0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dodatkowy urlop dla pracowników, ale tylko niektórych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nie od dziś możemy się spotkać z głosami, że pracownikom powinno przysługiwać więcej dni urlopu. Od kilku lat co roku w sezonie wakacyjnym wraca temat wydłużenia urlopów do 35 dni, jednak do dzisiaj nie było żadnych zmian w tym temacie. Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej trafiła petycja, aby w Kodeksie pracy wprowadzić dodatkowy urlop dla pracowników.

Obecne zasady przyznawania urlopu

Aktualnie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni na rok, w zależności od tego czy posiadają co najmniej 10 letni staż pracy

Niektórzy pracownicy mogą również liczyć na dodatkowy urlop. Uprawnienie to jest przewidziane w przepisach m.in. dla osób niepełnosprawnych, weteranów wojennych, nauczycieli czy pracowników socjalnych.

Dodatkowy urlop dla pracowników, ale nie wszystkich

Petycja, która dotarła do MRPiPS zawierała następujące propozycje zmian:

  • zrównanie limitu urlopu wypoczynkowego do 26 dni dla wszystkich,
  • skrócenie czasu pracy osób z wieloletnim stażem pracy do 35 godzin tygodniowo,
  • wydłużenie urlopu wypoczynkowego dla pracowników posiadających 10 czy 15 letni staż pracy, 
  • dodatkowy urlop dla pracowników, którzy ukończyli 55 lat, np. o 5 dni.

Resort pracy odniósł się do wspomnianej petycji i wykluczył możliwość wprowadzenia zaproponowanych zmian, ze względu na dyskryminację pracowników młodych. Jednakże przyznano że w dalszym ciągu trwa analiza tego, czy ogólne skrócenie czasu pracy (4 dniowy tydzień pracy) wpłynie pozytywnie na efektywność pracowników. Po zakończeniu badań zostaną przedstawione optymalne rozwiązania.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów