0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nowy podatek od samochodów spalinowych już w 2024

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Na polskich kierowców już niebawem zostanie naniesiony nowy podatek od samochodów spalinowych. Polska, jako beneficjent funduszy europejskich będzie zobowiązana do wprowadzenia opłaty. Opłata ta ma być jednorazowa. Zakładane jest, że podatek ten ma zostać wprowadzony do końca 2024 roku. Od czego będzie zależeć jego wysokość? Sprawdziliśmy to!

Podatek od samochodów spalinowych - kogo dotyczy i ile wyniesie?

Nowy podatek od aut spalinowych najprawdopodobniej dotyczyć będzie każdego właściciela samochodu spalinowego. Na ten moment nie jest jeszcze znana wysokość opłaty, jednak według wstępnych ustaleń do wysokości opłaty brany będzie pod uwagę rok produkcji samochodu, a co za tym idzie normy emisji spalin, jaką dany samochód spełnia, stopień emisji dwutlenku węgla - CO2, jak i stopień emisji tlenków azotu (NOx). Wynika z tego, że najbardziej dotkliwy będzie podatek dla posiadaczy starszych pojazdów.

Podatek od samochodów spalinowych - jaki powód wprowadzenia?

Głównym powodem wprowadzenia podatku od samochodów spalinowych jest Krajowy Plan Odbudowy. Polski rząd chcąc uzyskać środki z Unii europejskiej zobowiązał się do wprowadzenia kilku proekologicznych działań, w tym podatku od samochodów spalinowych. 

Polski rząd obiecywał nie podwyższać opłat rejestracyjnych samochodów spalinowych, a jedynie zachęcać do samochodów niskoemisyjnych oraz elektrycznych. Jednak w związku z możliwością uzyskania unijnych funduszy zmieniło się nastawienie rządzących.

Podatek od samochodów spalinowych - co ma na celu? 

W związku z braniem pod uwagę roku produkcji pojazdów oraz normy emisji spalin wydaje się, że podatek ten ma na celu zachęcać kierowców do kupowania nowszych samochodów, bądź samochodów elektrycznych oraz zmusić kierowców do pozbycia się starych pojazdów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów