0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nadciągają nowe podatki w 2021 roku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rok 2021 przyniesie wiele zmian w sektorze podatkowym. Podatek cukrowy, opłata „małpek”, zmiany w podatku od deszczu to tylko niektóre z danin, jakie zamierza wprowadzić rząd. Ile wyniosą nowe podatki w 2021 roku? Na jakie zmiany się przygotować? W artykule wyjaśniamy, jakie nowe podatki w 2021 roku czekają podatników.

Nowe podatki w 2021 roku – podatek cukrowy

Podatek cukrowy ma uderzyć w przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier (w tym alkohol) oraz substancje aktywne. Obowiązek podatkowy powstanie z momentem wprowadzenia słodzonych produktów do sprzedaży. Podatek cukrowy ma obowiązywać od początku przyszłego roku. Będzie mieć część stałą (50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej i dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej – kofeina lub tauryna) i zmienną (5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju). Możliwe, że nowe podatki w 2021 roku zostaną przerzucone na ostatecznego nabywcę – klienta, co spowoduje wzrost ceny w sklepach.

Nowe podatki w 2021 roku obejmie „małpki”

Nowy podatek ma dotyczyć również alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tzw. „małpek”. W tym przypadku opłata również będzie pobierana od dostawców w momencie ich sprzedaży do sklepu.

Zmiany w podatku od deszczu

Nowe przepisy w 2021 roku zakładają, że podatkiem od deszczu mają zostać objęci właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 metrów kwadratowych, na których powstające lub już wybudowane obiekty budowlane wyłączają „więcej niż 50 procent powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej”, czyli – jak określono w projekcie – „zmniejszają naturalną retencję terenową”. To spowoduje, że nowe podatki w 2021 roku obejmą aż 20-krotnie więcej gospodarstw domowych niż dotychczas.

Nowe podatki w 2021 roku to opłata przekształceniowa (po likwidacji OFE)

Jak przewiduje ustawa, za przekształcenie OFE w IKE ma być pobierana opłata odpowiadająca wartości 15 procent aktywów netto klienta OFE. Wiele wskazuje na to, że opłata ma zacząć obowiązywać w 2021 roku.

Podwyżka abonamentu RTV

Jak ogłosiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, stawki abonamentu RTV na 2021 rok mają wynieść:

  1. za używanie odbiornika radiofonicznego – 7,50 zł za miesiąc,
  2. za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego – 24,50 zł za miesiąc.

Nowe podatki w 2021 roku mają zatem wzrosnąć – dla radia o 50 groszy, a dla telewizora lub radia i telewizora – o 1,80 zł. Jednak nadal ma obowiązywać 10-procentowy rabat za uregulowanie abonamentu za kilka miesięcy z góry.

Podatek od psa

Nowe podatki w 2021 roku obejmą również właścicieli czworonogów. W nowym roku maksymalna opłata za posiadanie psa wyniesie 130,30 zł za jednego psa, co daje wzrost o 5 zł w stosunku do roku obecnego, gdzie kwota ta opiewa na 125,40 zł.

Opłata targowa i uzdrowiskowa

Wśród planowanych podatków wzrosnąć mają również opłaty targowa i uzdrowiskowa. Maksymalna opłata targowa może podnieść się do 823,11 zł dziennie (obecnie jest to 792,21 zł). Natomiast opłata uzdrowiskowa do 4,66 zł dziennie, czyli o 18 gr więcej niż dotychczas.

Nowe podatki w 2021 roku mają na celu zmniejszać deficyt budżetowy.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów