0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiany w liczeniu składki zdrowotnej - jest podpis Prezydenta!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy długo postulowali o wprowadzenie zmian w zakresie wyliczania składki zdrowotnej . Zasady wprowadzone Polskim ładem nie uwzględniały m.in. różnic remanentowych. Wraz z podpisem Prezydenta w życie wejdzie ustawa o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Sprawdźmy zatem, jakie przyniesie to zmiany w liczeniu składki zdrowotnej!

Jakie zmiany w liczeniu składki zdrowotnej?

Ustawa podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę wprowadza zmiany w liczeniu składki zdrowotnej m.in. poprzez modyfikację zasad ustalania dochodu do obliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Będzie ona mogła być obliczana z uwzględnieniem różnic remanentowych (będzie to dobrowolne). Jaką niesie to korzyść? Przy obliczaniu składki zdrowotnej będzie można uwzględnić wydatki na zakupy, które zrobiono w poprzednim roku podatkowym - za pomocą różnicy remanentowej . Przykładowo, jeśli firma nabyła towar w 2021 roku i sprzeda go w 2022 roku to będzie mogła uwzględnić koszt przy wyliczaniu podstawy do wyliczenia składki zdrowotnej - poprzez wyliczenie różnicy remanentowej.

Przedsiębiorcy będą mogli uwzględniać różnice remanentowe w wyliczaniu składki zdrowotnej.

Jak wskazuje wiceminister finansów Artur Soboń: “Wprowadzenie tej poprawki to spełnienie postulatu przedsiębiorców. Zasada powinna obowiązywać od samego początku. Niedopuszczalne jest by przedsiębiorcy płacili składkę zdrowotną od przychodu ze sprzedaży bez uwzględniania poniesionego kosztu. Przepisy doprecyzowano przy nowelizacji KSH  dlatego, żeby bez zbędnej zwłoki uwzględnić ten postulat przedsiębiorców”

Kolejne zmiany w liczeniu składki zdrowotnej to m.in. zaprzestanie powiększania dochodu z odpłatnego zbycia środków trwałych o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 roku. Co więcej, przy ustalaniu dochodu do wyliczenia składki zdrowotnej  nie uwzględniać będziemy już większości dochodów bądź przychodów wolnych od opodatkowania. Wyjątek stanowią dochody z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz przychody objęte ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i rodzin 4+. Warto wspomnieć o tym, że zmiany w liczeniu składki zdrowotnej obejmą również ryczałtowców.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów