Nie od dziś możemy się spotkać z głosami, że pracownikom powinno przysługiwać więcej dni urlopu. Od kilku lat co roku w sezonie wakacyjnym wraca temat wydłużenia urlopów do 35 dni, jednak do dzisiaj nie było żadnych zmian w tym temacie. Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej trafiła petycja, aby w Kodeksie pracy wprowadzić dodatkowy urlop dla pracowników.
Obecne zasady przyznawania urlopu
Aktualnie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni na rok, w zależności od tego czy posiadają co najmniej 10 letni staż pracy.
Niektórzy pracownicy mogą również liczyć na dodatkowy urlop. Uprawnienie to jest przewidziane w przepisach m.in. dla osób niepełnosprawnych, weteranów wojennych, nauczycieli czy pracowników socjalnych.
Dodatkowy urlop dla pracowników, ale nie wszystkich
Petycja, która dotarła do MRPiPS zawierała następujące propozycje zmian:
- zrównanie limitu urlopu wypoczynkowego do 26 dni dla wszystkich,
- skrócenie czasu pracy osób z wieloletnim stażem pracy do 35 godzin tygodniowo,
- wydłużenie urlopu wypoczynkowego dla pracowników posiadających 10 czy 15 letni staż pracy,
- dodatkowy urlop dla pracowników, którzy ukończyli 55 lat, np. o 5 dni.
Resort pracy odniósł się do wspomnianej petycji i wykluczył możliwość wprowadzenia zaproponowanych zmian, ze względu na dyskryminację pracowników młodych. Jednakże przyznano że w dalszym ciągu trwa analiza tego, czy ogólne skrócenie czasu pracy (4 dniowy tydzień pracy) wpłynie pozytywnie na efektywność pracowników. Po zakończeniu badań zostaną przedstawione optymalne rozwiązania.