0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Umiejętności osobiste przedsiębiorcy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Umiejętności osobiste lidera mogą pomóc nie tylko w budowaniu dobrego, zgranego zespołu, lecz także w odpowiednim zarządzaniu, efektywnych działaniach grupy, a tym samym w sukcesie. Start-up kojarzy się z pracą niezobowiązującą, z osobami, które spotykają się w luźnej atmosferze, dalekiej od sztywnych ram korporacji. Choć nie zawsze i nie do końca tak jest, często rzeczywiście panuje w nich atmosfera raczej przyjacielska. Warto jednak pamiętać, aby z niczym nie przesadzać i nie popadać ze skrajności w skrajność. Każdy zespół potrzebuje lidera, który sprawi, że ktoś będzie czuwał nad wytężoną i ciężką pracą. Jaka jest rola lidera w budowaniu zespołu? Czy jego umiejętności osobiste są ważne? Czy efektywność osobista lidera wpływa na całą grupę? Na to i inne pytania odpowiedź otrzymasz w niniejszym artykule.

Umiejętności osobiste lidera w start-upie

Czego wymagamy od lidera? Z pewnością stanowczości, asertywności, dobrej organizacji pracy własnej i zespołu, pewności siebie czy też nawet odpowiedniego wyglądu, ale oprócz tego dla pracowników ważny jest równie często wzajemny szacunek i zrozumienie pewnych kwestii. Lider powinien posiadać pewne umiejętności osobiste, aby prawidłowo zarządzać zespołem ludzi. Co powinno się na nie składać?

Przede wszystkim trudno wyobrazić sobie dobrego lidera, który nie potrafi zachowywać się asertywnie, wyrażać swojego zdania w sposób stanowczy i konkretny, ale przy tym tak, aby nikt nie poczuł się zaatakowany czy urażony. Warto wytyczyć jasne granice - owszem, relaks, żarty i chwila odpoczynku od wytężonej pracy są wskazane, jednak nie można dać wejść sobie na głowę, przyjmować każdą, nawet naprawdę nierealną wymówkę pracownika, zapominać o tym, kto podejmuje ostateczne decyzje. W każdej kwestii niezbędny jest umiar, bez którego trudno wyobrazić sobie dobrze działający zespół.

Choć mówi się, że to nie szata zdobi człowieka, odpowiedni do sytuacji i stanowiska ubiór również stanowią ważny element osobowości lidera. Powinien on mieć na uwadze, że pełni jedną z najważniejszych funkcji w zespole, a dopasowany strój może to po prostu ułatwić. Oczywiście, wszystko zależy również od profilu firmy, ponieważ nie zawsze koszula zapięta pod szyją i krawat będą adekwatne do sytuacji, jednak brudne jeansy i rozciągnięta koszula flanelowa z pewnością nie są na miejscu.

Podobnie jest z mową ciała - warto nauczyć się ją odczytywać, a przy okazji kontrolować własne zachowania. Wyobraźmy sobie nadmierną gestykulację, nerwowe spojrzenia, zamkniętą postawę - trudno przypisać takie zachowanie liderowi. Opanowanie tej sztuki jest więc istotne w budowaniu swojego wizerunku.

Lider powinien być również doskonałym negocjatorem. Musi wiedzieć, co przekona rozmówcę i w jaki sposób wypowiadać swoje racje. Ta umiejętność wyboru odpowiednich argumentów przyda się nie tylko w trakcie kompletowania zespołu, lecz także podczas negocjacji z inwestorami.

Budowanie zespołu w start-upie

Sukces start-upu zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób zostanie zbudowany zespół. Opiera się on bowiem nie tylko na liderze, a każdy z członków wnosi (a przynajmniej powinien wnosić) coś zupełnie innego. To lider decyduje, kto się w nim znajdzie, dlatego też powinien on dokładnie przemyśleć, jakich osobowości poszukuje i jaki jest jego cel.

Przede wszystkim warto znaleźć złoty środek między surową dyscypliną i chodzeniem jak w zegarku, a 8-godzinnym relaksem i zajmowaniem się wszystkim, tylko nie pracą. Każdy z tych systemów ma plusy i minusy, dlatego najważniejsza jest równowaga. Ciężka i intensywna praca przeplatana z chwilami relaksu i odpoczynku da najlepszy efekt.

Czy lider powinien być częścią zespołu?

To lider decyduje, jak wyglądać ma kształt zespołu oraz jego praca. Czy jednak powinien znaleźć się na uboczu, nie integrować się z grupą, czy wręcz przeciwnie? Warto spojrzeć na to z dwóch stron - zbyt radykalne odcięcie spowoduje, że co prawda wszystkie zdania będą szybko i sprawnie wykonywane, jednak atmosfera może sprawić, że kreatywność pracowników może być zdecydowanie mniejsza, ze względu na stres i sztywne ramy wykonywanych prac. Z drugiej strony jednak zbyt luźne podejście lidera może sprawić, że start-up stanie się miejscem plotek i rozrywki, a praca zejdzie na dalszy plan.

Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest jasne stawianie wymagań, umiarkowane zaufanie, ale z drugiej strony wzajemny szacunek i choć trochę empatii w stosunku do reszty zespołu. Taki układ może sprawić, że praca będzie prawdziwą przyjemnością. We wszystkim potrzebny jest umiar.

