0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Uproszczenie VAT dla małych przedsiębiorstw! Jakie szykują się zmiany?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Zmiany mają dotyczyć m.in. małych firm. Uproszczenie VAT dla małych przedsiębiorstw pozwoli na skorzystanie ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. To oznacza mniej formalności i niższe koszty prowadzenia działalności!

Uproszczenie VAT dla małych przedsiębiorstw - jakie szykują się zmiany?

Zgodnie z informacjami Rady Ministrów, projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych. Dzięki wprowadzanym zmianom małe firmy będą mogły skorzystać z możliwości zwolnienia z VAT w innych krajach UE.

Obecnie, przed zapowiadanymi zmianami małe firmy prowadzące działalność gospodarczą w innych państwach UE, w których nie posiadają siedziby działalności gospodarczej, co do zasady powinny zarejestrować się do VAT w celu wypełnienia obowiązków rozliczeniowych, takich jak składanie deklaracji oraz rozliczanie VAT. Obowiązki te należy wypełniać w każdym unijnym państwie, w którym VAT jest należny, zwłaszcza, gdy nie jest możliwe skorzystanie z uproszczonego systemu rozliczeń OSS. 

W uzasadnieniu do projektu ustawy, możemy przeczytać, że:

“[...] w związku z tym, że obowiązujące przepisy nie zmniejszają obciążeń dla małych przedsiębiorstw oraz nie stwarzają otoczenia fiskalnego sprzyjającego wzrostowi i rozwojowi handlu transgranicznego, konieczne jest umożliwienie dostępu małym przedsiębiorstwom do środków upraszczających. Po zmianie możliwe będzie stosowanie zwolnienia podmiotowego z VAT w państwach członkowskich, które wprowadziły u siebie procedurę szczególną dla małych przedsiębiorstw, przez podatników posiadających siedzibę działalności gospodarczej w innych państwach członkowskich.”

Zapowiadane zmiany zatem mogą być dla małych przedsiębiorców bardzo korzystne.

Uproszczenie VAT dla małych przedsiębiorstw - jakie przyniesie korzyści?

W obecnym stanie prawnym małe przedsiębiorstwa są obciążone administracyjnie, ponosząc relatywnie o wiele wyższe koszty niż duże firmy. Stają się one również mniej konkurencyjne od małych firm, które działają na własnym krajowym rynku, stąd konieczne są zmiany.

Wśród korzyści, jakie można wymienić w związku z zapowiadaną zmianą są:

  • uproszczenie formalności poprzez zmniejszenie biurokratycznych obciążeń dla małych firm, 
  • zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, w tym tych, związanych z obsługą obowiązków rozliczeniowych,
  • zwiększenie dostępu do nowych rynków poprzez ułatwienie sprzedaży usług i produktów do innych krajów UE.

Co jeszcze się zmienia?

Poza uproszczeniem VAT dla małych przedsiębiorców projekt wprowadza nowe zasady określania miejsca świadczenia usług. Jak możemy przeczytać, nowe zasady będą dotyczyć m.in. takich usług jak wstęp na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne czy rozrywkowe, gdzie obecność ostatecznego odbiorcy (podatnika lub konsumenta) usług jest wirtualna. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów na przykładzie: VAT od transmisji internetowej koncertu nabytej przez podatnika lub konsumenta zostanie zawsze pobrany odpowiednio w państwie siedziby podatnika lub miejsca zamieszkania konsumenta. 

Dodatkowo projekt zakłada wyłączenie procedury szczególnej marży w stosunku do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, które zostały nabyte ze stawką obniżoną VAT.

Planowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów