0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-03-29

Artykuły:

System równoważnego czasu pracy - jak rozliczyć nadgodziny?

System równoważnego czasu pracy umożliwia świadczenie pracy w różnych wymiarach. Wiąże się to z pewnymi komplikacjami w zakresie rozliczania pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

29 marca 2024

Koszty uzyskania przychodu 2024 - co to jest i jak liczyć?

W przypadku rozliczania się na skali podatkowej oraz liniowo podatnicy mogą pomniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodów. Co to są koszty firmowe? Jakie wydatki można do nich zaliczyć, aby nie zostały zakwestionowane przez urzędy? Odpowiadamy!

29 marca 2024

Działalność nierejestrowana 2024 - jaki jest limit przychodu?

Zgodnie z bieżącymi przepisami, wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrósł również limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Czy wiesz ile wynosi limit przychodu w 2024 roku do wysokości którego nie trzeba zakładać działalności gospodarczej?

29 marca 2024

Składka wypadkowa dla przedsiębiorcy po zwolnieniu wszystkich pracowników

Składka wypadkowa należy do obowiązkowych składek na ubezpieczenia. Jeśli osoba podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, to opłaca również wypadkową. Czy składka wypadkowa dla przedsiębiorcy po zwolnieniu wszystkich pracowników jest obligatoryjna?

29 marca 2024

Składka wypadkowa - jak ustalić właściwą stopę procentową?

Ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają wyłącznie osoby, które z danego tytułu podlegają mu obowiązkowo lub które przystąpiły dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Składka wypadkowa jest w całości finansowana ze środków płatnika składek.

29 marca 2024

Wystąpienie wspólnika ze spółki - jak wygląda?

Spółka prawa handlowego może dokonywać zmian w obrębie wspólników należących do składu spółki, m.in. poprzez sprzedaż udziałów przez konkretnego wspólnika. Czy wiesz, w jakim jeszcze trybie może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki? Wyjaśniamy!

29 marca 2024

Nakłady na nieruchomość we współwłasności - jak rozliczyć?

W przypadku małżeństwa rozliczenie nakładów na nieruchomość jest zazwyczaj proste. Sytuacja komplikuje się, gdy nieruchomość jest nabywana przez partnerów niebędących w związku małżeńskim. Jak rozliczyć nakłady na nieruchomość we współwłasności? Sprawdź

29 marca 2024

Ukryte zyski w fundacji rodzinnej - opodatkowanie CIT

Pojęcie ukrytych zysków znane jest przede wszystkim z kontekstu estońskiego CIT-u, ale coraz większego znaczenia nabiera również w odniesieniu do fundacji rodzinnych. Co zatem kiedy mają miejsce ukryte zyski w fundacji rodzinnej? Wyjaśniamy w artykule!

29 marca 2024

Limit kosztów dotyczący rat leasingowych a podatek VAT

Limit kosztów dotyczący rat leasingowych dotyczy przedsiębiorców posiadających pojazdy o wartości powyżej 150 000 zł (225 000 w przypadku pojazdów elektrycznych). Sprawdź, jak określić ten limit, z uwzględnieniem odliczenia podatku od towarów i usług!

29 marca 2024

Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa a dochodzenie roszczeń

Przepisy polskiego prawa chronią poufność informacji, jeżeli informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Jak dochodzić roszczeń związanych z naruszeniem poufności? Dowiedz się, jakie konsekwencje powoduje naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa!

29 marca 2024

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązkowe opłaty jako koszt podatkowy

Gdzie złożyć wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej? Czy przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą w każdej chwili? Na jaki okres można ją zawiesić? Czy zawieszenie działalności zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku stałych opłat? Sprawdź

29 marca 2024

Zawieszenie działalności gospodarczej a koszty leasingu - rozliczenie

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak rozliczyć zawieszenie działalności gospodarczej a koszty leasingu w trakcie jego trwania? Czy ujęcie takich kosztów jest możliwe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie koszty można ująć w trakcie zawieszenia!

29 marca 2024

Likwidacja stanowiska pracy a konieczność wypłacenia odprawy

Likwidacja stanowiska pracy nie zawsze oznacza konieczność wypłacenia odprawy. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie czynniki determinują wypłacenie odprawy, w jakiej wysokości się należy i w jaki sposób ją obliczać. Przeczytaj artykuł!

29 marca 2024

Składki ZUS w przypadku początkujących przedsiębiorców

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mają prawo do skorzystania z ulgi dotyczącej wysokości składki ZUS. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się ile obecnie wynoszą składki ZUS. Dowiedz się więcej na temat składek ZUS nowego przedsiębiorcy!

29 marca 2024

ZUS ERP-7 (RP-7)- kiedy należy go wypełnić?

Pracownik udający się na emeryturę może poprosić pracodawcę o wystawienie zaświadczenia RP-7. Jest to dokument, który potwierdza wypłacone wynagrodzenia. Czy pracodawca zawsze ma obowiązek wystawienia takiego zaświadczenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

29 marca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów