie rządzący chcą wprowadzić w ramach reformy. Nowym rozwiązaniem, którego celem jest uszczelnianie systemu podatkowego, jest podatek przychodowy. Miałby on obowiązywać także przedsiębiorców, którzy osiągnęli stratę bądź niskie dochody. Sprawdziliśmy, kiedy zmiany wejdą w życie!
Kogo dotyczy podatek przychodowy?
Zapowiedziany w ramach Polskiego Ładu podatek przychodowy będzie obliczany w skali roku, a do zapłaty będą zobowiązane polskie spółki i zakłady podmiotów zagranicznych, które ponoszą straty ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub wykazują niski (do 1%) wskaźnik dochodowości.
W związku z powyższym nowym podatkiem objęte zostaną największe podmioty, które dokonywały optymalizacji podatkowej, wskutek czego nie płaciły podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce.
Niemniej jednak są pewne założenia w zakresie wyłączeń dotyczących stosowania podatku przychodowego. Mianowicie podmioty:
które rozpoczęły prowadzenie działalności, wówczas przez pierwsze 3 lata nie będą objęte podatkiem przychodowym,
które osiągnęły 30% spadek przychodów do roku poprzedniego,
przedsiębiorstwa finansowe
– nie zostaną objęte nową daniną.
Ile będzie wynosić podatek przychodowy?
Nowy podatek przychodowy zgodnie z założeniami będzie wynosić 10% podstawy opodatkowania, na którą składa się suma:
4% wartości przychodów ze źródła przychodów innych aniżeli z zysków kapitałowych;
kosztów finansowania dłużnego, które przekraczają 30% EBITDA i mają związek z podmiotami powiązanymi;
odroczonego podatku dochodowego;
poniesionych na rzecz podatników powiązanych wydatków w zakresie nabycia danych usług lub praw niematerialnych, które nie przekraczają 3 mln zł + 5% EBITDA.
Kiedy podatek przychodowy wejdzie w życie?
Obecnie projekt czeka na procedowanie przez Sejm, niemniej jednak planowane jest wejście przepisów w życie 1 stycznia 2022 roku.