0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wniosek o zwrot zdrowotnej - złóż do 3go czerwca!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dobiegło końca. Wielu przedsiębiorców jeszcze nie złożyło wniosku o zwrot zdrowotnej. Aby otrzymać go, należy złożyć wniosek o zwrot zdrowotnej wynikającej z rocznego rozliczenia (RZS-R). 

Wniosek o zwrot zdrowotnej PUE

Wniosek o zwrot nadpłaty znajduje się na platformie PUE w zakładce „Dokumenty i wiadomości”, sekcja „Dokumenty robocze”. Wniosek jest udostępniany na profilu płatnika PUE ZUS na drugi dzień po wpłynięciu i zaakceptowaniu deklaracji ZUS.

Przed zaakceptowaniem wniosku przedsiębiorca powinien zaktualizować rachunek bankowy. Jeśli nie ma bieżącego rachunku bankowego lub poda niepoprawny rachunek w ZUS-ie, to nie może go wpisać bezpośrednio na wniosku, jest on bowiem nieedytowalny w tym zakresie. 

Termin na złożenie wniosku RZS-R mija 3 czerwca 2024 roku!

Po złożeniu wniosku do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek.

Niezłożenie wniosku – co dalej?

W przypadku nadpłaty można wnioskować o jej zwrot, a jeśli się tego nie zrobi, to kwota nadpłaty może zostać zaliczona na poczet przyszłych płatności (za kolejne miesiące). W takim przypadku ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca 2024 roku.

Podsumowując, gdy z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyjdzie nadpłata, to przedsiębiorca może zawnioskować o jej zwrot na konto. Jednakże jeśli tego nie zrobi, to jego pieniądze nie przepadną, a zostaną zaliczone na poczet przyszłych zobowiązań względem ZUS.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów