Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie należy do łatwych zadań i często wiąże się z wysokim ryzykiem niepowodzenia. Istotne u przedsiębiorców są umiejętności podejmowania strategicznych decyzji i znajomość przepisów prawa podatkowego. Rząd daje właścicielom firm możliwość korzystania z szeregu preferencji podatkowych, np. ulgi na dziecko, rehabilitacyjnej czy na internet. Od 1 stycznia 2021 r. planowane jest, aby obowiązywała kolejna nowa ulga – ulga na robotyzację. Dowiedzmy, się w jakim celu zostanie wprowadzona i kogo będzie dotyczyła!
Czym jest ulga na robotyzację?
Charakter ulgi robotyzacyjnej i sposób jej rozliczania będzie zbliżony do preferencji badawczo-rozwojowej, którą co do zasady wykazuje się w zeznaniu rocznym po zakończeniu roku obrotowego.
Ulga na robotyzację będzie dotyczyła zakupu lub leasingu nowych maszyn, robotów, a nawet linii produkcyjnych. W ustawach podatkowych wymienione zostaną konkretne wydatki, jakie firma będzie mogła odliczyć od podstawy opodatkowania. Co ważne, nowa preferencja będzie obejmować również koszty oprogramowania maszyn, zakupu urządzeń do profesjonalnego druku 3D, szkoleń pracowniczych związanych z obsługą maszyn, a także wiele innych wydatków poniesionych w celu robotyzacji przedsiębiorstwa.
Ulga na robotyzację – kto i kiedy z niej skorzysta?
Z ulgi robotyzacyjnej będą mogli skorzystać podatnicy PIT i CIT, których celem jest zautomatyzowanie stanowisk pracy.
Projekt preferencyjnego opodatkowania już we wrześniu ma trafić do akceptacji sejmu, a następnie, jak poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz, wejść w życie z początkiem 2021 r: „Przygotowujemy wspólnie z Ministerstwem Finansów ten proinwestycyjny pakiet, w którym obok estońskiego CIT, zapowiedzianego także przez pana premiera, znajdzie się ulga robotyzacyjna, czyli ulga podatkowa, która chcemy, aby weszła w życie od 1 stycznia przyszłego roku”.
Ulga robotyzacyjna będzie funkcjonować przez 5 lat, począwszy od 2021 r. do końca 2025 r. Pierwsze wydatki poniesione w ramach ulgi w 2021 r. przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć w deklaracji rocznej za 2021 r., którą złoży w 2022 r.
Podsumowując, ulga na robotyzację jest jednym ze sposobów optymalizacji kosztów i poprawy wydajności linii produkcyjnych. Jest ukierunkowana wyłącznie na przedsiębiorstwa chcące zautomatyzować procesy produkcji lub zastąpić ciężką fizyczną pracę ludzką maszynami.