Według statystyk ponad 70% zużytych plastikowych opakowań w Unii Europejskiej nie trafia do recyklingu, lecz zostają spalone lub składowane są na wysypiskach śmieci. Taki sposób pozbywania się tworzyw sztucznych jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Podatek od nieprzetworzonego plastiku, który w UE obowiązywał będzie od 1 stycznia 2021 roku ma zachęcić do wprowadzenia lepszych systemów odzyskiwania i segregacji odpadów.
Podatek od nieprzetworzonego plastiku – jaka stawka będzie obowiązywać?
W celu ograniczenia produkcji plastiku od 2021 roku Polska oraz inne kraje UE będą zmuszone do wnoszenia opłat za nieprzetworzone odpady z tworzyw sztucznych, które trafią na rynek – taką decyzję podjęto podczas posiedzenia Rady Europejskiej.
Jak wynika z informacji podanych do wiadomości publicznej, nowy podatek będzie wyliczany na podstawie całkowitej masy odpadów z opakowań wyprodukowanych z tworzyw sztucznych nienadających się do recyklingu. Stawka za kilogram nieprzetworzonych opakowań ma wynosić 0,80 euro czyli ok 3,5 tys zł za tonę.
Poziom recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w Polsce wynosi zaledwie około 30%. Na ten moment Polska byłaby piątym największym płatnikiem podatku od nieprzetworzonego plastiku w UE i corocznie ponosiłaby z tego tytułu straty sięgające około 430 mln euro. Od nowego roku przedsiębiorców w całej Unii Europejskiej czekają zatem ogromne zmiany związane z wprowadzeniem na rynek opakowań, które spełnią nowe wymagania.
Zgodnie z wypowiedzią Dyrektora Generalnego Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych: