0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek od balkonu - kogo obowiązuje podatek?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Już niedługo właściciele mieszkań z balkonem będą zmuszeni do płacenia dodatkowego podatku. Nowy podatek od balkonu nie będzie jednak obowiązkowy dla wszystkich. Kogo obowiązuje podatek od balkonu? Sprawdziliśmy! 

Kogo obejmie podatek od balkonu?

Obowiązek opłaty nowego podatku nie dotknie wszystkich właścicieli nieruchomości w Poznaniu. Podatek od balkonu obowiązkowy będzie dla właścicieli tych mieszkań, których balkon, schody lub pochylnie znajdują się w pasie drogowym. Dotyczy więc wszystkich tych budynków, których elementy wchodzą w przestrzeń miejską. Jednak podatek ten ma dotyczyć nowo wybudowanych mieszkań.

Podatek od balkonu - gdzie obowiązuje? 

Podatek od balkonu jest jednym z podatków, do opłacania którego zobligowana jest tylko część polaków. Jednak już wkrótce grupa ta się powiększy! Na wprowadzenie dodatkowego podatku zdecydowały się również władze miasta Poznań. Jednak Poznań nie jest jedynym miastem, które wprowadziło opłatę od balkonu. Aktualnie podatek obowiązuje również w Lublinie, Krakowie, Szczecinku i Gliwicach.

W kontekście miasta Poznań - podatek od balkonu pobierać będzie Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o drogach publicznych Wprowadzenie nowego podatku od balkonu wynika z wprowadzenia zmian stawek za zajęcie pasa drogowego. Jednak nie jest to jedyny powód nowej opłaty. Nowa opłata jest również odpowiedzią na wydane w ostatnim czasie wyroki sądowe, które mówią o tym, że pas drogowy nie jest tylko jezdnią, bądź chodnikiem, ale również przestrzenią nad jezdnią. Zgodnie z wyjaśnieniami rady miasta Poznań: ,,Nowe stawki dotyczą między innymi balkonów, loggia, schodów w pasie drogowym, czy dociepleń budynków, które na przykład zabierają fragment chodnika”.

Ile wyniesie podatek od balkonu w Poznaniu? 

Zgodnie z zdaniem radnych miasta Poznań stawki podatku od balkonu ustalone zostały na możliwie, jak najniższym poziomie. Zgodnie z uchwałą wyodrębnione zostały dwie stawki, których wysokość zależna jest od elementów budynku wystających nad pas drogowy. 

Większy podatek zapłacą Ci właściciele mieszkań, którzy mieszkają niżej. 

  • do 2,5 metra - podatek będzie wynosił 10 groszy na dzień za metr kwadratowy,
  • powyżej 2,5 metra - podatek wyniesie 1 grosz na dzień za metr kwadratowy.

W praktyce oznacza to, że za balkon położony wyżej właściciele zapłacą rocznie ok. 18 zł, jednak za balkon położony niżej mieszkańcy zapłacą aż 182,50 zł rocznie.



Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów