Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zatrudnienie byłego stażysty a konieczność ponownych badań lekarskich

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Często rozpoczęcie kariery w danej firmie poprzedzone jest stażem. Zatrudnienie byłego stażysty, jest dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy, osoba taka jest już bowiem obeznana ze swoimi obowiązkami. Wyjaśnimy, czy konieczne jest badanie lekarskie i szkolenie przy zatrudnieniu na umowę o pracę pracownika po odbytym stażu.

Staż i związane z tym zasady

Staż to forma pozwalająca nabyć umiejętności praktyczne potrzebne do wykonania pracy. 

Najczęściej na staż trafiają osoby bezrobotne ze skierowania urzędu pracy. Przepisy Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewidują możliwość skierowania przez starostę bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy do pracodawcy, rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pełnoletniej osoby fizycznej zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w Ustawie z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W przypadku bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia, starosta może skierować ich do odbycia stażu na okres do 12 miesięcy. Bezrobotny odbywa staż na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu, który został określony w umowie z uwzględnieniem predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz dotychczasowych kwalifikacji zawodowych bezrobotnego. 

Program stażu powinien określać:

  1. nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy;
  2. zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego;
  3. rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;
  4. sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych;
  5. opiekuna osoby objętej programem stażu.

Po zakończeniu realizacji programu stażu pracodawca ma obowiązek wydać stażyście opinię zawierającą informacje o zadaniach realizowanych podczas stażu i umiejętnościach praktycznych pozyskanych w jego trakcie. Starosta wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu stażu.

Starosta jest podmiotem nadzorującym odbywanie stażu przez bezrobotnego.

Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. W 2024 roku bezrobotny odbywający staż uzyska stypendium w kwocie 1994,40 zł brutto, czyli 1814,90 zł netto.

Bezrobotny odbywający staż może wnioskować o wolne, a pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Za dni wolne przysługuje stypendium. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest obowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.

Przepisy dotyczące stażu dla bezrobotnych są stosowane odpowiednio do organizacji pozarządowych, które również organizują staże.

Zatrudnienie byłego stażysty a badania wstępne

Po zakończeniu stażu stażysta może zostać zatrudniony w firmie. Konieczne jest przeprowadzenie procedur związanych z zatrudnieniem z zakresu szkoleń i badań lekarskich.

Kodeks pracy stanowi, że wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

  1. osoby przyjmowane do pracy;
  2. pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Wymóg odbycia wstępnych badań lekarskich nie dotyczy osób:

  1. przyjmowanych ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
  2. przyjmowanych do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych;
  3. przyjmowanych do pracy i pozostających jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

W przypadku osób, które posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, pracodawca, stwierdzając, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, żąda od nich aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku oraz skierowania na badania będące podstawą wydania tego orzeczenia. Nie dotyczy to osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.

Poza badaniami wstępnymi pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim oraz kontrolnym badaniom lekarskim w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni spowodowanej chorobą w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Badania lekarskie okresowe i kontrolne powinny zostać przeprowadzone w miarę możliwości w godzinach pracy, a za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, natomiast w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Wszystkie, czyli wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.

Pracodawca, którego pracownicy pracują w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających, jest obowiązany zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:

  1. po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami;
  2. po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

W przypadku zatrudnienia osoby po odbytym stażu pracodawca obowiązany jest skierować taką osobę na wymagane prawem badania lekarskie. Były stażysta nie posiada statusu pracownika, dlatego też konieczne jest przeprowadzenie tych badań.

Zatrudnienie byłego stażysty a przeszkolenie

Kodeks pracy obliguje pracodawcę do zapewnienia przeszkolenia pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy. Szkolenie to nie jest wymagane w przypadku podjęcia pracy na tym samym stanowisku, które pracownik zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Szkolenie wstępne jest przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk i obejmuje:

  1. szkolenie wstępne ogólne – instruktaż ogólny;
  2. szkolenie wstępne na stanowisku pracy – instruktaż stanowiskowy.

Instruktaż ogólny pozwala na zapoznanie się przez pracownika z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Szkolenie wstępne ogólne jest prowadzone przez pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osobę wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawcę, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownika wyznaczonego przez pracodawcę mającego zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mającego aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Instruktaż stanowiskowy obejmuje zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach. Jest on przeprowadzany przez wyznaczoną przez pracodawcę osobę kierująca pracownikami lub pracodawcę, jeżeli osoby te mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego. Przeszkolenie to kończy się sprawdzianem wiedzy i umiejętności z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, stanowiącym podstawę dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku:

  1. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;
  2. pracownika przenoszonego na stanowisko robotnicze oraz inne, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych;
  3. ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku badań lekarskich przy zatrudnianiu stażysty, tak i w przypadku szkoleń istnieje konieczność ich przeprowadzenia i nie można tego pominąć.

Przykład 1.

Pan Janusz prowadzi zakład blacharski. Czy zatrudniając pana Mikołaja, który poprzednio był stażystą, musi zlecić mu przeprowadzenie badań lekarskich i przeprowadzić wstępne szkolenia?

Tak, pan Janusz musi skierować byłego stażystę ta przeszkolenie i badania lekarskie przed przystąpieniem do pracy.

Podsumowanie

Podsumowując, stażysta, który po zakończonym stażu podejmuje pracę w firmie, musi zostać skierowany na badania lekarskie oraz wymagane szkolenia, nie był wcześniej bowiem kwalifikowany jako pracownik, a jedynie jako stażysta.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów