System równoważnego czasu pracy umożliwia świadczenie pracy w różnych wymiarach dobowych, w poszczególnych dniach. Wiąże się to z pewnymi komplikacjami w zakresie rozliczania pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych w porównaniu z rozliczaniem jej w ramach podstawowego systemu czasu pracy przewidującego pracę po 8 godzin każdego dnia.
Definicja godzin nadliczbowych
Pojęcie pracy w godzinach nadliczbowych zostało określone w art. 151 § 1 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca taka jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Normy czasu pracy, do których odsyła wspomniany przepis, zostały ustalone w art. 129 § 1 kp, zgodnie z którym czas pracy nie może przekraczać:
- 8 godzin na dobę (norma dobowa), oraz
- przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (norma średniotygodniowa).
W myśl art. 151 § 1 kp z pracą w godzinach nadliczbowych mamy do czynienia w przypadku przekroczenia tych norm albo w razie wykonywania pracy ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy – co ma miejsce w szczególności w systemie równoważnego czasu pracy, uregulowanego w 3 wariantach w art. 135-137 kp. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach praca wykonywana w danej dobie, w wymiarze przekraczającym 8 godzin, nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych – gdy czas jej świadczenia będzie mieścił się w ustalonym przez pracodawcę na dany dzień przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy.
System równoważnego czasu pracy
Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy może być przedłużony, jednak nie więcej niż do 3 miesięcy, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy – do 4 miesięcy.
Drugi wariant systemu równoważnego czasu pracy przewidziano dla pracowników zatrudnionych przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy. Dla tej grupy pracowników może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, jednak nie więcej niż do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. W tym wariancie pracownikowi przysługuje, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od tzw. odpoczynku tygodniowego, przewidzianego w art. 133 kp.
Trzeci wariant systemu równoważnego czasu dotyczy pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych – dopuszcza się w nim przedłużenie (w niektórych dniach) dobowego wymiaru czasu pracy aż do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.
Generalnie istota systemu równoważnego czasu pracy polega na tym, że pracodawca, w rozkładzie czasu pracy obowiązującym danego pracownika lub grupę pracowników, może ustalić różne wymiary czasu pracy w poszczególnych dobach.
Przykład 1.
Rozkład czasu pracy przewiduje wykonywanie pracy w następującym wymiarze, w systemie równoważnego czasu pracy:
- w poniedziałki – 5 godzin,
- we wtorki – 10 godzin,
- w środy – 8 godzin,
- w czwartki – 5 godzin,
- w piątki – 12 godzin.
W opisanym przypadku, jeżeli pracownik wykonuje pracę zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, nie mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych, pomimo tego, że we wtorki i piątki praca jest świadczona przez czas dłuższy niż 8 godzin. Pracownik nie przekracza bowiem ustalonych dla niego przedłużonych dobowych wymiarów czasu pracy wynoszących odpowiednio 10 i 12 godzin.
Dobowe godziny nadliczbowe
W systemie równoważnego czasu pracy będziemy mieli do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych w danej dobie, jeżeli pracownik będzie pracował:
- dłużej niż 8 godzin – w dniach, w których w rozkładzie czasu pracy przewidziano pracę trwającą 8 godzin lub krócej;
- dłużej niż przedłużony dobowy wymiar czasu pracy – w dniach, w których w rozkładzie czasu pracy przewidziano pracę trwającą dłużej niż 8 godzin.
Przykład 2.
Pracownik, którego obowiązuje rozkład czasu pracy przedstawiony w przykładzie 1, faktycznie przepracował:
- w poniedziałek – 7 godzin,
- we wtorek – 12 godzin,
- w środę – 9 godzin,
- w czwartek – 10 godzin.
Oznacza to, że pracownik:
- w poniedziałek nie pracował w godzinach nadliczbowych, gdyż pomimo że pracował o 2 godziny dłużej, niż wynikało to z rozkładu czasu pracy, nie przekroczył 8-godzinnej normy czasu pracy;
- we wtorek przepracował 2 godziny nadliczbowe, gdyż o tyle przekroczył przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynosił 10 godzin;
- w środę przepracował 1 godzinę nadliczbową, gdyż o tyle przekroczył 8-godzinną normę czasu pracy;
- w czwartek przepracował 2 godziny nadliczbowe, gdyż o tyle przekroczył 8-godzinną normę czasu pracy (choć pracował o 5 godzin dłużej, niż wynikało to z rozkładu czasu pracy, to status godzin nadliczbowych mają wyłącznie godziny przepracowane ponad normę 8-godzinną).
Średniotygodniowe godziny nadliczbowe
Niezależnie od tego, czy wystąpiła praca w godzinach nadliczbowych wynikająca z przekroczenia 8-godzinnej dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy, godziny nadliczbowe mogą być wynikiem przekroczenia wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika w całym okresie rozliczeniowym, obliczanego zgodnie z art. 130 kp. Są to tzw. średniotygodniowe godziny nadliczbowe.
W myśl wspomnianego art. 130 kp obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1 kp, oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie;
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Ponadto wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.
Przykład 3.
U pracodawcy zatrudniającego pracowników w ramach systemu równoważnego czasu pracy stosowany jest 1-miesięczny okres rozliczeniowy. W grudniu 2023 roku obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, obliczony zgodnie z art. 130 kp, wynosił 152 godziny. Pracodawca ustalił rozkład czasu pracy przewidujący w niektórych dniach przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, maksymalnie do 12 godzin na dobę. W omawianym miesiącu pracownik wykonywał pracę w całości zgodnie z rozkładem czasu pracy. Oznacza to, że nie wystąpiły dobowe godziny nadliczbowe. Jednak po zsumowaniu przepracowanych godzin pracy wynikających z rozkładu czasu pracy okazało się, że w grudniu 2023 roku pracownik przepracował 156 godzin na skutek braku pełnego zrównoważenia przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy w niektórych dniach, krótszego dobowego wymiaru czasu pracy w innych dniach lub dni wolnych od pracy. Wystąpiły zatem 4 średniotygodniowe godziny nadliczbowe (156 godzin-152 godziny).
- 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
- 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
Jeżeli nie wystąpiły dobowe godziny nadliczbowe, tylko średniotygodniowe godziny nadliczbowe, pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w pkt 1, czyli 100% wynagrodzenia (1511 § 1 i 2 kp).
Alternatywną formą rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych jest udzielenie pracownikowi czasu wolnego od pracy na zasadach określonych w art. 1512 kp.
Specyfika rozliczania czasu pracy świadczonej w systemie równoważnego czasu pracy polega na tym, że nie w każdym przypadku wykonywanie pracy w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobę będzie stanowiło pracę w godzinach nadliczbowych. Zależeć to będzie od tego, czy na dany dzień ustalono w rozkładzie czasu pracy przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, czy też nie dokonano takiego ustalenia.