Szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że rząd obecnie nie planuje wprowadzenia nowych podatków pomimo rekordowego zwiększenia deficytu budżetowego na 2025 rok. Podczas rozmowy wspomniał jednak o możliwości wprowadzenia podatku wojennego, jeśli sytuacja dotycząca konfliktu zbrojnego by się zaostrzyła. Czy ewentualny podatek wojenny w Polsce będzie obowiązkowy dla wszystkich?
Rekordowy deficyt budżetowy w Polsce
Budżet państwa jest planem finansowym uwzględniającym planowane dochody i wydatki państwa na następny rok budżetowy. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025, przedłożony przez Ministra Finansów. Według przekazywanych informacji w 2025 roku polityka rządu będzie nakierowana na wzmacnianie potencjału polskiej gospodarki. Uwagę przykuwa jednak rekordowy deficyt budżetowy, który w 2025 roku ma wynieść 289 mld zł. Przypomnijmy, że na 2024 rok deficyt budżetu państwa był planowany w wysokości nie większej niż 184 mld zł. W związku z tak dużym deficytem zaczęły pojawiać się pytania o finansowanie wydatków państwa i zwiększenie wpływów do budżetu, a co za tym idzie, za wprowadzeniem nowych danin.
Podatek wojenny w Polsce
Ryszard Petru pełniący funkcję szefa sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju w studiu Polskiej Agencji Prasowej podczas rozmowy o projekcie budżetu na 2025 rok wskazał, że ograniczanie deficytu nie musi się wiązać z cięciami czy podwyższaniem podatków, a wręcz "czasami trzeba je obniżyć i postawić na wzrost gospodarczy". Z wypowiedzi wynika, że nie jest planowane wprowadzenie nowych podatków. Jedynym nowym obciążeniem branym pod uwagę jest podatek wojenny. Przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju w wypowiedzi o podatku wojennym wskazał, że:
"Gdyby sytuacja się zaostrzała, to przejściowo na rok, na dwa wprowadza się taki podatek jednorazowy, czy dwurazowy. [...] Każdy płaci taką samą kwotę, na konkretny projekt zbrojeniowy, jak np. tarcza czy lotnictwo."
Obecnie nie jest jeszcze jasne, czy w Polsce będzie obowiązywał podatek wojenny oraz jaka będzie jego ewentualna wysokość. Wprowadzenie podatku wojennego musi być uzasadnione politycznie.