Rola lidera start-upu w tworzeniu zespołu

Jak już wspomniano powyżej, to lider musi zdecydować, jakich osobowości potrzebuje w swoim zespole. Każda osoba bowiem może wnieść coś zupełnie innego i w odmienny sposób patrzeć na ten sam problem. Dlatego ta różnorodność jest ważna i potrzebna, przy czym warto sprawić, aby każdy z członków start-upu dążył do tego samego celu. Jeżeli tak się stanie, z pewnością wszystkim będzie łatwiej pracować, nawet kiedy w grupie wystąpią zgrzyty - można próbować zepchnąć je na margines i skupić się na zadaniach.

Skąd wiedzieć jednak, że zatrudniona osoba reprezentuje właśnie taką osobowość, jakiej oczekujemy? Trudno jest cokolwiek ustalić po jednej rozmowie kwalifikacyjnej i przejrzeniu życiorysu. Dlatego też warto pomyśleć nad kilkuetapową rekrutacją, która pozwoli na głębsze poznanie przyszłych uczestników projektu. Choć zajmie to więcej czasu, odbije się to pozytywnie na przyszłej działalności start-upu, dlatego niewątpliwie ma to sens.

W trakcie poszukiwań zespołu warto zwrócić uwagę na inny, równie ważny czynnik. Przyszli współpracownicy muszą być gotowi na to, że praca w start-upie jest dynamiczna, tempo bywa naprawdę szalone, ciągle coś się zmienia, a każdy kolejny dzień może być nieprzewidywalny. Ktoś, kto nie odnajduje się w takim systemie, nie będzie zadowolony z formy pracy, jaką oferuje mu start-up. Dlatego też warto, aby lider zwracał na to szczególną uwagę podczas tworzenia zespołu.

Niezależnie od tego, czy to lider przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne, czy robi to inna osoba odpowiedzialna za rekrutację, warto zrezygnować ze standardowych pytań, jakie zazwyczaj można usłyszeć. Tutaj nie jest ważne, jakim zwierzęciem chciałby być przyszły pracownik i dlaczego, w końcu w internecie znajdzie wiele odpowiedzi na to i temu podobne pytania i może nauczyć się ich na pamięć. Warto skupić się na tym, z jakimi problemami zmierzył się na gruncie zawodowym i w jaki sposób sobie z nimi poradził, jak działa, w jaki sposób organizuje swoją pracę. To pozwoli nam w chociaż minimalnym stopniu przekonać się, czy trafiliśmy na odpowiedniego człowieka.

Nie można uprzedzać się już na samym początku. Warto najpierw wysłuchać, co ma nam do powiedzenia potencjalny współpracownik. Być może jest to dokładnie ktoś, kogo szukamy.

Efektywność osobista lidera start-upu

Efektywność osobista jest bardzo ważna dla liderów start-upów. Spada na nich bowiem wiele zadań, muszą oni nie tylko rozwiązywać problemy, lecz także zarządzać grupą, finansami, pracą własną i innych, dzielić obowiązki między pracownikami, pilnować, aby wszystkie przeprowadzone były w odpowiednim czasie, a na koniec z każdego zadania wyciągać wnioski, które pomogą w ulepszeniu działań zespołu w przyszłości.

Liderzy muszą więc poznać swoje możliwości, swoją wartość, być pewnymi siebie, motywować siebie i innych, być osobami empatycznymi, a dodatkowo być w stanie kontrolować swoje emocje i zachowania.

Ta sztuka może być naprawdę trudna, zadań z dnia na dzień zazwyczaj nie ubywa, a odpowiednia organizacja może uchronić cały zespół przed porażką. Czasami, mimo predyspozycji, lider ma problem z tym, aby zająć się każdym z problemów i poświęcić każdemu z nich wystarczającą ilość czasu, a choć stara się, żeby wszystko szło zgodnie z planem, nawet jedno potknięcie w harmonogramie sprawia, że cały plan upada. Na szczęście dzięki odpowiednim zajęciom można zmienić ten stan i sprawić, że wypracujemy w sobie wszystkie cechy, które charakteryzują dobrego, skutecznego lidera.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta szkoleń z zakresu efektywności osobistej, na których po przeprowadzonym audycie można dowiedzieć się, co tak naprawdę sprawia, że nie potrafimy zarządzać w czasie sobą i zespołem. Taka świadomość zdecydowanie ułatwia poradzenie sobie z wieloma problemami. Na tego rodzaju zajęciach nauczyć się można przede wszystkim tego, jak lepiej się koncentrować, ćwiczyć swoją pamięć, lepiej organizować swoją pracę, sprawniej podejmować decyzje, być produktywnym i wykorzystywać swoje możliwości w pełni. Dodatkowo liderzy dowiedzieć się mogą, w jaki sposób relaksować się po pracy, by wzmocnić swoją skuteczność. Przemęczenie jest wrogiem każdego przedsiębiorcy. Dzięki uczestnictwu w takim szkoleniu zarządzanie zespołem może stać się znacznie prostsze.

Lider tworzy zespół, ciąży więc na nim duża odpowiedzialność. Powinien od brać pod uwagę wiele czynników, a przede wszystkim to, jakich osobowości potrzebuje w tym, konkretnym projekcie. Dzięki odpowiedniemu podejściu do ludzi, pracy i rekrutacji można stworzyć zespół doskonale rozumiejących się osób, których pomysły przekształcą w realizacje i doprowadzą start-up wspólnymi siłami na szczyt. Dlatego też ważne jest określenie celów i poszukiwanie grupy, która może je osiągnąć. Może to pochłonąć sporo czasu, jednak jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, nie będzie to w żadnej mierze czas stracony.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów