0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Program ostrzegania przedsiębiorców wdrażany przez KAS

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Krajowa Administracja Skarbowa wdraża Program Ostrzegania Przedsiębiorców (POP). Będzie on polegał na ostrzeganiu przez KAS uczciwych podatników. Urzędnicy mają wysyłać listy do przedsiębiorców, że kontrahent z którym przedsiębiorca współpracuje może brać udział w oszustwach podatkowych. W listach kierowanych przez KAS do firm, zalecane będzie m.in. stosowanie płatności split payment na rzecz danego klienta oraz zachowanie należytej staranności w kontaktach biznesowych.

Dane o współpracujących, nieuczciwych podatnikach, KAS będzie uzyskiwać z Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz systemu teleinformatycznego do walki z oszustwami podatkowymi (STIR).

 

KAS będzie kierować pisemne ostrzeżenie o wystąpieniu ryzyka w łańcuchu dostaw wraz z rekomendacją zastosowania Mechanizmu Podzielonej Płatności przy zapłacie na rzecz konkretnego kontrahenta. Ostrzeżenie takie będzie wysyłane do indywidualnych podmiotów, po przeprowadzeniu wnikliwej analizy danych, którymi dysponuje KAS. Działanie to nie będzie ingerencją w kontakty handlowe ani w dobór kontrahentów. Naszym celem jest poinformowanie przedsiębiorcy o istniejącym zagrożeniu nieświadomego udziału (jako bufor) w oszustwie karuzelowym. Chcemy stworzyć system wczesnego ostrzegania uczciwych przedsiębiorców. Po otrzymaniu sygnału od nas będą oni mogli podjąć odpowiednie działania aby zweryfikować rzetelność swoich kontrahentów i zabezpieczyć się przed skutkami uczestnictwa w nielegalnym procederze.
- to słowa zastępcy szefa KAS, Pawła Cybulskiego.

Jak podają serwisy rządowe, “Celem programu jest zabezpieczenie przedsiębiorców przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwie podatkowym tzw. karuzeli podatkowej.”

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów