0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy składka wypadkowa wzrośnie?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Co roku więksi pracodawcy przekazują do ZUS-u informację dotyczącą liczby wypadków w pracy. Na tej podstawie ZUS ustala procent składki wypadkowej. Czy składka wypadkowa wzrośnie? Wyjaśniamy w artykule!

Składka wypadkowa – jak jest obecnie?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowa dla wszystkich pracodawców i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, którzy zatrudniają pracowników. Wysokość składki jest uzależniona od kilku czynników, m.in. od liczby ubezpieczonych oraz grupy działalności. Istnieją dwa sposoby ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe:

  • Płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób. Dla tych płatników składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej dla grup działalności na dany rok składkowy. W roku składkowym 2024 roku najwyższa stopa procentowa składki wynosi 3,33%, więc składka dla tych płatników wynosi 1,67%.
  • Płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób. Dla tych płatników składka na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na podstawie wskaźnika korygującego, który jest kalkulowany przez ZUS na podstawie danych historycznych o wypadkach w firmie z ostatnich trzech lat. Wskaźnik ten może obniżyć lub podwyższyć składkę o maksymalnie 50%.

Składka wypadkowa 2024/2025

Składka 1,67% to najniższa możliwa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku. Dotyczy ona płatników składek zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON.

Składka wypadkowa standardowa pozostaje bez zmian i w roku 2024/2025 wynosi 1.67%.

Wyższa składka wypadkowa – listy płac za marzec

Wraz z wprowadzeniem nowej stawki składki wypadkowej pojawiły się pytania, jak obliczyć składkę w przypadku wynagrodzeń wypłacanych w różnych terminach.

Nową wysokość składki wypadkowej należy zastosować do podstawy wymiaru wykazywanej w dokumentach rozliczeniowych za kwiecień. Dotyczy to wynagrodzeń wypłaconych w kwietniu, nawet jeśli są należne za marzec lub wcześniejsze miesiące.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów